از کوچ اجباری دایکندی تا تلاشی خانه‌به‌خانه بهسود
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۴۷    ۱۴۰۱/۶/۳۰ کد خبر: 171363 منبع: پرینت

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، فشارهای این گروه بر شیعیان هزاره در این کشور، همه روزه در حال افزایش بوده است. در روزهای اخیر یکبار دیگر این گروه فشارها بر شیعیان هزاره را در بخش‌های از افغانستان افزایش داده‌اند و به آزار و اذیت آنها می‌پردازند.
به گزارش شفقنا، فشارهای طالبان بر شعیان هزاره افغانستان، شامل «بازداشت‌های خود‌ سرانه»، «کوچ اجباری»، «کشتار بی‌رحمانه»، «لشکرکشی» و آزار و اذیت به بهانه‌های مختلف بوده است.
بسیاری از فعالین هزاره در افغانستان به این باور هستند که آنها به دلیل «شیعه بودن» و «هزاره بودن» از سوی گروه طالبان تحت فشار قرار می‌گیرند.

طالبان با وجود اینکه در ظاهر می‌گویند که هیچ کسی را به دلایل قومی، مذهبی و زبانی، هدف قرار نمی‌دهند، اما رفتارهای آنها نشانه‌های واضحی از «تبعیض» علیه سایر اقوام و مذاهب افغانستان را در خود دارد.
در روزهای اخیر و در راستای تداوم فشار بر شیعیان هزاره در افغانستان، طالبان اقدام به کوچ اجباری چندین خانواده در ولایت دایکندی و تلاشی خانه به خانه در ولسوالی های حصه اول و دوم بهسود میدان وردک، کرده‌اند.

کوچ اجباری در دایکندی؛
طالبان در دو هفته اخیر در ولسوالی خدیر ولایت دایکندی، دست کم 10 خانواده از شیعیان هزاره را مجبور به کوچ اجباری و ترک خانه‌های شان کرده‌اند.
طالبان این اقدام را پس از آن روی دست گرفته‌اند که در پی یک دعوای حقوقی، میان دو نفر از ساکنان ولسوالی خدیر درگیری مسلحانه رخ داده و هنگامی که طالبان وارد عمل شده‌اند، یکی از طرف‌ها بر نیروهای این گروه شلیک کرده و خودش متواری شده است.

پس از این ماجرا، طالبان دو نفر از ساکنان یکی از روستاهای ولسوالی خدیر را گیروگان می‌گیرند و ده ها نفر از بزرگان این ولسوالی را احضار می‌کنند که و دستور می‌دهند که فرد متواری را پیدا کرده تحویل و خانواده‌اش را کوچ دهند.
منابع محلی گفته‌اند که مردم محل به‌دلیل ترس از طالبان، خانواده فردی که دست به شلیک زده بود را کوچ داده که ۱۰ خانواده از نزدیکانش نیز از ترس خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند.

این اولین بار نیست که طالبان ساکنان ولایت دایکندی را مجبور به کوچ اجباری می‌کنند‌. آنها در آغازین روزهای تسلط بر افغانستان، ساکنان ولسوالی پاتوی دایکندی را نیز از خانه‌های شان کوچ داده بودند.
علاوه بر این، طالبان در آغازین روزها به ولسوالی خدیر هجوم بردند و 14 تن از افراد نظامی در حکومت پیشین را دستگیر و تیرباران کردند.
جدا از این، طالبان در این ولایت همواره از ادعاهای بی‌اساس کوچی‌های مسلح حمایت کرده‌ا‌ند و در پی ادعاهای آنها، جریمه‌های سنگین بر شیعیان هزاره وضع کرده‌اند.

تلاشی خانه به خانه در بهسود؛
منابع مردمی در ولسوالی‌های حصه اول و دوم بهسود میدان وردک می‌گویند که نیروهای طالبان تلاشی خانه‌به‌خانه را در این منطقه آغاز کرده‌اند.
این منابع به خبرنگار شفقنا گفته‌اند که برخورد نیروهای طالبان با شیعیان هزاره در این ولسوالی‌ها «خشن» و «غیرانسانی» است.
آنها گفته‌اند که نیروهای طالبان به حریم خصوصی خانواده‌ها احترام نمی‌گذارند و حتی «لباس‌ها و صندوقچه‌های زنان» را تلاشی می‌کنند.
علاوه بر این، منابع می‌گویند که طالبان از مردم می‌خواهند که در مورد افرادی که در سال‌های گذشته عضو «نیروهای خیزش مردمی» بوده‌اند معلومات بدهند و آنها را معرفی کنند.

منابع مردمی می‌گویند که از یک سال گذشته که طالبان بر افغانستان تسلط یافته‌اند، هیچ نوع درگیری در ولسوالی‌های حصه اول و دوم بهسود رخ نداده است، اما با وجود آن هم، طالبان به دنبال نظامیان سابق هستند و آنها را تحت تعقیب قرار داده‌اند.
طالبان این روزها تلاشی‌های خانه به خانه را به صورت گسترده در بخش‌های مختلف افغانستان راه اندازی کرده‌اند، اما برخورد نیروهای این گروه با شیعیان هزاره در جریان این برنامه، همواره «خشونت آمیز» و حتی «انتقامجویانه» گفته شده است.

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، شیعیان هزاره بسیاری از حقوق خود را از دست داده‌اند و با چالش‌های متعدد دست و پنجه نرم می‌کنند.
یکی از اساسی ترین حقوق آنها که تحت سلطه طالبان محدود شده است، آزادی مذهبی است و طالبان در موارد متعدد مانع برپایی مراسم‌های مذهبی شیعیان و یا وضع محدودیت بر آنها شده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کوچ اجباری
تلاشی خانه‌به‌خانه
نظرات بینندگان:

>>>   طالبان بر اوزبیک ها و تاجک ها که همه حنفی مذهب هستند رحم ندارند تا چه رسد به هزاره ها که همه شیعه مذهب هستند و تاپه همکاری با ایران را هم در پیشانی دارند .
طالب اگر فرصت پیدا کند به جز پشتون دیگر همه اقوام را نابود میکند.

