پایگاه نظامی در ارگ شاهی جبل‌السراج؟!
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۰    ۱۴۰۱/۶/۲۹ کد خبر: 171351 منبع: پرینت

مقام‌های محلی پروان تأیید می‌کنند که هم اکنون از ارگ شاهی جبل‌السراج همچون پایگاه نظامی کار گرفته می‌شود.
فرمانده امنیه پروان می‌گوید که برای نیروهای نظامی وزارت دفاع مکان مشخصی درنظر گرفته شده است و به زودی این نیروها از ارگ شاهی جبل‌السراج بیرون خواهند شد.
مولوی عزیزالله عمر، فرمانده امنیه پروان، گفت: «به نیروهای امنیتی وزارت دفاع تاسیسات جور شده روان است و تصمیم داریم که جای بدیل را برای شان پیدا کنیم و اینجا تخلیه شود.»

برخی از فرهنگیان ولایت پروان با ابراز نگرانی در این باره می‌گویند که بخش‌های این مکان تاریخی نیز آسیب دیده‌اند. آنان خواستار سپردن ارگ شاهی جبل‌السراج به ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت استند.
به گزارش طلوع، عایل شبروز، شاعر و نویسنده، گفت: «نیروهای جنگی و یا قطعات عسکری اینجا باشند، مراقبت از آن کارمشکل خواهد بود و ممکن که زودتر تخریب شود دوباره ساختن آن کاری مشکل خواهد بود.»
محمد صابر سروری، استاد دانشگاه، گفت: «آثار تاریخی همین قسم که از نامش پیداست خودش زبان گویای تاریخ است.»

ارگ شاهی جبل‌السراج در زمان جمهوریت به ارزش بیش از ۱۲ میلیون افغانی بازسازی شده بود.
شمس الرحمان صدیقی، رییس اطلاعات و فرهنگ پروان، می‌گوید که تا اکنون این نماد تاریخی به گونه رسمی به ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت سپرده نشده است.
آقای صدیقی گفت: «به ما گفتند که به ارگ یک مکتوب و پیشنهاد بفرستیم که ارگ تاریخی جبل السراج را به ریاست اطلاعات و فرهنگ تسلیم کنند؛ اما ما تاکنون ما تسلیم نشده‌ایم.»

به گفته مسوولان محلی پروان، ارگ شاهی جبل‌السراج بر گستره ۳۶ جریب زمین ساخته شده‌است و ۱۵۰ اتاق دارد که دارای هشت دروازه مراقبتی می‌باشد و به شیوۀ اصلی آن که برگرفته از معماری دوره‌های تیموریان و غوریان است، بازسازی شده‌است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پایگاه نظامی
ارگ شاهی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است