نکاتی پیرامون لیتیوم ثروت پنهان افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۲۸    ۱۴۰۱/۸/۲۹ کد خبر: 171834 منبع: پرینت

نکاتی پیرامون لیتیوم ثروت پنهان افغانستان و لیتیوم در بدخشان.
لیتیوم فلزی است که در قرن حاضر به یک محصول استراتژیک تبدیل گردیده است، بنابر محاسبات عمومی تولید جمعی ان در سطح جهان به «سی و شش هزار تن» در سال میرسد و بیشترینه در کشورهای استرالیا، چیلی، کانادا، ارجنتاین، پرتگال، برازیل، چین، زیمباوی و غیره تولید میگردد و قیمت رو به تزاید ان هر کیلو به سیصد دلار رسیده است.
این فلز بیشتر در باطری تلفن های همراه، کامپیوترها، لپتاپ ها، فناوری های هسته ای، ساختمان بدنه هواپیماها، باطری موترهای برقی، دندانسازی و برخی ادویه ها و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

در کشور ما افغانستان منابع لیتیوم نخستین بار در دهه شصت خورشیدی توسط متخصصین اتحاد شوروی کشف گردیده بود و سپس در دهه هشتاد خورشیدی بعد از اشغال کشور توسط ارتش امریکا و ناتو و با توجه به نقشه های بجا مانده شوروی ها و با استفاده از تجهیزات مدرن و هواپیماهای اکتشافی p-3 orion به جستجوی لیتیوم پرداخته شده بود.

در اینباره زمین شناسان امریکایی که برای ارتش امریکا در افغانستان کار میکردند ارزش منابع لیتیوم افغانستان را در غرنی، هرات، نیمروز، هلمند به سه تریلیون دالر تخمین زده بودند.
تنها ذخایر لیتیوم ولایت غزنی به اندازه ذخایر کشور بولیوی که دارای ۲۱ میلیون تن لیتیوم است تخمین زده شده است.
کارمند زمین شناسی امریکا بنام سعید میرزا در سال ۲۰۱۰ م به مجله ساینس گفته بود «اگر افغانستان چند سال ارامش داشته باشد و امکان توسعه منابع معدنی خود را فراهم نماید ظرف یک دهه به یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه تبدیل می شود».

لیتیوم در بدخشان:
امسال به ارزوی دیدار میهن رهسپار بدخشان گردیده بودیم. در یکی از بازدیدها شخصی که با یک شرکت متجسس لیتیوم که مقر اش در مزار شریف است. او در فیض اباد با وی وارد تعامل و جستجوی لیتیوم گردیده بود به ما گفت: «شرکت به من هدایت داد که بگونه محرمانه بدون اینکه کسی یا حکومت طالبان مطلع گردد ریگ سنگ های کوچک که از بقایای ریگ شویی طلا در مناطق یفتل ها و شهر بزرگ بدست می اید نمونه گیری نموده محرمانه به انها به مزار شریف بفرستم و شرکت انرا جهت تصفیه به ازبکستان میفرستد.

در نهایت از جمع ده نمونهء فرستاده من یکی نمونه انرا منظور نمودند که در ان بقدر کافی فلز لیتیوم وجود دارد.
حال چانه زنی ها بر سر قیمت ان با شرکت است من هر بوری هفتاد کیلویی ریگ را یکصد دالر قیمت داده ام، دیده شود شرکت چه میگوید.
با شنیدن این قصه توسط ان شخص که حکایت از تبهکاری میکرد دردی که بر ذهنم نشسته بود نتوانستم فریاد بر اورم اما در دل گفتم! بعضی وقت ها بد تر از خاموشی هم چیزی وجود دارد ان رهزنی و چپاول و غارت مال ملت است.

سید عبدالقدوس سید


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
لیتیوم
ثروت افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   AN Solhdost
بدوشک که کشور های منطقه وفراترازان به هیچ صورت آرامی کشور را نخو استه ونه می‌خواهند، برویت آن مزدوران خودرا در رهبری مملکت قر ار داده تا بااستفاده ازچنین مزدوران وطن فروش در غارت وتاراج نمودن کشور چون ممالک آفریقای دست بلند وازادانه داشته باشند، باتآسف.

>>>   Abdul Munier Kholmy
استاد محترم كشور ما ازجمله غنى ترين ذغاير دنيا بحساب مينمايد
چيزيكه ما كمبود داريم اتحاد ، اتفاق و رهبرى سالم

>>>   M Suliman Roshandel
جناب جنرالصاحب گرانقدر به قلم ارجمند و درد آشنای شما که همیشه صدای دفاع از منافع علیای ملی وطن محبوبمان افغانستان عزیز را بلند نموده هزاران درود و برکت باد.
واقعا، سالهاست که جهان و همسایگان بی آزرم ما ملت فقیر و کم معلومات را به جنگ داخلی، نفاق و عصبیت نا جایز مصروف ساختند و خودشان توسط دزدان، قاچاقچیان، مافیا های حاکم از هرگوشه کشور ما مصروف دزدی، ربودن و تاراج ثروتهای ملی ما هستند.
بلی بهترین وسیله برای روشنفکران آگاهی دهی واقعی به دولتمردان و مردم نا آگاه، زخمی، رنجور و درد دیده با قلم و سخن است.
شما به سلامتباشید .

>>>   Fariad Tanin
جنرال صاحب معزز از معلومات همه جانبه معدن پنهانی شرف باختگان و دزدان بی هویت که تمام کشور را به نابودی سوق داده اند ابراز قدردانی مینمایم

>>>   Abdul Bashir Zahoory
جناب بسيار ممنونتان بابت شريک ساختن معلومات
سالهاست که در وطنم بالاي همين نوع معادن مقابله جهاني ادامه دارد,

>>>   Haji Mohammad Tahier
سالها است که دزدی ها آزاد در وطن ما جریان دارد ..
از همه بدتر اینکه. تمام. مغزارها و مال چر ها ، بخاطر طلا یافتن تخریب میگردد و هیچ کس نیست که جلو ابن همه بد بختی را بگیرد ، سالانه هزاران رمه. گوسفند نیاز به علف دارد. نمیدانم. که آخر مار به کجا میکشد

>>>   من فی بوری ۷۰ کیلویی لیتیوم را ۱۰۰۰ دالر میخرم.

>>>   •●● با منگس-دوغی شدن پشتونها از هیچ چیز خود ما فارسیزبانها منفعت و استفاده برده نمیتوانیم. تا اینگونه بی پروا غافل و خوشباور به (دشمن پنهان ما پشتون-افغان) باشیم !
و تا زمانیکه غفلت و کور به نزدیک در (پشتونهای مضر مخرب و مزاحم-تفیلی معامله-گر قاچاقچی...) خودما خاموش و بیغرض باشیم و احمقانه ۴چشمه بینا و انتقادگیر بی اساس کشور های همسایه خود را دشمن تراشی کنیم هرگز ثروت مند نمیشویم از معدن های خودمان.
آیا از ۱۴۰ سال تا حالی (در مزار در هرات در تخار در بامیان در غزنی در بلخاب در ارزگان در زابل در دایکندی در بدخشان و...) مردم ایرانی و پنجابی یا اردو زبان به ملک جایداد...شما حمله و تجاوز و غضب کرده یا مردم پشتون=افغان=کوچی=طالبان؟؟
ازین پس آگاهانه عقلانی باثبوت تاریخی و مستند درک و بحث کنید، نه با القاگیری، ذهنیت دهی، فتنه اندازی و دروغ سیاسیون روشنفکر پشتون=افغان=طالبان ●●•

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است