آیا انگلیس از خوی استعمارگری خود فاصله گرفته؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۲    ۱۴۰۱/۶/۲۸ کد خبر: 171344 منبع: پرینت

دعوت از یک نژادپرست و قاتل در مراسم تشییع جنازه الیزابت.
آیا بریتانیا از خوی استعمارگری خود فاصله گرفته؟
«بن رابرت اسمیت»، از اعضای نیروی هوایی ویژه استرالیا و متهم به کشتن غیرنظامیان در افغانستان، برای شرکت در مراسم تشییع جنازه ملکه الیزابت دوم دعوت شده است. با توجه به اینکه چنین قاتل خونسردی هم برای شرکت در مراسم ملکه دعوت شده، این سوال نیز مطرح می‌شود که رویکرد کنونی بریتانیا به دنیای امروز چیست و آیا از خوی استعمارگری دیرینه خود که مملو از کشتار و غارت است، فاصله گرفته یا خیر؟

رابرت اسمیت یک نژادپرست و متعصب مذهبی دیوانه و طرفدار ذهنیت «برتری سفیدپوستان» است. زمانی که او در افغانستان می‌جنگید، نشان جنگ صلیبی را روی یونیفرم داشته و این امر چنان فاحش بود که وقتی وزارت دفاع استرالیا از عکس او برای تبلیغات استفاده می‌کرد، با فتوشاپ نشان جنگ‌های صلیبی را محو کرد. کسی که با تاریخ جنگ‌های صلیبی آشنا باشد می‌فهمد که جنگ‌های صلیبی چه معنایی برای جهان اسلام دارد؟

رابرت اسمیت بارها غیرنظامیان را در افغانستان کشته و حتی در مقابل همرزمانش به یک نوجوان افغان تیراندازی کرده و او را به قتل رسانده است. به گفته یکی از شاهدان حاضر در جلسه رسیدگی به این رویداد، رابرت اسمیت در این توضیح داد: «من تپانچه 9 میلی‌مترری خود را بیرون آوردم و به سر او (نوجوان افغان) شلیک کردم و سرش را منفجر کردم؛ شگفت انگیزترین کاری است که تاکنون انجام داده‌ام.»

در میان غیرنظامیانی که رابرت اسمیت کشته، یک مرد معلول هم بود که رابرت اسمیت پس از کشتن او، پای مصنوعی‌اش را نگه داشت و در یک مهمانی برای اینکه خودنمایی کند در آن شراب ریخت و نوشید! تصویر این اقدام او در شبکه‌های اجتماعی در آن زمان به شکل گسترده‌ای دست به دست شد.
البته، سربازان آمریکایی در افغانستان نیز کار مشابهی انجام دادند. در سال 2010، 12 سرباز آمریکایی مظنون به کشتن غیرنظامیان افغانستان شدند. چهار نفر از آنها حتی استخوان‌های انگشتان، جمجمه، استخوان‌های پا و دندان مقتولان را به عنوان مدرکی بر «پیروزی» خود در افغانستان، نگهداری کردند.

رابرت اسمیت نماینده متجاوزان انگلیسی-آمریکایی-استرالیایی است. اما این جلاد بی رحم در انگلستان چندان مورد تنفر نیست. او دارنده نشان صلیب ویکتوریاست و قهرمان جنگی تلقی می‌شود و با ملکه هم دیدار کرده و اکنون، به مراسم تشییع جنازه او دعوت شده است.
بنابراین، این سوال نیز مطرح می‌شود که رویکرد کنونی بریتانیا به دنیای امروز در واقع چیست و آیا آن از ذهنیت استعمارگری قدیمی که مملو از کشتار و غارت بود، خارج شده است یا خیر؟ جواب این سوال واضح و البته منفی است.

مجله هفته
شفق همراه


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خوی استعمارگری
انگلیس
نظرات بینندگان:

>>>   خیر !

>>>   آقای شفق
همیشه قهرمان مهاجم پیوز برای جهت مقابل یک تجاوزگر ظالم بوده و هست.
در همین کشور خود ما
محمود غزنوی ، احمدشاه ابدالی برای افغانستان مایه مباهات است و برای هندوستانی ها نمونه یی از شرارت و بربریت.

>>>   ذهنیت طالبان هم بر گرفته از ذهنیت قلدران جهان است.

>>>   واه واه شفق صاحب
در تمام دنیا فقط همین یک نژاد پرست و فاشیست است ؟؟؟
غنی و کرزی را فراموش کردی؟؟؟؟؟؟؟
یون و طاقت و عمر مختار و داکتر هاتف و امثالهم بدتر از آن قاتل مزدور هستند ، چون آن قاتل وظیفه خود را انجام داده اما اینها ملت را به کام نابودی کشاندند.

>>>   ان متل راشنیده اید که"مار پوست خود بگذاردخوی خود هرگز"


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است