قطعنامه پایانی نشست مخالفان طالبان در وین
 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۳۷    ۱۴۰۱/۶/۲۷ کد خبر: 171337 منبع: پرینت

با سپاس‌گزاری از انستتیوت امور بین‌المللی اترش که زمینه‌ی نشست میان افغان‌ها را از تاریخ ۱۵- ۱۸ سپتامبر در شهر ویانا فراهم کردند، ما شرکت‌کنندگان این نشست با درنظرداشت؛
۱: فاجعه‌ی روزافزون بشری و بحران اقتصادی در کشور؛
۲: عدم مشروعیت ملی و بین‌المللی نظام؛
۳: انزوای افغانستان؛
۴: نقض متدوام حقوق بشری و شهروندی به ویژه حذف سیستماتیک زنان؛
۵: وضع محدودیت آموزش دختران و حق کار برای زنان؛
۶: زندانی‎کردن فراقانونی، قتل‌های هدفمند، شکنجه، محکمه صحرایی و جنایت علیه بشریت
۷: گسترش فعالیت‌های گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی؛
۸: سلب نظام‌مند آزادی بیان، آزادی رسانه‌ها و فعالیت‌های مدنی و سیاسی؛
۹: تبغیض ساختاری، تمامیت‌خواهی و نادیده‌گرفتن تنوع اجتماعی افغانستان؛
۱۰: الغای قوانین ملی و نقض صریح تعهدات بین‌المللی و قطع‌نامه‌های ملل متحد؛
۱۱: فقدان یک روند فراگیر سیاسی و گفتمان ملی؛
: ما نشست ویانا را آغاز روند سیاسی معنی‌دار میان تمام جریان‌ها، احزاب و فعالین سیاسی و مدنی جهت توسعه و تحکیم یک دیدگاه مشترک که منجر به شکل‌دادن یک ساختار و بدیل سیاسی شود، می‌دانیم.
۲: ما طرف‌دار حل معضل کشور از راه گفتگو سیاسی هستیم و آن را گزینه مطلوب می‌دانیم و در این راه از تمام ابزار لازم در چارچوب قوانین بین‌المللی استفاده خواهیم کرد
۳: برای تحقق موارد فوق ما به نقش کلیدی سازمان ملل و کشورهای منطقه و جهان تأکید می‌کنیم.
۴: از مقاومت مردم افغانستان برای تأمین خواست‌های مشروع و حق‌طلبانه مردم حمایت می‌کنیم.
۵: ما از مبارزه‌ی تاریخی و برحق زنان قهرمان افغانستان حمایت می‌کنیم.
۶: ما خواستار ایجاد همگرایی با کشورهای همسایه و منطقه بر اساس احترام متقابل، حس هم‌زیستی و عدم مداخله در امور یک‌دیگر هستیم.
۷: ما از کشورهای منطقه و جهان می‌خواهیم تا در فراهم‌شدن زمینه‌ی برای ایجاد یک نظام مردم‌سالار و ملی افغانستان را همکاری کند.
۸: ما خواستار ادامه و افزایش کمک‌های مستقیم جهان به مردم در سرتاسر افغانستان و ایجاد مکانیزم نظارتی شفاف برای توزیع عادلانه کمک‌ها هستیم.
۹: با برگشت طالبان و حمایت‌ آن‌ها از گسترش حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی در افغانستان، ما از کشورهای منطقه و جامعه‌ی جهانی می‌خواهیم تا در مبارزه با تروریزم بدون تمایز و با در نظرداشت قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل عمل کند.
۱۰: ما از سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری می‌خواهیم تا جنایت‌های بشری را مستندسازی، نشر و برای تحقق عدالت دادخواهی کرده و در نظارت از تطبیق رژیم تعزیرات علیه طالبان توجه بیش‌تر کند.
۱۱: ما خواستار بازگشایی مکاتب ثانوی و عالی دختران به شکل فوری و عدم دخالت در نصاب درسی هستیم.
۱۲: ما از اجماع منطقه‌ی و جهانی برای به رسمیت‌نشناختن رژیم طالبان تا ایجاد دولت مبتنی بر اراده‌ی مردم افغانستان استقبال می‌کنیم.
از اترش و دیگر کشورهای دوست تقاضا می‌کنیم تا به حمایت خویش برای فراهم‌کردن زمینه‌ جهت برگزاری این نشست‌ها ادامه دهند و برای پیگیری موارد یادشده یک گروپ کاری را ایجاد می‌کنیم.

محمود منجم زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
قطعنامه وین
مخالفان طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   این قدم اول بود و نیکو بود و راه گشای یک گفتمان همگانی در حوزه ضد طالبانی.
اول باید همه افراد و جریان های مخالف طالبان بین خود به یک توافق اصولی بر سر یک استراتیژی پایدار برای آینده افغانستان به توافق برسند و آنگاه از یک موضع واحد با پیشنهادات عملی سازنده و با پلان های ۱ و ۲ و ۳ به مصاف مذاکرات با طالبان بروند.

