مردم در یک دوراهی و سردرگمی
در نشست ویانا تعدادی از چهره های سوخته و مافیایی قدرت رژیم فاسد، خواب تازه کردن جمهوریت را در سر می پرورانند و به اصطلاح راه حل غیر نظامی را برای سرزمین ما جستجو میکنند 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۵    ۱۴۰۱/۶/۲۸ کد خبر: 171342 منبع: پرینت

ضرب المثل مشهوری داریم: "دزد هم فریاد میزند که آی دزد و صاحب خانه هم مینالد که آی دزد خانه را دزدید"
در این حالت بقیه مردم هم دردوراهی قرار میگیرند و حیران میمانند که در این شهر چه میگذرد!

در نشست ویانا تعدادی از چهره های سوخته و مافیایی قدرت رژیم فاسد جمهوریت خونین که جنایت هریک شان از غنی احمدزی؛ کرزی؛ عبدالله و حتی ملاهیبت الله کمتر نبوده و نیست و خواب تازه کردن جمهوریت را در سر می پرورانند و در زیر پرچم ننگین نادری در آنجا حضور به هم رسانیده اند که گویا از مقاومت دفاع میکنند و به اصطلاح راه حل غیر نظامی را برای سرزمین ما جستجو میکنند و در عین حال در چند قدمی همین نشست گروه دیگری از فرزندان عبدالرحمانی در تحت همین پرچم خونین نازی های قبیلوی افغان بازهم به دورهم جمع شده اند و در حقیقت دفاع از نظام وحشت طالبان میکنند و شعار ضد مقاومتگران سر میدهند. حالا معلوم نیست این بازیهای شرم آور از کجا آب میخورد و تا کجا میرود؟

از همه جالبتر اینکه در بیرون از تالار هزاران هموطن ما مرد و زن و پیر و جوان با پرچم مقاومتگران در صحنه حضور پیدا کردند وارد این معرکه شدند و به دفاع از احمد مسعود و مقاومت پرداختند و شعار های آزادیخواهی بلند کردند. در حقیقت صدایی بیرونی ها با آنچه در درون گذشته است قطعا در تناقض قرار داشت و این خود یک سردرگمی را رقم میزند.

اینکه در عقب درهای بسته چه گذشته است قطعا ما نمیدانیم؛ بدون تردید آنچه نتیجه پایانی نشست سه روزه ظاهرا به شکل ماده وار طی یک اعلامیه نمایشی قرائت گردید، گذشته از این دیدگاه های احساساتی و خوشحالی ها ی پیش از وقت میتوانم بگویم این اعلامیه ظاهر قضیه است و به هیچ وجه نتیجه اصلی این نشست نبوده
و نیست؛ زیرا به گفته ژونالیستان؛ آگاهان امور و مسوولین ذیربط اکثر این نشست ها بخاطر محرمیت و اساسی بودن موضوع در عقب در های بسته صورت گرفته است.
اگر چنین است مطمینا این کل قضیه نیست در اینصورت هر آنچه اتفاق افتاده است ما کمتر خبر داریم.

بدون شک در این شرایط موجود بقول معروف: "صلاح مملکت خویش خسروان دانند..." زیرا سیاست در این برهه تاریخی قطعا کار ساده نهایت دشواری است ولی هر چه باشد ختم نتایج و گرفتن عکس یادگاری با پشتیبانی این پرچم خونین قبیلوی در حقیقت سردرگمی برای بقیه خواهد بود و قطعا زیبنده نیست، زیرا برای آینده ها مشکل ساز تمام میشود.

عطا صفوی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نشست ویانا
چهره های سوخته
نظرات بینندگان:

