ادامه تنش‌‌ها بر سر خانه‌ها و زمین‌ها در تخار
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۴    ۱۴۰۱/۶/۲۸ کد خبر: 171338 منبع: پرینت

مسوولان محلی تخار می‌گویند که تلاش‌ها برای حل تنش‌ها میان باشندگان محل و مهاجران تازه برگشته از پاکستان بر سر خانه‌ها و زمین‌ها در ولسوالی خواجه بهاء‌الدین، ادامه دارند.
مسوولان تاکید دارند که در پی یک راه حل قانونی در این باره هستند.
به گزارش طلوع، مبین صافی، سخنگوی فرماندهی امنیه تخار، گفت: «یک طرف ادعا دارند که زمین‌هایی از جانب باشندگان محل غصب شده است و اسناد بدست ندارند و جانب دیگر نیز اداعا دارند که زمین‌ها ملکیت ماست، آنها اسناد ندارند.»

شماری از خانواده‌های برگشت کننده از پاکستان ادعا دارند که زمین‌ها و روستاها در ولسوالی خواجه بهاء‌الدین از آنان است و باید باشنده‌گان محل از ساحه بیرون شوند.
اما باشندگان محل می‌گویند که بیش از سی‌سال است که حکومت‌های پیشین زمین‌ها را به آنان توزیع کرده است و این زمین‌ها ملکیت آنان است.
باشندگان روستاهای گلبهار، مهاجر، قشلاق و نوبهار ولسوالی خواجه بهاالدین ولایت تخار، ادعا می‌کنند که شماری از بازگشت کننده‌گان از پاکستان بر زمین‌ها و خانه‌های آنان، ادعای مالکیت می‌کنند.
عبدالرحمان، باشنده محل، گفت: «در خانه‌های ما در آمدند سر فامیل رفتند و یک خانواده را از خانه‌اش کشیده اند و لت وکوب کردند.»
حبیب الله، باشنده دیگر، می‌گوید: «سی و دو سال تیر شده است، یک تعداد قوم‌های پشتون آمده اند که این ملک از ما است.»

اما بازگشت کنندگان خود شان را باشندگان اصلی این منطقه می‌دانند و ادعا می‌کنند که بیش از سه‌ دهه پیش، به علت مشکلات کشور را ترک کردند و اکنون با بهبود اوضاع دوباره به خانه برگشته اند.
سعدالله، بازگشت کننده، گفت: «من نه کوچی هستم و نه وزیرستانی هستم من از این تخار از همین لاله گذر خواجه بهاالدین هستم و این اسناد قانونی من است.»
درانی، بازگشت کننده، گفت: «من از ترس ظالمان وقت و انقلاب هجرت کردم حالی آمدم و این مردم در برابر ما ایستاد استند و نه زمین می‌دهند و نه سرای.»

شماری از باشندگان این محل بر حل این موضوع از راه‌های قانونی تاکید می‌کنند.
یک باشنده محل گفت: «نه من اسناد دارم و نه برادران پشتوزبان اسناد دارند، زمین لامالک دولت است و حکومت حق دارد که آنها را جای می‌دهد یا ما را جای می‌دهد.»
یک باشنده دیگر می‌گوید: «امروز این برادران که آمده اند ادعا کرده اند ما گفتیم بفرمایید به منابع عدلی و قضایی مراجعه کنید می‌رویم همانجا هرچه فیصله شد.»
پیش از این گزارش‌هایی از درگیری میان باشندگان محل و افراد برگشت کننده نیز پخش شده اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مهاجرین تخار
باشندگان تخار
نظرات بینندگان:

