تلاش طالبان برای پس گرفتن زمین‌های غصبی دولتی
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۶    ۱۴۰۱/۸/۲۵ کد خبر: 171802 منبع: پرینت

حمدالله نعمانی، سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی، می‌گوید که هشتاد درصد زمین‌های دولتی در سراسر کشور از سوی مردم غصب شده‌اند که تلاش‌ها برای پس گرفتن زمین‌ها ادامه دارند.
این مقام حکومت سرپرست در همایشی که از سوی کمیسیون جلوگیری از غصب زمین و استرداد زمین‌های غصب شده، به هدف توزیع مقرره به گروه‌های ولایتی این کمیسیون برگزار شده بود، می‌افزاید که غصب زمین‌ها امارت اسلامی را با چالش روبرو می‌سازد.
حمدالله نعمانی گفت: «هشتاد درصد زمین‌های دولتی از سوی کسی غصب شده‌اند که در حالت اشتباهی غصب کرده و قصد این گناه را نداشته‌اند.»

از سویی‌هم، عبدالحکیم شرعی سرپرست وزارت عدلیه و رییس کمیسیون جلوگیری از غصب زمین، در این برنامه می‌گوید که صدها هزار جریب زمین در کشور غصب شده‌اند.
آقای شرعی گفت: «در بعضی از مناطق مثلآ ۳۰ جریب زمین فرمان گرفته شده اما آن به شصت جریب رسانده بنآ در مناطق شهرت داشته صدها هزار جریب زمین غصب شده اند.»
نورالحق انور، رییس اداره امور، اطمینان می‌دهد که به کسی اجازه فروش زمین‌های غصب شده را نخواهد داد.
رییس اداره امور گفت: «نظر به کشورهای دیگر در کشور ما و شما غصب زمین زیاد استند. در هر ولایت و ولسوالی بی شمار این مسایل هستند.»

شمس الدین شریعتی، لوی سارنوال، می‌گوید: «گرو‌ه‌های مغرض هستند که این موضوع به طرف سیاست کش کنند ولی متوجه باشید پیش از این که دیگران متوجه شوند باید تیم‌های تخنیکی به این توجه کنند.»
به گزارش طلوع، مقرره جدید کمیسیون جلوگیری از غصب و استرداد زمین‌های غصب شده، چهار فصل و بیست و یک ماده دارد و انتظار می‌رود که بربنیاد این مقرره، زمین‌های غصب شده دولتی از غاصبان پس گرفته شوند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
زمین‌های دولتی
نظرات بینندگان:

>>>   در افغانستان هر وقتی که تغیر رژیم صورت گرفته است و دولت های جدید بمیان آمده است و یا به اصطلاح عامه پادشاه گردشی صورت گرفته است،زمین ها و ملکیت ها چه دولتی بوده است و چه شخصی،غضب شده اند.
کسانی که از کشور فرار کرده اند،زمین ها و ملکیت هایشان تحت تأمین دولت قرار گرفته است و دولت یا خودش از آنها استفاده کرده است و یا به اشخاص و افراد دیگر بفروش رسیده است.
بنأ تصفیه کاری غضب همه این زمین ها و املاک،از آغاز کودتا داودخان علیه ظاهر شاه تا انقلاب ثور و رژیم خلق و پرچم،تا رژیم های مجاهدین و دوره اول طالبان و رژیم کرزی و اشرف غنی،تا رژیم فعلی طالبان،امکان پذیر نیست.
شاید طالبان نیز در دوره اول رژیم خود،زمین ها و املاک زیادی را به طرفداران خود توزیع کرده باشند و یا بفروش رسانده باشند و بعد از سقوط رژیم شان،از طرف رژیم جدید،به اشخاص و افراد دیگر فروخته شده باشد و یا توزیع شده باشد و حالا میخواهند دوباره آنها را بدست بیاورند.منجمله چراگاه های اموال و مواشی کوچی ها.
از طرف دیگر زمین و املاک یک کشور،مال شخصی رهبر یک کشور نیست که صلاحیت توزیع آن تنها از خودش باشد.
اینها همه مال مردم و دولت است و دولت کمیسیونی را غرض حل و فصل و اعاده دوباره و توزیع وفروش این املاک دولتی و یا غضب شده ایجاد میکند که در راس این کمیسیون میتواند رهبر یک کشور و یا شخص دیگری از ارگان های دولتی قرار داشته باشد.
صلاحیت مالکیت زمین ها و املاک یک کشور،از رهبر یک کشور نیست،بلکه او میتواند صرف در راس کنیسیونی قرار گیرد تا از حفظ و نگهداشت و توزیع و فروش آن و اعاده دوباره این املاک کنترول کند و آن را رهبری کند.

>>>   همچنان در مورد تعینات پست های بلند مقام های دولتی،باید به پیشنهاد ارگان های مربوطه دولتی صورت گیرد.
اگر رهبر از کار و فعالیت یک مقام دولتی نا راضی است،این موضوع را با وزارت خانه مربوطه در میان بگذارد و وزارت خانه مربوطه بعد از تحقیق در مورد فرد مذکور،اگر صلاحیت برطرفی از صلاحیت خودش بود،این پیشنهاد را به مقام رهبری ارایه میکند و رهبری در مورد عزل شخص مذکور احکام میدهد و فرد دیگری را در مشوره با رییس ارگان مربوطه غرض پیشبرد بهتر امور مقرر میکند و این مقرری نیر به اساس پیشنهاد رییس مقام مربوطه و احکام رهبر صورت میگیرد.
در مورد تغیر و تبدیل وزرا نیز باید رهبر این موضوع را با رییس الوزرا ذرمیان بگذارد و رییس الوزرا جلسه وزرا را دایر کند و پیشنهاد عزل و یا نصب وزیر جدید را به مقام رهبری بفرستد و مقام رهبری در زمینه احکام بدهد.
همانطوری که در یک دولت اسلامی مبارزه علیه فساد وظیفه تمام ارگان های دولتی و کارمندان دولتی است، در مورد تعیینات دولتی نیز باید با ادارات مربوطه مشورت صورت گیرد و در هماهنگی با ادارات مربوطه صورت گیرد.
و امرهم شورا بینهم به همین معنی است.

>>>   زمین مال مردم است نه دولت دولت هم مال مردم است در فغانستان نه دولت است نه مردم عده ای تروریست بالای مردم مسلط شده هر کاری که بخواهند میکنند

>>>   اگر طالبان راست میگویند باید چند کار را انجام دهند،
۱ تثبیت زمین های موجود دولتی
۲ تثبیت و اعلان زمین های غصب شده به تفکیک ولایت ولسوای قریه ده شهر
۳ تثبیت غاصبان موجود در ساحه غصب شده و اعلان نامهایشان
۴ تثبیت غاصبان خارج رفته و اعلان نام هایشان
۵ تثبیت غاصبان سیاسی و فرار کرده و اعلان نام هایشان
اگر این کار ها شد بعد قدم های بعدی را مینویسم.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است