طرح تازهٔ واشنگتن برای زنان افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۷    ۱۴۰۱/۶/۳۱ کد خبر: 171371 منبع: پرینت

وزارت امور خارجه امریکا طرح تازهٔ را برای پشتیبانی اقتصادی بانوان افغانستان اعلام کرد.
بربنیاد این طرح، انتظار می‌رود که در توانمندسازی بخش خصوصی بانوان، بانوان تجارت پیشه، جامعه مدنی، فرصت‌های آموزشی و کاریابی بانوان در افغانستان کار شود.
این طرح با همکاری دانشگاه بوستون امریکا عملی خواهد شد.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا گفت: «این یک مشارکت عامه خصوصی است که در دسترسی به آموزش، گسترش فرصت‌های کاری، حمایت از زنان تجارت پیشه در افغانستان و کشورهای دیگر، کمک می‌کند. من نمی‌گویم که این کار ساده است، با درنظرداشت محدودیت‌هایی که از سوی طالبان وضع شده اند، این دشوار خواهد بود. اما ما متعهد استیم تا این حمایت را به گونه محفوظ به زنان در افغانستان ارائه کنیم.»

وزیر خارجه امریکا در نشستی که به همین منظور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگذار شده بود گفت که بر اساس این طرح، یک میلیون دختر و زن افغان در سال‌های پیشرو در بخش‌های خصوصی و جامعه مدنی آموزش خواهند دید.
به گفته آقای بلینکن، دو هزار زن افغان در نخستین مرحله شامل این طرح خواهند شد.
انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا گفت: «در مشارکت با کمپنی پاد که یک کمپنی تکنالوژی امریکایی است. این طرح، برنامۀ ابتکار آموزش به یک میلیون زن و دختر افغانستان را آغاز خواهد کرد. این برنامه کمپنی پاد را کمک خواهد کرد تا خدمات آموزش حرفه‌یی را به نخستین دو هزار زن افغان از راه دور فراهم سازد.»

در همین حال، شماری از بانوان ایجاد چنین برنامه‌ها را در رشد اقتصاد زنان در افغانستان سودمند می‌دانند و می‌گویند که پس از روی کارآمدن امارت اسلامی، بیشتر زنان کارهای شان را از دست داده اند و نیاز به پشتیبانی اقتصادی دارند.
به گزارش طلوع، منیژه ناصری، فعال جامعه مدنی گفت: «چنین پروگرام‌های برای دختر خانم‌ها به راه بی افتد. مطمئناً که آنان می‌توانند خیلی رشد بکنند و چنانچه که ما و شما می‌فهمیم که زنان نیم قشر جامعه را تشکیل می‌دهد.»
حسنا رسولی، فعال جامعه مدنی گفت: «در این اوآخر می‌بینیم دختر خانم‌ها بسیار ضرر کرده اند. یعنی از حق تعلیم دور مانده اند. وظایف خودرا از دست داده اند. یعنی بسیار به مشکلات اقتصادی هم برخورد نموده اند.»

از سویی هم، اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان می‌گوید که هم اکنون بیش از چهارهزار زن در بخش‌های گونه‌گون سرمایه‌گذاری کرده اند و نیاز به پشتیبانی مالی دارند.
رویا حافظی، سرپرست اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان گفت: «دختران که در افغانستان زنده‌گی می‌کنند، با آمدن تحولات یک سلسله محدودیت‌های برشان وضع شد. البته با توجه به این که اکثریت زنان به دوایر دولتی و حکومت فعلاً به کار رفته نمی‌توانند و همچنان از طرف دیگر دختران هستند که به مکتب نمی‌روند.»
آمارهای سال۲۰۲۰ اتاق تجارت و صنایع زنان نشان می‌دهد که بیش از پنجاه هزار زن به گونه غیر رسمی و دو هزاروپنجصد زن به گونه رسمی در بخش‌های گوناگون در کشور سرمایه‌گذاری کرده اند که در حال حاضر شماری از این بانوان کارهای شان را از دست داده اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طرح واشنگتن
زنان افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   اصل پروبلم کجاست؟
احمقان که در۱۳۰ سال گذشته زمام امورکشورمارابدست داشتندازطریق به رسمیت نشناختن خط دیورندوسرحدات قبول شده بین المللی پاکستان دشمنی انکشورراکمایی کردند.پاکستانی هوشیاروبیداربخوبی میدانند اگرروزی افغانستان به ارامی وثبات وپیشرفت دست یابند،بابالا کردن هیاهوی دیورند،دیورندبرای انهامزاحمت ودردسرخلق میکنند وازینجاست که همواره درفکرانندتابه هرچه شکلی که شده زیادتر احمقستان راهنوز هم به طرف قهقهراوبربادی سوق دهند.
عاقل

>>>   حماقت های امریکا ادامه دارد.
چند صد ملیون را زن غنی برباد داد. وحالا نوبت بلینکن است.

>>>   راه جوری امریکایی ها برای دزدیدن پول های فدرال.
وقتی در کشور بستری برای ابراز وجود زن وجود ندارد ، امریکایی ها کدام زن ها را در کجا تحت آموزش قرار میدهند؟؟؟؟؟؟؟
فرصت کاری به زن ها در کجاست.
اگر طالب اجازه این پروژه را میدهد پس چرا مکاتب دخترانه و زمینه کار خانم ها در تمام عرصه های کاریرا در کشور فراهم نمیکنند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است