طالبان: صادرات جلغوزۀ افغانستان رو به افزایش است
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۹    ۱۴۰۱/۶/۳۱ کد خبر: 171372 منبع: پرینت

وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان می‌گوید که با گذشت هر ماه، صادرات جلغوزۀ سیاه افغانستان به کشورهای منطقه و جهان رو به افزایش است.
به گزارش شفقنا؛ این وزارت روز چهارشنبه ۲۱ سپتامبر (۳۰ سنبله) اعلام کرد که تنها در ربع نخست امسال، ۲۰۰۰ تن جلغوزه به ارزش ۱۹ میلیون دالر به کشورهای بیرونی صادر شده است.
به گفتۀ این وزارت، قرار است در روزهای پیشرو، ۱۸ تن جلغوزه از طریق زمینی به ایتالیا صادر شود. وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان اضافه کرده که این مقدار جلغوزه توسط یک شرکت خصوصی با معیارهای جهانی پروسس شده و به زودی به آن کشور انتقال داده خواهد شد.

بر اساس معلومات اتاق تجارت و سرمایه گذاری، هر سال افغانستان تا ۳۰ هزار تن جلغوزه تولید می‌کند که در سال‌های گذشته به چین، عربستان سعودی، امارات متحدۀ عرب، هند و پاکستان از طریق هوا و زمین صادر می‌شد.
اما با مسلط شدن طالبان بر افغانستان و متوقف شدن دهلیز‌های هوایی، از یک سال به این‌سو روند صادرات این میوۀ خشک به کشورهای منطقه و جهان کاهش چشم‌گیری داشته است.

پیش از این، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان گفته بودند که پس از بسته‌شدن دهلیزهای هوایی این کشور، بیشترین جلغوزۀ این کشور به پاکستان صادر می‌شود و از آنجا به نام جلغوزۀ پاکستانی به کشورهای دیگر به فروش می‌رسد.
در جریان امسال، تاجران افغان به ابتکار خود با شرکت کام‌ایر، صادرات جلغوزه را از طریق دهلیز هوایی با چین آغاز کردند، اما این روند به دلیل مشکلات انتقال پول متوقف شد.

این در حالی است که پیش از این، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان از مقام‌های چین خواسته بود که زمینأ صادرات میوۀ خشک به شمول جلغوزۀ افغانستان به آن کشور را فراهم کنند.
میوه‌های خشک به شمول جلغوزۀ افغانستان در سال‌های اخیر بازار مناسب در چین داشته و پیش از این، مقام‌های چینی تعهد کرده بودند که برای بهبود صادرات کالاهای افغانستان به آن کشور تلاش می‌کنند.

در تازه‌ترین مورد هفته گذشته، ادارۀ خط آهن حکومت طالبان خبر داد که نمایندگان اوزبیکستان، قرغیزستان و چین پس از دو روز دیدار و گفتگو در شهر تاشکند به ایجاد یک دهلیز جدید اقتصادی به توافق رسیدند.
به گفتۀ این اداره، از طریق این دهلیز اقتصادی اموال تجارتی از چین به قرغیزستان و از آنجا توسط خطوط آهن اوزبیکستان به افغانستان انتقال می‌یابد. همچنان کالاهای تجارتی افغانستان توسط این دهلیز به چین منتقل خواهد شد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
صادرات جلغوزۀ
نظرات بینندگان:

>>>   اصل پروبلم کجاست؟
احمقان که در۱۳۰ سال گذشته زمام امورکشورمارابدست داشتندازطریق به رسمیت نشناختن خط دیورندوسرحدات قبول شده بین المللی پاکستان دشمنی انکشورراکمایی کردند.پاکستانی هوشیاروبیداربخوبی میدانند اگرروزی افغانستان به ارامی وثبات وپیشرفت دست یابند،بابالا کردن هیاهوی دیورند،دیورندبرای انهامزاحمت ودردسرخلق میکنند وازینجاست که همواره درفکرانندتابه هرچه شکلی که شده زیادتر احمقستان راهنوز هم به طرف قهقهراوبربادی سوق دهند.
عاقل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است