مرز اسپین بولدک-چمن بسته است
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۴    ۱۴۰۱/۸/۲۴ کد خبر: 171794 منبع: پرینت

پس از رویداد روز یک‌شنبه در گذرگاه اسپین بولدک-چمن، این گذرگاه به روی مسافران و موترهای باربری بسته شده است.
یک منبع به طلوع‌نیوز تایید می‌کند که یک نظامی پاکستان در درگیری روز یک‌شنبه در این گذرگاه کشته شد و یک نظامی دیگر آن کشور زخم برداشته است.

در همین حال، خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از یک مقام امنیتی قندهار گزارش داده است که درگیری میان نیروهای امارت اسلامی و نظامیان پاکستانی هنگامی رخ داد که نیروهای امارت اسلامی مانع بدرفتاری نظامیان پاکستان با شهروندان افغانستان شده بودند.

سمیع الله، باشنده اسپین بولدک، می‌گوید: «اگر مجاهدین است و اگر حکومت دیگر (پاکستان) است باید برای این مردم سهولت ایجاد کند تا به آسانی رفت‌وآمد کنند.»
کریم الله، مسافر، می‌گوید: «بسیار یک حالت دردآور است یا این مسیر برای دایم بند شود یا برای دایم باز شود.»
باشندگان دو سوی مرز نیز از امارت اسلامی و حکومت پاکستان خواهان بازگشایی گذرگاه اسپین بولدک-چمن استند.
عبدالله، باشنده اسپین بولدک، در این باره گفت: «ما می‌خواهیم این مسیر به روی ما و مردمان قبایلی باز شود.»
محمد رمضان، باشنده چمن، گفت: «کار ما تجارت است صبح می‌رویم و عصر بر می‌گردیم با بسته شدن این مسیر با مشکل زیاد روبه‌رو می‌شویم.»

باورها بر این است که بسته شدن پی‌هم گذرگاه اسپین بولدک-چمن بر روابط سیاسی و اقتصادی میان کابل و اسلام‌‌آباد اثر خواهد گذاشت.
عبدالباقی بنا، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری کندهار، گفت: «توقع ما این است که به هیچ صورت نباید راه به روی تجارت بسته شود.»
از سویی دیگر، امارت اسلامی می‌گوید که هیاتی برای باز شدن گذرگاه اسپین بولدک-چمن و بررسی رویداد روز یک‌شنبه، به این ولسوالی فرستاده است.
شماری از مقام‌های محلی کندهار می‌گویند که بررسی‌ها در این باره آغاز شده‌اند.
نور احمد سعید، سرپرست ریاست اطلاعات و فرهنگ کندهار، گفت: «امارت اسلامی تلاش می‌کند که این مسیر باز و مشکلات مسافران حل شود، به همین دلیل یک هیأت به ساحه فرستاده است.»

گذرگاه اسپین بولدک-چمن یکی از مسیرهای مهم برای ترانزیت کالا و رفت‌وآمد شهروندان افغانستان و پاکستان است که هرازگاهی به روی مسافران و انتقال کالاهای بازرگانی بسته می‌شود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اسپین بولدک
چمن
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است