>>>   Jamal Abdul Naser Habibi
انتقاد‌ یک تعداد از سیاسیون و بخصوص جوانان مخالف با امارت طالبان از گفتمان ویانا بار دیگر ثابت ساخت که در اپوزیسیون خارج کشور و مخالف طالب شاهد داعیه رهبری زیاد هستیم.
همه مدعیان رهبری هستند یعنی جنرال و سرباز و پیاده نظامی وجود ندارد.
به نظرم طراحان نشست ویانا به موقع و بجا توانستند استراتیژی جدیدی در مقابله با زیاده طلبی طالب به جهان ارائه بدهند و بلوغ سیاسی سیاسیون افغانستانی را به ر‌ُخ جامعه جهانی بکشند.
در گفتمان افغانستان در ویانا صحبت سر جنگ دوباره مطرح نشد چون شرکت کنندگان به شمول احمد مسعود به این درک رسیده اند که اولن جنگ چیز خوبی نیست ‌و ما تجربه کردیم که خشونت خشونت می زاید و در جنگ ها اتفاقات خیلی بدی می افتد لذا در شرایط کنونی همین که مردم اعتماد کنند به کسی می‌تواند قدرت به او برسد .
اما اگر همه نیروهای مخالف طالب بخصوص جوانان بخاطری که در این گفتمان نادیده گرفته شدند همچنان مدعی کلانی ‌و رهبری باشند و به تخریب فرصت های این چنینی ادامه دهند به نظر می‌رسد که باید سال ها در انتظار تشکیل یک اپوزیسیون کارا که بتواند از همه نمایندگی کرده بتواند ‌و مورد قبول جامعه جهانی باشدحسرت بخوریم .
این دوستان بدانند که عدم به وجود آمدن اجماع یعنی ادامه نظام غیر مشروع طالب که در این صورت همه کسانی که به بهانه های مختلف آب نادیده پا از موزه می کشند مقصرخواهند بود و نادانسته پا در مسیری می گذراند و کمک می کنند که این نظام مستبد همچنان به حیاتش ادامه دهد.
صبر آرَد آرزو را ، نه شتاب
صبر کن والله اعلم بالصواب

>>>   امریکا در تبانی با طالب بشیر نورزی یکی از قاچاقبران بین‌المللی را آزاد کرد و ملا متقی ایشان را در آغوشحمارت طالبانی خوش آمد گفت چون میداند که در یک نظام ولو حمارتی از الف تا یا به کار آید و دوبی را صدمن آب گنده به کار است.
جال بر گزدیم به مقاومت
جناب محترم صفوی گرامی،
در یک حرکت سیاسی یا نظامی یا مقاومتگرانه یا اپوزيسيون مهم هیأت رهبری و در راس رهبر و از همه مهمتر منشور یا اصول یا قواعد از قبل توافق شده است که باید با دقت تمام در نظر گرفته شود و در قدمه های بعدی اجزای اجرایی است.
وقتی سیل می آید و همه هستی یک انسان را تخریب میکند بعد فرونشست سیل صاحب خانه در تلاش میشود تا هرچه باقیمانده را بیرون بکشد و بعد سره و نا سره کند و بعد کار آمدش را به کار گیرد و ناکاره اش را با کمی تغیر جای دیگری استفاده کند و در نهایت از کهنه و پاره آن صافی و تی پایی بسازد.
حال بعد سیل ۲۰ ساله فساد و چور و چپاول در وطن ما هرکسی که در راس کار قرار میگیرد مجبور است از همین عناصر سیل زده به نحو مطلوب استفاده کند چون احتمال اینکه کسی از سیل فساد حکومت های کرزی و احمدزی در امان مانده باشد بسیار کم است.

>>>   مردم در دوراهی نیستند.
مردم اصلا" تصمیم گیرنده نیستند.
مردم افغانستان عادت کرده اند تا منتظر بمانند و ببیند که دعوی گران بر سر قدرت کدام به پیروزی میرسد و بعد مثل پایان یک مسابقه ورزشی هرکس پی کار خود میرود.
در سقوط حکومت غنی هم همینطور شد.
مردم هیچ مداخله یی نداشتند فقط وقتی غنی گریخت و ارگ را رها کرد مردم کمی وارخطا شدند که چه میشود و بعد همه در تلاش رسیدن به خانه ، در راه با طالبان سر خوردند و با رسیدن به خانه در تلاش شنیدن اخبار از رادیو و تلویزیون و در نهایت خبر های بی بی سی شدند و فردایش هر کس پی کار خود روان شد و چون موم آماده هر نوع تغیر به اساس دستور طالب.
پس کدام مردم در دوراهی قرار دارند؟؟؟؟
فقط آنهاییکه در گذشته بازیگر میدان سیاست بودند یا حالا شامل این بازی شده اند کمی متردد هستند تا ببینند که کدام طرف به نفع شان است.
دنیا هم هر کدام در پی منفعت خود هستند.
فقط حماقت طالب باعث شد که آتش مقاومت شعله ور شود و این آتش با عملکرد های احمقانه طالبان و حامیان فاشیست شان هر روز شعله ور تر میشود و در نهایت بنیاد طالب و طالب دوستان را میسوزاند.
قصه همین است و خیر و خلاص

