ازبیکستان: افغانستان به کمک همسایگان نیاز دارد
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۰۸    ۱۴۰۱/۶/۲۶ کد خبر: 171323 منبع: پرینت

رییس جمهور ازبیکستان صلح در افغانستان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان همکاری شانگهای است و این کشور بیش از هر زمان به حمایت همسایگان نیاز دارد.

شوکت میرضیایف، رییس جمهور ازبیکستان طی سخنانی در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند اظهار داشت: این یک رویداد تاریخی و فرصتی برای تصمیم‌گیری مشترک است که آینده ازبیکستان را تعیین می‌کند.
وی با تاکید بر اهمیت برقراری صلح در افغانستان گفت: از برقراری صلح و بهبود اقتصادی اجتماعی در افغانستان حمایت می کنیم. این یکی از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان همکاری شانگهای است، مردم افغانستان بیش از هر زمان به حمایت همسایگان نیاز دارند. ما نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنیم و افغانستان را با مشکلاتش تنها بگذاریم.

میرضیایف اذعان داشت: فرصت‌های راهبردی برای گسترش چشمگیر این سازمان و توسعه همکاری‌های چندجانبه در منطقه اوراسیا وجود دارد، سازمان شانگهای به یک تشکیلات فعال در فرآیندهای جهانی و منطقه‌ای تبدیل شده است.
وی افزود: سازمان شانگهای عامل مهمی در امنیت منطقه و توسعه اقتصادی است، این سازمان در مدت کوتاهی به عامل فعال در فرآیندهای جهانی و منطقه‌ای تبدیل شده است.

میرضیایف تاکید کرد: کاملا به اصل یکپارچگی امنیتی متعهد هستیم. فعالیت سازمان همکاری شانگهای باید با هدف همکاری گسترده باشد. علاوه بر این، آسیای مرکزی باید خود را حفظ کند. همچنین معتقدیم که آسیای مرکزی باید جایگاه «هسته جغرافیایی» سازمان همکاری شانگهای را حفظ کند.
میرضیایف تصریح کرد: امضای توافقنامه سه جانبه ساخت راه آهن چین، قرقیزستان و ازبیکستان یک رویداد تاریخی است، خواستار حمایت از ساخت کریدور ریلی تیرمیز-مزار شریف-کابل- پیشاور که یکی دیگر از پروژه‌های مهم استراتژیک است، هستیم.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ازبیکستان
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   اوزبیکستان در قدم اول باید به فکر خنثی سازی پروژه تروریست های اوزبیکستانی باشد که در بستر فراهم شده از جانب طالبان قصد طالبانیزه کردن اوزبیکستان را دارند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است