روایت خبرنگار پاکستانی از وضعیت افغانها در تورخم
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۸    ۱۴۰۱/۶/۲۸ کد خبر: 171340 منبع: پرینت

خبرنگار ارشد پاکستانی در بررسی میدانی از گذرگاه مرزی «تورخم»، وضعیت مسافران افغان را اسفناک و رفتار نیروهای مرزی پاکستان با آنها را تحقیرآمیز خواند.
به گزارش تسنیم، «ایاز گل» خبرنگار ارشد پاکستانی که به گذرگاه مرزی «تورخم» سفر کرده بود، در رشته توئیتی از رفتار نیروهای مرزی پاکستانی با مسافران افغان و معطل کردن آنها و کاروان‌های تجاری در مرز انتقاد کرد.

این خبرنگار پاکستانی اظهار داشت به همراه چند تن از دیگر خبرنگاران این کشور که به افغانستان آمده بودند، تصمیم گرفت تا برای مشاهده و بررسی مستقیم گزارش‌های بدرفتاری نیروهای مرزی پاکستانی با مسافران افغان و معطل کردن طولانی مدت آنها، از طریق گذرگاه مرزی «تورخم» به پاکستان بازگردد.

ایاز گل نوشت: ما در عرض حدود 4 ساعت از کابل به تورخم رسیدیم و سپس مقامات امنیتی و مهاجرت افغانستان پس از کمتر از 30 دقیقه بررسی به ما اجازه عبور به سمت پاکستان را دادند که نسبت به طرف افغانستان کمتر شلوغ بود.
وی افزود: با این حال عبور از مراحل بررسی‌های امنیتی و مهاجرتی بیش از 3 ساعت طول کشید، تنها 2 باجه از 8 باجه مربوط به پلیس مهاجرت باز بود و آن هم با سرعت حلزون گونه کار می‌کرد.

خبرنگار پاکستانی ادامه داد: سه ساعت معطل شدن در مراحل بررسی‌های امنیتی و مهاجرتی به ما کمک کرد تا وضعیت اسفناک مسافران افغان را که روزانه ساعت‌ها مورد تحقیر و آزار قرار می‌گیرند، درک کنیم.
وی با اشاره به صف‌های طولانی کاروان‌های تجاری مملو از کالاهای فاسدشدنی از افغانستان، اضافه کرد: ما با خود فکر کردیم در این هوای گرم و مرطوب چگونه این میوه‌ها و سبزیجات تازه می‌تواند بیش از چند روز در مرز دوام بیاورد؟
ایاز گل به نقل از رانندگان این کامیون‌ها نوشت برای آنها چند روز طول می‌کشد تا در نهایت بتوانند وارد پاکستان شوند و سپس به افغانستان بازگردند.

رانندگان همچنین مدعی شدند این اقدامات تأخیری که تحت عنوان اقدامات امنیتی سختگیرانه صورت می‌گیرد، در واقع ابزاری برای اخاذی و فساد است.
خبرنگار پاکستانی با اظهار اینکه نمی‌تواند این اتهامات را در به طور فوری تأیید یا رد کند، خاطر نشان کرد، اگر پاکستان مدعی تلاش برای تقویت روابط با افغانستان و کمک به این کشور همسایه است، پس چرا این سیستم تحقیرآمیز برای مسافران افغان در تورخم وجود دارد.

به گفته این خبرنگار، رانندگان در هر دو طرف به طور مداوم در مورد وجود یک «مافیای سازمان یافته» صحبت می‌کردند که امور تورخم و سایر گذرگاه‌های مرزی بین دو کشور را کنترل می‌کند.
وی افزود: من همیشه گفته‌ام بزرگترین مساله و نگرانی پاکستان فساد سیستماتیک است که در تمام جنبه‌های زندگی در کشور نفوذ کرده و می‌توان ردپای آن را پشت هر مشکلی در کشور دید. ما در گذشته اغلب شایعات و ادعاهایی را شنیده بودیم که تورخم و سایر گذرگاه‌های مرزی توسط «مافیاهای سازمان یافته» کنترل می‌شدند، اما پس از تجربه و مشاهدات خود در تورخم، اکنون متأسفانه مجبوریم به این گونه شایعات و ادعاها اهمیت دهیم.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خبرنگار پاکستانی
مرز تورخم
نظرات بینندگان:

>>>   Mohammad Ali Ahmadi
بازار گرم توزیع پاسپورت افغانی در پاکستان!
‏تقاضای بالا و پرداخت رشوه هنگفت برای دریافت پاسپورت در افغانستان سبب شده است که این سند در بازار سیاه در پاکستان جعل و فروخته شود.
یک منبع به افغانستان اینترنشنال گفت که پاسپورت افغانستان در شهر پشاور پاکستان چاپ می‌شود و در افغانستان توزیع می‌گردد.

>>>   ساعت ها باید در طرف پاکستان منتظر ماند تا به کارمند چک ویزه رسید، بعدا باید سرگردان از یک غرفه به غرفه دیگر بود تا تاپه دخولی کند!
رشوه ستانی پولیس در قدم های اول داخل خاک پاکستان شروع میشود تا خارج شدن از تورخم و...
شاید چنین کشور اسلامی دیگر روی زمین نباشد!! بیایم همه خود را اصلاح کنیم، در غیر آن الله وعده جایگزین کردن دیگران را بجای مان تطبیق خواهد کرد.
الله مردان خدا را محتاج نامرد نکند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است