نشست چهره‌های مخالف طالبان در وین پایان یافت
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۴۲    ۱۴۰۱/۶/۲۷ کد خبر: 171334 منبع: پرینت

شماری از چهره‌های سیاسی مخالف طالبان در وین با نشر بیانیه‌ای گفتگو را «گزینه مطلوب» برای افغانستان تحت کنترل طالبان دانسته و در این راستا، خواستار همکاری سازمان ملل و کشورهای منطقه و جهان شدند. در بیانیه این نشست «تاکید» شده که «از مقاومت مردم افغانستان» و زنان معترض حمایت می‌کنند.
روز، شنبه (۲۶ سنبله) در سومین روز نشستی با حضور حدود ۳۰ چهره سیاسی بیانیه کوتاهی از طرف شرکت کنندگان منتشر شده است.

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی که به مبارزه مسلحانه در برابر حکومت طالبان رو آورده است، بارزترین چهره در نشست وین بود، او پس از روی کارآمدن طالبان اولین‌بار است که در چنین نشستی حضور یافته، روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی نیز شرکت کرد.
در بیانیه تاکید شده که «از مقاومت مردم افغانستان برای تامین خواست‌های مشروع و حق طلبانه مردم حمایت می‌کنیم.» و همچنین «از مبارزه تاریخی و برحق زنان قهرمان افغانستان حمایت می‌کنیم.» آنها خواستار بازگشایی مدارس متوسطه (دبیرستان) دخترانه شده‌اند که طالبان بسته است.

در بیانیه آمده که با سپری شدن یک سال حکومت طالبان در افغانستان، هنوز «تلاش‌های ملی و بین المللی برای ایجاد یک حکومت فراگیر، مسئول و پاسخگو تا هنوز نتیجه نداده است و اداره طالبان همچنان بر انحصار، تمامیت‌خواهی و عدم تمکین به ایجاد دولت برخواسته از آرای مردم اصرار می‌ورزد.»
آنها از سازمان ملل، کشورهای منطقه و جهان تقاضای همکاری در این زمینه کرده‌اند اما خواستار به رسمیت نشناختن حکومت طالبان نیز شده‌اند.
احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی و شماری از مقام‌های دولت پیشین افغانستان از جمله رنگین دادفر سپنتا، زلمی رسول، رحمت الله نبیل، فوزیه کوفی، نظیف شهرانی، شاه گل رضایی، میرویس بلخی، طیب جواد، منصور نادری، شکریه بارکزی، حسین یاسا و برخی فعالان مدنی مخالف طالبان حضور داشتند.

حکومت طالبان تاکنون رسما به این نشست واکنشی نشان نداده است، اما برخی چهره‌های رسانه‌ای نزدیک به این گروه، در شبکه‌های اجتماعی با آن مخالفت کرده‌اند.
شماری از مهاجران افغانستان مقیم اروپا در بیرون محل برگزاری این نشست تجمع کردند و در حمایت از جبهه مقاومت ضد طالبان شعار می‌دادند و شمار دیگری نیز در مخالفت با آنها تجمع کردند.
در بیانیه آنها خواستار «آغاز روند سیاسی معنی‌دار میان تمام جریان‌ها، احزاب و فعالین سیاسی و مدنی» شده‌اند، و آغاز گفتگوها با حمایت سازمان ملل و جامعه جهانی تاکید شده است.
«ما طرفدار حل معضل کشور از راه گفتگو سیاسی هستیم و آن را گزینه مطلوب می‌دانیم و در این راه از تمام ابزار لازم در چارچوب قوانین بین المللی استفاده خواهیم کرد. .. و به نقش کلیدی سازمان ملل و کشورهای منطقه و جهان تاکید می‌نماییم.»

احمد مسعود: هدف ما راه حل سیاسی برای افغانستان است.
احمد مسعود، رهبر «جبهه مقاومت ملی» که به رویارویی مسلحانه با طالبان رو آورده است، تاکید کرد که امیدوار به یک «راه حل سیاسی» در افغانستان است.
آقای مسعود که در دومین روز نشستی با چهره‌های سیاسی افغانستان در وین در کنفرانس مطبوعاتی صحبت می‌کرد، گفت: «ما حکومتی نیاز داریم که مشروع باشد و بنا به روندی مشروع سرکار بیاید و به مردم اجازه داده شود که در مورد آینده کشور خود تصمیم بگیرند، این تمام چیزی است که من می‌خواهم.»
او افزود که «عزت» مردم افغانستان در ولایت‌های مختلف تهدید شده است. به گفته او، طالبان «تغییر نکرده» برخلاف امیدواری که از سال گذشته در منطقه و جهان شکل گرفته بود.
او هدف خود از شرکت در کنفرانس وین را شکل گیری یک «گفتمان ملی» عنوان کرد.

همزمان شماری از هواداران این جبهه نیز در وین تجمع کرده و شعارهایی در حمایت از او و علیه طالبان سر دادند.
اخیرا، طالبان اعلام کرده که در عملیات پاکسازی در پنجشیر «۴۰ تن کشته و ۱۰۱ تن دیگر» را بازداشت کرده و سه فرمانده وابسته به نیروهای مقاومت را کشته‌اند.
احمد مسعود در پیام صوتی که پنج شنبه منتشر شد، در این مورد گفت کشته شدن فرماندهان این جبهه «عزم ما را محکم‌تر، اراده ما را محکمتر، باور و راه ما را روشن‌تر می‌سازد.»

بی بی سی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
چهره‌های مخالف
طالبان وین
نظرات بینندگان:

>>>   شروع خوبی بود و یک آدرس برای گفتمان سرتاسری

>>>   خوب اگرازنعمت تعقل بدورهستیم وفرق خوب وخراب رانمیدانیم ملامت نیستیم. دریک جامعه باکله های یخ زده تولد شدیم،رشدنمودیم وسه دیپلوم تحت ویافوق تخصص داریم واماازنعمت تعقل بدور.
چاره چیست؟ جواب.خیلی ساده.بیاییدازانهایی که صاحب تعقل ودرک واندیشه اندومدارج عالی ترقی،پیشرفت واسودگی راپیمودند،چیزی بیاموزیم ،ازانها تقلیدکنیم وبه همان راه ماهم روان شویم،شایدروزی بجایی برسیم.
عاقل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است