>>>   هر طرف این دعوا که پشتون است ناحق است چرا که از زمان امیر دوست محمد خان غصب زمین های شمال به حمایت دولت توسط پشتون ها رسما آغاز شده و در زمان امیر عبدالرحمان خان در ولایات شمال و غصب زمین هزاره ها در مرکز شدت پیدا کرده و بعد از آن بصورت شیطنت آمیز توسط حکومات پشتونی ادامه یافته مثلا در زمان امان الله خان به عنوان ناقلین که سند قانونی هم برای سهولت انتقال پشتونها به مشوره فاشیستهای پشتون آنزمان تهیه کردند پشتونها را به شمال انتقال دادند و زمان نادر خان تغیر نام و شهرت ولسوالی ها و اماکن و تخریب آثار قدیمی مردمان بومی به شدت ادامه یافت و پشتونها را از هر گوشه آوردند و در آن جا ها مستقر ساختند تا بالاخره در زمان ظاهر شاه به عنوان حقوق باز نشستگی افسران پشتون زمین های دولتی در شمال به پشتونها توزیع شده است در آنزمانها مردمان بومی خیلی مظلوم و کم زور بودند از جانبی اخبار جنایت پشتونها علیه تاجک ازبک و هزاره ماه ها طول میکشید تا به گوش جهانیان برسد لذا جنایات پشتونها به فراموشی سپرده میشد و کسی در سطح جهان به دفاع از آنها کاری نمی توانست اما حالا مردم بومی همان تاجک ، ازبک و هزاره آنزمانها نیستند و جهان هم با پیشرفت علم و تکنولوژی به قدری کوچک شده که حوادث در یک گوشه جهان هنوز ادامه دارد که مردم در سراسر جهان از آن حوادث با خبر میشوند پس بومیان عزیز شمال و مرکز و غرب افغانستان به هیچ وجه سستی نکنید و نگذارید که ملکیت های پدری تان ویا حق قانونی که از زمین های همجوار تان دارید را با زور و ترفند به پشتونهای جنوب و شرق کشور و یا پشتونهای پاکستانی توزیع کنند. مگر در مدت سه قرن حکومت شان غیر از اینکه ملکیت هزاره ها و تاجک ها را در جنوب و شرق کشور گرفتند و خود شان را یا کشتند و یا فرار دادند آیا گاهی شده که شما ها را در کنار خانه و کاشانه پشتونهای جنوب و شرق کشور جای داده باشند؟ پیروزی طالبان در دور اول هجوم شان را حتما به یاد دارید که به کمک و همکاری همین ناقلین پشتون صورت گرفت. لذا به هیچ وجه غفلت نکنید و اجازه ندهید که بنام مهاجر برگشتی جمعیت پشتون ها در کنار تان را زیاد بسازند و لو با دادن تلفات .اگر شیطنت در کار شان نیست چرا در مناطق پشتون نشین زابل هلمند و قندهار و شرق کشور این به اصطلاح مهاجرین برگشته به وطن را زمین نمیدهند؟ هموطنان از حوادث گذشته عبرت بگیرید ایستادگی شما در مقابل فاشیست های قومی در ایجاد جبهات جدید مقاومت نقش ارزنده را بازی خواهد کرد.

>>>   برگشت کنندگان باید ثابت کنند که باشندگان تخار هستند و بعد در تخار برایشان جای بود و باش داده شود.
اما
ناقلینی که به اساس فرمان امان‌الله صاحب زمین شدند باید بدانند که زمین هایشان به فرمان یک پادشاه دیگر به دیگران توزیع شده پس فرمان امان‌الله باطل است.

>>>   بعد از آن که دیوار برلین چپه شد و هردو آلمان شرق و غرب باهم یکجا شد،یک تعداد مردم و بازماندگان آنها،ادعای مالکیت بر بعضی رمین های آلمان شرق ،قبل از جدایی دو آلمان کردند.
صدر اعظم وقت آلمان هیلموت کهول،به آنان گفت:گرباچف رییس دولت شوروی،صرف در صورتی به اتحاد دو آلمان رای مثبت داده است که ادعای مالکیت بر زمین ها و جایداد های،قبل از تقسیم دو آلمان،در آلمان شرق وجود نداشته باشد.
حالا در افغانستان نیز تا بحال چندین رژیم آمده است و در هر رژیم خانه و ملک و زمین باقیمانده از کسانی که از افغانستان مهاجرت کردند،تحت تأمین دولت قرار گرفتند و بعد از مدتی به اشخاص دیگر توزیع شدند.
بنأ حل و فصل این دعوی ها خیلی مشکل است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است