>>>   عطا صفوی
قضاوت پیش ازوقت را به صلاح نمیدانم .
بااینکه نمیخواهم منفی گرا بوده باشم ؛ولی تاکید میکنم که قطعا اجازه تکراراشتباه جبران ناپذیر دیروزرانداریم ونباید ازیک سوراخ چندین بار گزیده شویم
بنآ اگر قرار براین بوده باشد ویاهم رهبری جبهه مقاومت ملی به این نتجیه رسیده باشد که بدون درنظر داشت حساسیت های کشورهای ذینفع منطقوی ( چین , روسیه , ایرن وکشورهای آسیای میانه حتی پاکستان ) ؛ بازهم سیاست ها وبرنامه های کشورهای فرامنطقوی یعنی کشورهای غربی را دراولیت کار خویش قرار بدهند ومسیر حرکت از این نقطه بوده باشد ؛ به صراحت میتوانم بگویم که بازهم تکرار تجربه تلخ ناکام دودهه گزشته است واین درحقیقت یک خودکشی سیاسی است ودراینمورد قطعا تردیدی ندارم که این تقابل ها ویران کننده خواهد بود. .
ومن امیدوارم که چنین نبوده باشد ورهبری جبهه مقاومت حتما درزمینه آینده نگری خویشرا داشته اند وضربه این تقابل ها وازگزشته های اسفناک نه چندان دور را باید آموخته بوده باشند و حتی من به این باورهستم که رهبری مقاومت سعی بخرچ بدهند تا سیاست های کلان منطقوی را درسرلوحه کار خویش قرار بدهند ، زیرا درمدت بیست سال اخیرتمامی پل های عقبی رادرزمینه تخریب نموده بودند وبرای خویش یک قبله ( امریکا ) را انتخواب کرده بودند وفکر کرده بودند این ماه عسل تاقاف قیامت ادامه خواهد داشت وچون اسپ گادی بدون درنظرداشت سیاست های منطقوی درحرکت بودند ، واین نوع سیاست مزدور منشانه دراین مدت مارا درمنطقه منزوی ساختند ؛ ولی اکنون زمان آن فراریسده است که درپی ترمیم آن بوده باشند درغیر آن درتاریکی بی انتهایی دیگری فروخواهیم رفت

>>>   خبر های خوش مقاومتگران دلیر از بدخشان و غور و بادغیس در راه است.
فاشیسم به زانو در آمد.

>>>   علی تقوایی
فرار زلمی رسول از جلسه ویانا ؛
در جلسه ویانا استادنظیف الله شهرانی اوزبیک تباربا درتوضیح واقعیت های تاریخی از : نسل کشی ، غصب سرزمینی ، تبعید وآوارگی اوزبیک ها وهزاره ها توسط عبد الرحمن این جلاد « آهنین قلب » سخن گفته است. وبرسیر تاریخی این استبداد وخشونت از همان زمان تا کنون انگشت گذاشته است ، این سخنان برحق استاد بر « زلمی رسول » پشتون تبار سنگین تمام شده است. به بهانه اینکه که براجداد من توهین شده ؛ از جلسه فرار کرده است.
درود براستادنظیف الله شهرانی که ازدردتاریخی ملتهای سخن گفته است که کله منارها ی شان تا هنوز موبرتن انسانیت راست میکند ! فرزندان عبدالرحمن دیر ویا زود مجبورند که گوش های خودرا برای شنیدن استخوان شکنی ها ی اقوام دیگربازکنند. نه اینکه فرار نمایند.

>>>   زلمی رسول جایش باطله دانی است.
همین حالا هم روزانه ۲ تا ۳ ساعت در سفارت است و باقی اش در خانه خاله خیل خودش اولاد های پیر گیلانی.
یک پرزه اداری است که دیگر به درد نمیخورد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است