مقام ارشد طالبان: وزیر جدید معارف بیسواد است
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۵۱    ۱۴۰۱/۶/۳۰ کد خبر: 171365 منبع: پرینت

یک مقام ارشد طالبان می‌گوید که مولوی حبیب‌الله آغا، وزیر تازه‌گماشته شده طالبان برای وزارت معارف نه تحصیلات عصری دارد و نه هم تحصیلات دینی.
به گفته این منبع، انتصاب حبیب‌الله آغا به معنای «عقبگرد» در تلاش‌های برخی طالبان برای بازگشایی مکاتب دخترانه است.

طالبان روز گذشته فرمان منسوب به هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه را نشر کردند که از تعیینات جدید در برخی پست‌های کلیدی در کابینه این گروه و برخی ولایات حکایت دارد.
در این فرمان که در صفحه توییتر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه نشر شد، آمده است که مولوی حبیب الله آغا، رییس شورای ولایتی قندهار به حیث سرپرست وزارت معارف طالبان تعیین شده است.

مولوی نورالله منیب که تا دیروز وزیر معارف طالبان بود، اکنون به حیث رییس دارالافتای طالبان منصوب شده است.
یک مقام ارشد طالبان که خواست نامش فاش نشود گفت که وزیر جدید معارف این گروه تحصیلات دینی و عصری ندارد.
این مقام بلندپایه طالبان افزود: «انتصاب حبیب‌الله آغا یک عقبگرد برای برخی از رهبران طالبان است که تلاش‌های کوچکی در امر بازگشایی مکاتب دوره ثانویه دختران کرده اند.»

طالبان همزمان با به قدرت رسیدن در افغانستان مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را بستند و دختران دانش‌آموز را تا امروز از آموزش محروم کرده اند. با وجود درخواست رهبران جهان، مردم افغانستان و نهادهای بین‌المللی برای بازگشایی مکاتب دخترانه، این گروه به هیچ درخواستی تا کنون وقعی نگذاشته است.
در آخرین مورد انتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه در آغاز اجلاس تعلیم و تربیه سازمان ملل در نیویورک از طالبان خواست که جلو آموزش دختران در دوره ثانویه را نگیرد.
سرمنشی سازمان ملل افزود که آموزش دختران گامی در راستای امنیت و توسعه پایدار در افغانستان است.


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مقام طالبان
وزیر معارف
نظرات بینندگان:

>>>   چرا مکاتب صنوف ۶ تا ۱۲ بسته است.
یک دلیل فرعی اش این است که دیگر کسی از صنف ۱۲ فارغ نشود و بعد سه سال همه دختران موجود در دانشگاه ها فارغ میشوند و هیچ دختر فارغ صنف ۱۲ نیست که دانشگاه برود و به خودی خود دانشگاه ها هم از وجود دختران خالی میشود.
اما دلیل اصلی
لشکر طالبان همه جوانان ۱۵ تا ۳۵ سال است که تقریبا" همه شان مجرد هستند و اکثر شان از قریه ها و قصبات پشتون نشین هستند که در طی این همه سال نه تنها که زن ودختر را ندیده اند بلکه با فامیل های خود هم کمتر معاشرت داشته اند و چنانچه در فرهنگ مناطق پشتون نشین است که مرد ها جدا دیره میکنند و زن ها جدا و این ها حتی با مادر و خواهر خود هم چندان معاشرت نداشته و پیوند عاطفی ندارند.
حال تصور کنید که در شهر کابل وقتی دختران لیسه آریانا و همزمان لیسه عایشه درانی هر صبح و چاشت و دیگر به طرف مکتب روان شوند و یا به خانه بر گردند در منطقه سینمای پامیر و پل باغ عمومی سیل دختران جوان راه خواهند افتاد و آنگاه سربازان طالب که هم دچار فقر جنسی و هم فرهنگی و هم معاشرتی و هم عاطفی هستند آیا قابل کنترول خواهند بود.
به این دلیل طالبان دختران را در خانه حبس کرده اند تا با مشکل مواجه نشوند.
حتی رهبران طالب هم دچار فقر جنسی و عاطفی هستند و به همین دلیل کسی در یک هفته دو زن میگیرد و کسی به جای یک زن ۲ و ۳ و چار زن میگیرد مثل ملا هبت و ملا برادر و دیگر ملاها.

>>>   ناکار آمد هایی را از اینجا به آنجا و از آنجا به اینجا انتقال دادند اما این همه جابجایی ها در داخل قفس انجام شد و قفس در دست پاکستان است.

>>>   مگه ادم باسواد هم طالب میشود عجب هاااا

>>>   کدام طالب سواد دارد؟؟؟
سواد تنها خواندن و نوشتن نیست.

>>>   وزارت معارف طالع ندارد.
در زمان غنی یک زن بیسواد وزیر معارف شد و حالا یک مرد بیسواد.
شاید نام اصلی این وزارت وزارت بیسوادی باشد .

>>>   بی سواد نیست لوی ملا است لوی ملا یعنی لوی بی عقل لوی بی عقل یعنی ادم کلان مانند کوه ولی عقل ندارد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است