قاچاقچی بزرگ طالبان با یک آمریکایی مبادله شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۰۹    ۱۴۰۱/۶/۲۹ کد خبر: 171348 منبع: پرینت

بشیر نورزی، یکی از افراد پر نفوذ طالبان بعد از سپری کردن نزدیک به دو دهه زندان در آمریکا، آزاد شده و به افغانستان بازگشته است.
امیرخان متقی، وزیر امور خارجه طالبان در صحبت با رسانه‌ها گفت که آزادی بشر نورزی در نتیجه تبادل او با مارک فریرکس، شهروند آمریکایی صورت گرفته است.
مقام‌های طالبان با انتشار عکسی از بشر نورزی با آقای متقی گفته اند که او در کابل به مقام‌های طالبان تحویل داده شده است.
گفته شده آقای فریرکس در فرودگاه کابل به آمریکا تحویل داده شده است.

جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای آزادی مارک فریرکس را تایید کرده است و گفته است او به زودی به خانه برخواهد گشت. در این بیانیه به نقل از آقای بایدن آمده است: «آزادی او نتیجه سال‌ها کار خستگی‌ناپذیر کارمندان دولتی متعهد در سراسر دولت ما و سایر دولت‌های متحد ما است، و من می خواهم از آنها برای همه این تلاش‌ها تشکر کنم.»
بشیر نورزی بعد از رسیدن به کابل در صحبت با تلویزیون ملی افغانستان گفت که « بعد از ۱۷ سال و ۵ ماه آزاد شده‌ام. امیدوارم که آزادی من باعث بهبود روابط افغانستان با آمریکا شود.»

فریرکس، مهندس عمران و پیمانکار از ایلینوی آمریکا، در جنوری ۲۰۲۰ در کابل، پایتخت افغانستان ربوده شد. گفته می‌شد که او در اسارت «شبکه حقانی» قرار دارد.
در ماه جنوری سال جاری، جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا از طالبان خواست تا مارک فریکس را آزاد کنند. او گفت «طالبان باید فوراً مارک را آزاد کند، قبل از اینکه بتواند به آرزوهای خود برای مشروعیت فکر کند. این {آزادی مارک} قابل مذاکره نیست.»
بشیر نورزی، از چهره‌های پرنفوذ قبیله نورزی قندهار است و قبلاً یکی از افراد نزدیک به ملا محمد عمر، بنیانگذار گروه طالبان بود. گفته می‌شود او با حمایت مالی از گروه طالبان در دهه نود میلادی بود، نقشی عمده در ادامه فعالیت این گروه داشت.

مقام‌های امنیت داخلی آمریکا، آقای نورزی را در سال ۲۰۰۵ به اتهام «قاچاق مواد مخدر به ارزش پنجاه میلیون دلار» در نیویورک بازداشت کردند. آن زمان مقام‌های آمریکایی از آقای نورزی به عنوان «قاچاقچی بزرگ» یاد کردند و بازداشت او را پيروزی بزرگی عليه مبارزه با تجارت مواد مخدر توسط قاچاقچيان افغان خواندند.
آزادی بشیر نورزی، یکی از شرایط مهم گفتگوهای صلح آمریکا و طالبان در قطر نیز بوده است. عبدالغنی برادر، معاون نخست وزیر طالبان در مورد آزادی آقای نورزی، با مایک پومپئو، وزیر خارجه وقت آمریکا تلفنی صحبت کرد، اما با وجود تلاش زیاد طالبان، او آزاد نشد.
بشیر نورزی، یکی از تاجران ثروتمند و قدرتمند در جنوب افغانستان است. او از شمار نخستین افرادی بود که در دهه نود میلادی به گروه تازه ایجاد طالبان پیوست.

گفته می‌شود بعد از سرنگونی حاکمیت اول طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی، آقای نورزی برای مدت سه سال با ایتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان همکاری داشت.
در سال ۲۰۰۴، جورج دبلیو بوش، رییس جمهوری وقت آمریکا آقای نورزی را يکی از مهمترين افراد در فهرست تحت تعقيب پوليس آمريکا اعلام کرد.
گفته می‌شد که آقای نورزی در دهه نود میلادی در قاچاق مواد مخدر، کنترل مزارع خشخاش و دستگاه‌های توليد هروئين در افغانستان و پاکستان فعاليت داشت.

وکلای مدافع آقای نورزی، در جریان روند دادگاه وی در آمریکا مدعی شدند که اتهام قاچاق مواد مخدر بر موکل آنها درست نیست.
تبادل زندانیان قدرتمند و با نفوذ طالبان بی‌پیشینه نیست. حدود سه سال پیش، به دستور آمریکا، دولت وقت افغانستان انس حقانی، برادر سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی و وزیر داخله کنونی طالبان را همراه با دو فرد دیگردر عوض دو استاد دانشگاه که یکی شهروند آمریکا و دیگری شهروند آسترالیا بود، آزاد کرد.
آزدای انس حقانی را محمد اشرف غنی، رییس جمهوری وقت افغانستان منظور کرد و گفت که برای تسهیل گفتگو‌های صلح میان دولت وقت افغانستان و طالبان این آزادی انجام شده است.

بی بی سی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
قاچاقچی بزرگ
طالبان آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   قاچاقبر بزرگ را رها کردند تا کار و بار قاچاق رونق بگیرد و فشار اقتصادی بر طالب کمتر شود.

>>>   در این زمانه نه شرم وجود دارد و نه خجالت.
یک قاچاقبر رسوا و بدنام را با این همه دبدبه به رخ ملت میکشند در حالیکه این کثیف ملیون ها انسان را یا معتاد کرده یا به درجه اعتیادش افزوده.

>>>   جو بایدن با معامله اخیرش با گروه طالبان و تن‌دادن به رهایی یک قاچاقچی بین‌المللی مواد مخدر، بر افسانه "استقلال" دستگاه قضایی امریکا چلیپا کشید.
حاجی بشر نورزی، بالفعل با ۵۰ میلیون دالر هرویین در نیویورک بازداشت و به حبس ابد محکوم شده بود.
او (برخلاف نصف کابینه طالبان) در گوانتانامو نبود که از قلمرو دستگاه قضایی امریکا بیرون است، بلکه در زندان امریکا بود و اگر قوه قضاییه مستقل باشد، باید جلوی رهایی یک مجرم محکوم به حبس ابد را بگیرد.
حاجی بشر امروز، یک هفته پس از معامله‌ای که منجر به رهایی‌اش شد، به زادگاه خود قندهار رفت و همانند یک قهرمان استقبال شد.
اگر قصد جو بایدن، رهایی گروگان امریکای از چنگ طالبان بود، با تطمیع و تهدید به راحتی می‌توانست این گروه را وادار به آزاد کردن مارک فری‌رکز کند.
ستار سعیدی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است