>>>   طالبان دو نوع اند نوع اول که اکثریت قریب به اتفاق شانرا تشکیل داده و همه کاره ای این گروه بوده و طالبان اصلی اند از قوم افغان یا به اصطلاح مشهور اوغانها میباشند نوع دوم که اقلیت خیلی ناچیز و کمتر از یکدهم درصد گروه طالبان را تشکیل میدهند شامل یک مشت احمق های اقوام ازبیک ، تاجک ، هزاره سنی و حتی هزاره شیعه که هیچ سنخیتی با طالبان اوغان ندارند میباشند. این احمق ها یا طالبان بدل توسط تعدادی حرامزاده های شارلاتان قوم شان به نام ملا فلان، قاری بهمان و مولوی فلانی کنار طالبان ایستاده شده و در مقابل منافع قومی خود موضع گرفته اند.اما این ملا ، قاری ، مولوی های شیطان صفت یا خود مستقیما جزء جواسیس استخبارات بیگانه بوده و طبق دستورات آنان عمل مینمایند و یا زر دوست ، مریدان کُ س و دنیا پرستانی اند که با گرفتن امتیازات از طالبان و با سوء استفاده از قرآن یعنی تفسیر آیات شریف طبق منافع طالبان و بکار گیری احادیث جعلی احمق های قوم خود را فریب داده و جذب گروه طالبان نموده اند. امروزه این فریب خورده ها یا طالبان بدل با سپری شدن تاریخ انقضای شان در بهترین حالت مثل سگ های گّرگِی توسط طالبان اصلی دور انداخته میشوند و یا در بد ترین حالت به قتل رسیده و میرسند.
گروه طالبان بنا بر سیاستهای منفعت جویانه ای کشور های خارجی به وجود آمده اند علل و چگونگی ایجاد این گروه را همه ای جهان میداند، نقش کشور های انگلیس، عربستان ، پاکستان، امریکا، و سایر کشور های غربی در ایجاد آن مثل روز روشن است و توضیح آن لازم نیست اما چیزیکه کمتر به آن پرداخته شده حرص افغانها به قدرت و رسیدن به آن ولو به قبولی غلامی بیگانگان بسیار شدید است که تاریخ نزدیک به سه قرن حکمروایی آنان در افغانستان گواه و شاهد این ادعا است از اینکه تنها حمایت خارجی برای گرفتن قدرت توسط طالبان کافی نیست و علاوه بر آن پشتوانه داخلی هم نیاز است لذا حمایت داخلی را به کمکِ تقویت حس دشمنی قومی که در نهاد اکثریت پشتونها/ افغانها یا به اصطلاح اوغانها بر علیه اقوام دیگر کشور میباشد نیز حل کرده اند ما می بینیم که اوغانهای طالب چگونه وحشیانه اقوام دیگر مثل تاجک ، ازبیک که هم مذهب شان هستند را کشتند و همین اکنون هم میکشند. جنایات شان در پنجشیر و بغلان و جا های دیگر را همه روزه شاهد هستیم اما در ارتباط به هزاره ها علاوه بر جدایی قومیتی یک برگ برنده دیگر نیز در دست دارند و آن تفاوت مذهبی یعنی شیعه بودن هزاره ها است که کار قتل و کشتار هزاره ها را برای شان آسانتر ساخته است اینها علاوه بر استفاده از نیرو های اوغانی خود بعضی مردم احمق و متعصب اقوام سنی دیگر مانند ازبیک و تاجک را نیز به قتل هزاره های شیعه به آسانی به صحنه حاضر ساخته و میسازند.از جانب دیگر میدانند که سرزمینی به نام افغانستان ملکیت اصلی تاجک ها، هزاره ها و ازبیک ها است و باید این مشکل را نیز حل کنند تا در آینده برایشان مشکل ساز نشوند لذا اقوام غیر پشتون را مجبور به ترک خانه و کاشانه شان نموده اوغانهای لر و بر را بنام کوچی و غیره جاگزین شان مینماید. در مورد غصب ملکیت هزاره ها بنا بر شیعه بودنشان چندان مشکلی ندارند چون اکثریت تاجک ها و ازبیک ها بدون توجه به نقشه اصلی اوغانها سکوت اختیار مینمایند حتی بعضی احمق های شان در کنار اوغانها قرار گرفته ودر قتل هزاره ها شریک میشوند. ستم بر علیه هزاره ها تبدیل به نسلکشی گردیده نسلکشی هزاره ها و غصب ولایات محل سکونت شان از زمان پست فطرت ترین امیر مزدور انگلیس امیر عبدالرحمان پایه گذاری شده است که در زیر سایه سکوت تاجکها و ازبیکها تا هنوز ادامه دارد و غفلت تاجکها و ازبیکها برای شان گران تمام خواهد شد. چرا؟ در حالیکه ریشه های طالب هنوز محکم بندی نشده در ولایات شمال به نام جابجایی کوچی ها، جن سازی و آتش سوزی منازل، مردم بومی را فراری میدهند وای به وقتی که پایه های امارت نام نهاد شان را محکم سازند آنوقت است که به سرنوشت هزاره های زمان امیر عبدالرحمان خواهیم شد پس تا دیر نشده بجنبید با وحدت سراسری تاجک ، ازبیک و هزاره جلو جنایات این مزدوران بی ایستید دست خدا در جمع است .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است