دو هزار دانشجوی افغان در هند از تحصیل بازمانده‌اند
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۶    ۱۴۰۱/۶/۳۱ کد خبر: 171374 منبع: پرینت

رسانه دیپلومات بر اساس آمار ارایه شده از سوی سفارت افغانستان در دهلی‌نو گزارش داد که نزدیک به ۲ هزار تن از دانشجویان افغان پس از بازگشت به افغانستان به دلیل همه‌گیری کووید ۱۹ و تمدید نشدن ویزای هند، نمی‌توانند برای ادامه تحصیل به این کشور برگردند.
بسیاری از دانشجویان افغان که در دانشگاه‌های هند ثبت نام کرده‌اند به دلیل آن که دولت این کشور هنوز طالبان را به عنوان یک دولت قانونی به رسمیت نشناخته، نتوانسته‌اند برای بازگشت مجدد به هند ویزا دریافت کنند.

بلافاصله پس از به قدرت رسیدن مجدد طالبان، هند سفارت خود را در پایتخت افغانستان تعطیل کرد و پرداخت‌های بانکی به دولت افغانستان را متوقف کرد.
مینا نظامی در دهلی تحصیل می‌کرد اما بدون ویزای دانشجویی نتوانست مدرک کارشناسی ارشد خود را به پایان برساند. او می‌گوید که تحصیلاتش نیمه تمام مانده است.
پس از این که طالبان قدرت را به دست گرفتند با وضع محدودیت‌های فزاینده راه را برای آموزش دختران مسدود کردند. در این میان شماری از دختران برای تحصیل به کشورهای همسایه از جمله هند روی آوردند.
مینا نظامی به دیپلومات گفت که آموزش در هند مقرون‌به‌صرفه و باکیفیت بود اما حالا به خاطر نداشتن ویزای این کشور در بلاتکلیفی به سر می‌برد.
پیروز امین ۲۳ ساله، یک دانشجوی دیگر افغان که چهار سال را در پونه برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد گذرانده است، ادعا می‌کند که دانشگاهش پس از ماه مارچ دیگر با او مکاتبه نداشته است. او می‌گوید که تصمیم توقف ویزا او را از داشتن چشم‌انداز برای ادامه تحصیل محروم کرده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
دانشجوی افغان
هند
نظرات بینندگان:

>>>   عزیزدلم ( فارسی زبان من)!
اضافه تراز۹۹ فیصدازانهایی که درخطه بنام افغانستان زندگی میکنند به تاخرپیشرفته عقلی مصاب اند.۴۴ سال ازشروع جنگ وشاید۴۴ سال دیگر تاختم جنگ ،شاهدمدعای من است.ماهمه تعصب دینی،زبانی وملیتی داریم.جالب اینجاست که هیچکدام ازین سه راخودمان انتخاب نکردیم.اگرمن وخودت قدرت داشته باشیم به یقین تلاش خواهیم کرد پشتو وپشتوبازی راازریشه کنده بدورحواله کنیم.امروزان برادرپشتونت که قدرت داردعینا فکرمن وتورا دارد.محوفارسی وارتقای پشتو.وپوهیدی؟
پس مشکل اصلی عدم تعقل وتعصب سرتاسری وعمومی است.
عاقل

>>>   مهم نیست.
آمادگی های خود را بگیرید و تا جای ممکن آنلاين ادامه بدهید تا سال دیگر نه طالب است و نه بدبختی.
زنده باد مقاومت


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است