>>>   صحبت های زیادی داریم اما نمیتوان همه را بیان کرد ، در جمهوریت تعداد کسانی بودند که با واژه افغانها مشکل داشتند و می گفتند ما افغان نیستیم و امروز با بی شرمی خود را جز افغانها میدانند و در بینل ملل از حقوق افغانها صحبت می کنند ، چهره های بدنام سیاسی که گرده هم امده بودند هیچ اعتباری ندارند و همه انان دشمنان افغانستان هستند ، مبارزه تا اخرین نابودی سنگر خوارج ادامه خواهد داشت ،
حبیب الله یوسف زی

>>>   شما کی هستید که در افغانستان ان چیز ها را می خواهذ اصلا شما قاتیلین مردم افغانستان هستید که حالا منافع خود را از دست دادیدبرای ان مقام و قدرت و قلدری مبارزه می کنید اگرراساتگو هستید چرا در کشور نیستید اولاد های مردم کشته شوند و دار و ندار خود را از دست بدهد باز شما پادشاه ووزیر شوید ....به شما .....گل زمان از کابل

>>>   به یوسف زی
چرا امار هیچ کشوری را نمیپذیرید حتی امار پوتین را که ۶۰درصد مردم افغانستان تاجیک هستند ۴۰درصد دیگر اقوام حتی ۵۰درصد هم که پشتون باشد نه ۷۰درصد شما باشید ۳۰ما چه چیزی را ثابت میکند که شما اربابید و دیگر مردم رعیت ؟این همه خودخواهی را در کدام مکتب به شما اموزش دادند ؟با انکار زبان و فرهنگ ما واقعا به چی میرسید؟ جناب یوسف زی و هموطنان پشتو ما برای اینکه تمام مردم را افغان کنید به چیزی بیشتر از زور و تفنگ احتیاج دارید که نامش تاریخ است تاریخی که هرکس خود را جزیی از ان بداند و به ان افتخار کند این ۳۰۰سال واقعا چه گلی به سر افغانستانتان زدید؟ شرم میکنی من میگویم عقب مانده ترین کشور جهان فاسد ترین کشور جهان بی فرهنگ ترین کشور جهان خشن ترین مردم جهان وحشی ترین مردم جهان اقای یوسف زی شما حتی توان این را نداشتید که در کشور حداقل اب اشامیدنی مردم را فراهم کنید شما چه میراثی برای اینده گان گذاشتید که فرزند من در رویارویی با یک خارجی بگویذ من افغان هستم وسرش بالا باشد شما به افغان و پشتون هم ظلم کردید چون این واژه ها مترادف شدند با وحشت انتحار و خشونت ما اگر از فارسی دفاع میکنیم حق داریم صدها دانشمند جهان شناخت داریم که نامشان بس است تا سربالا بگیریم در تمام جهان بس کنید این حماقت ۳۰۰ساله را شما نسل امروز هوشیار باشید بگذارید فرزندان ماذو فرزندان شما در امنیت و ارامش زندگی کنند خورشید را با دوانگشت نمیتوان پنهان کرد خراسان و اریانای تاجیک عوضی برایش در تاریخ پشتون نیست هر کوششی کنید بیهوده است بگذارید افغان افغان بماند و هر قومیتی هویتش را داشته باشدشما برای غنای زبانتان زحمت بکشید مانند اجداد ما که زحمت کشیدند اینکه فارسی را از الواح پاک میکنید حسادت شمارا و حس خود کم بینیتان را فریاد میزند درنهایت خدا شما را عقل و سواد بدهد تا از تاریکی بدرایید

>>>   یوسف زی شما اوغان های کوهی که شرم ندارید اشرف غنی
دزد فراری ،خرزی هم از شما است که اوغان خودتان شاهدی
داد که او برادرانش حتی پدرش از داره دذد ها بودند خدا میداند
که خودت چقدر سابقه دذدی داری هر کدام تان باز ملاه و
کلاه میشوید و گپ را مانند گل ببو به مذهب می کشانید
تو مانند موش از طالب میترسی و یک کلمه بر ضد طالب
نمی گویی بدون این که از خدا بترسی و حق را بگویی؛

>>>   خوب اگرازنعمت تعقل بدورهستیم وفرق خوب وخراب رانمیدانیم ملامت نیستیم. دریک جامعه باکله های یخ زده تولد شدیم،رشدنمودیم وسه دیپلوم تحت ویافوق تخصص داریم واماازنعمت تعقل بدور.
چاره چیست؟ جواب.خیلی ساده.بیاییدازانهایی که صاحب تعقل ودرک واندیشه اندومدارج عالی ترقی،پیشرفت واسودگی راپیمودند،چیزی بیاموزیم ،ازانها تقلیدکنیم وبه همان راه ماهم روان شویم،شایدروزی بجایی برسیم.
عاقل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است