دیپلمات‌های مصری افغانستان را ترک کردند
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۹    ۱۴۰۱/۶/۳۱ کد خبر: 171369 منبع: پرینت

منابع معتبر در گروه طالبان به روزنامه ۸صبح می‌گویند که پس از تنش میان استخبارات طالبان و سفارت مصر در کابل، دیپلمات‌های مصری افغانستان را ترک کرده‌اند.
منابع شام‌گاه چهارشنبه، ۳۰ سنبله، تصریح کردند که این قضیه برخاسته از نزاع بر سر یک قطعه زمین تحت مالکیت مصر در کابل است.
به گفته آنان، تیم ۱۸ نفری دیپلمات‌های مصری شام‌گاه کابل را به قصد امارات متحده عربی ترک کردند و قرار است که نیمه‌های شب به قاهره، پایتخت مصر برسند.

براساس معلومات، زمینی که گفته می‌شود در گذشته‌ها مالکیت اداره امنیت ملی بود و سپس در اختیار سفارت مصر قرار گرفت، از سوی این سفارت به بریتانیا با پول زیاد کرایه داده شده بود.
پس از برگشت طالبان، استخبارات این گروه درخواست کرده بود که این قطعه زمین دوباره در اختیار طالبان قرار گیرد، اما سفارت مصر با آن مخالفت داشت.
تنش بر سر این زمین حدود هفت ماه ادامه داشت و دو طرف نتوانستند که به نتیجه برسند.

هرچند وزارت خارجه طالبان برای حل نزاع تلاش کرده بود، اما اداره استخبارات گفته بود که جنجال سفارت مصر با این اداره است و وزارت خارجه طالبان نباید در آن مداخله کند.
سرانجام پس از ماه‌ها جنجال، سفارت مصر به طالبان اعلام کرد که دیپلمات‌هایش را از کابل خارج می‌کند.
به گفته این منابع، اداره استخبارات طالبان هم اکنون در تلاش است که با مصر وارد گفت‌وگو شود، اما این تلاش‌ها تاکنون نتیجه نداشته است.

گفتنی است که پس از برگشت طالبان به قدرت، این گروه برای برقرای ارتباط دیپلماتیک کشورها با افغانستان تلاش زیاد کرده، اما نتیجه‌ای در پی نداشته است.
با این حال، مصر اولین کشوری است که در پی جنجال‌های این چنینی، به خروج دیپلمات‌هایش از افغانستان اقدام می‌کند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
دیپلمات‌های مصری
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   مصری ها تازه سر عقل آمده اند.

>>>   ای کاش همه ای کشورهای جهان واسلامی
این گونه عمل می کرد نه منافقانه که زیر کار باطلان رابه رسمیت بشناسد وسفیر در کابل داشته با شند و سفیر داعشهارادر کشورش بی پذیرت و باز بی گوید ما داعشیها (امارت) را به رسمیت نمی شناسیم دروغ محض و نفاق علنی می باشند

>>>   برهان الدین ربانی و گلبدین حمگایار از جمله بنیان گزاران حزب اخوان المسلمین در افغانستان بودند.
حزب اخوان المسلمین در مصر توسط سید قطب و محمد قطب بنیان گزاری شده بود.
این زمین در زمان دولت ربانی به سفارت مصر در افغانستان بخشیده شده بود که بعداً در دوران حکومت کرزی،سفارت مصر این زمین را به انگلیس ها به کرایه داده بود.

>>>   برهانالدین و وخار بدین ....یار از جمله اعضای اخوانیا بو دند نه از بنیان گذاران اخوان المسلمین مصر ولی از اعضای فعال بودند ویک مقدار تلاش کردند وبعد ها برای خودیشان و خانواده شان در امد زای می کردند از جریان اخوانیا و بس و از همین طریق جمعیت و حزب را بر هلن ادین واحمق یار تشکیل داند که چه جنایتهای تحت نام این حزب انجام نداد ....یار که بعد ها لقب جنگ سالار و را کت پران را به بخو د اختصاص داد ومن هم برای احمق یار این تخلص را تبریک وتهنیت عر ض می نمایم
زنده باد جنگ سالار ههههههههههه؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است