نگاهی به اشتباهات سیاسی و جنگی جبهه مقاومت
بیایید فرهنگ انتقاد را بپذیریم. مردم اعتراض دارند که چرا در رهبری جبهه مقاومت تنها احمد مسعود کاکاها و ماماهای مافیایی وی و امرالله خاین جا دارند؟ 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۰    ۱۴۰۱/۱۰/۱۸ کد خبر: 172211 منبع: پرینت

رهبری یک گروه باید هدفمند ومتشکل از نخبه‌های سیاسی و نظامی باشد با یک استراتیژی مدون که متاسفانه رهبری جبهه مقاومت فاقد آن است.
احمد مسعود میراث خور مبارزات پدرش هرگز در شرایط اجتماعی، سیاسی، نظامی پدر بزرگ نشد، تجارب نظامی و چریکی پدر را نیاموخت. از کودکی به ایران رفت و زیرریش پدر کلانی که از سواد بهره‌ای نداشت بزرگ شد و در چنگال ماماهای مافیایی افتاد و بعد برای ادامه تحصیل از ایران به لندن رفت، اما درلندن به چنگ کاکایی افتاد که درزندگی بی حاصلش یگانه کاری که توانست بکند، قاپیدن احمد مسعود به عنوان دامادش بود. پول‌های سرشاری که احمد ولی مسعود در مدت بیست سال از بنیاد احمدشاه مسعود اندوخته بود و با پول‌های دیگر برای خرید هوتلی در یونان و مکزیک استفاده و سرمایه گذاری کرد.

پس از چند سالی احمد مسعود از لندن به پنجشیر رفت و هنوز شناختی از شرایط و اوضاغ سیاسی نداشت و نخواست در این چند سال ریشه های حزب تحریر و حزب اسلامی و اندیشه سلفیت و طالبانی را در پنجشیر بخشکاند، مصروف مهمانی‌ها و کوه گردی و شکار بود. هنوز عرق پایش خشک نشده بود که با آمدن طالبان سرش به سنگ حقیقت خورد، کاکاها و ماماها وهمه خان‌الله ها فرار کردند، علی میثم نظری که از امریکا برای وظایف استخباراتی در کنار احمد ایفای وظیفه می‌کرد، با آمدن طالبان احمد را تنها گذاشت و به سوی امریکا پا به فرار گذاشت. احمد به پنجشیر رفت و بعد به تاجیکستان و یگانه مردی که در کنارش ایستاد آقای ریگستانی بود و بعد یک خاین ملی به نام امرالله صالح که در تمامی جنایات غنی دست داشت با یک طیاره پول نزد احمد فرار کرد و احمد را خرید و از سوراخ موش خود را رییس جمهور معرفی کرد.

بیایید فرهنگ انتقاد را بپذیریم و نباید ازحقیقت فرار کنیم، کتمان حقیقت خود جفا به حق هزاران فرزند گمنام این سرزمین است که در اندراب‌ها مبارزه کردند و شهید شدند.
متاسفانه همیشه تاجیکان بخاطر فرهنگ مصلحت طلبی متضرر شده اند. یک تیم خاص محلی گرا مقاومت را در گرو خود گرفته و با تفکر محلی گرایی حتی تاجیکان دیگر را هم تحمل ندارد و دشنام می‌دهد، چه رسد به اقوام دیگر که ادعای مقاومت ملی هم دارند، این مقاومت محلی چند تیکه داری است به بهای خون هایی که در جبهات می‌ریزد.
مردم از روی مصحلت خود را آرام گرفته اند و هیچ صدا و اعتراض نمی کنند که به نفع دشمن تمام می شود و این خاموشی به ذات خود دشمنی با مردم است.
مردم اعتراض دارند که چرا در رهبری جبهه مقاومت تنها احمد مسعود کاکا ها و ماما های مافیایی وی و امرالله خاین جا دارند؟

حقیقت این است که پایه های مقاومت دوم از همان ابتدا سست و بی بنیاد نهاده شد. شهادت فرمانده بهلول بهیج، فهیم دشتی، کشته شدن صدها جوان تاجیک و بی عزتی در برابر ناموس مردم از بی تدبیری و عدم مدیریت جبهه مقاومت بوده است.
متاسفانه باید این ضعف را قبول کرد که یگانه عامل ازهم پاشی و نفاق افگنی میان تاجیک ها و کشته شدن صدها چریک مقاومت همین حلقه و اطرافیان احمد مسعود است که مقاومت را گروگان گرفته اند.
اطلاعات دقیق وجود دارد که جوانان در کمبود اسلحه و مهمات جنگی مثل «بزبزک» «نایت ویژن یا دوربین شب»… قرار داشتند اما بعد از شکست پنجشیر از خانه فضل احمد معنوی به صدها «بزبزک» و دوربین های شب پیدا شد، چرا این ها به دست نیروی های مقاومت قرار نگرفت؟
آیا عامل کشته شدن فرمانده بهلول و فهیم دشتی خود بزرگان پنحشیر و اطرفیان جناب احمد مسعود نبود؟ مگر جنرال جرات یکی از نزدیکان احمد مسعود نبود که اولین بیرق طالب را دردست گرفت و طالب را در پنجشیر بدرقه کرد؟

چرا همیشه انگشت انتقاد بر دیگران می گذارند و از واقعیت ها چشم پوشی میکنند؟ چون پشتوانه چند کشور استعماری را به مثابه تایر اشتبنی موتر دارند. متاسفانه که احمد مسعود و اطرافیانش فقط دست به تخریب شخصیت‌های تواناتر از خود می‌زنند که مبادا آنها جاگزین این کمیشن کاران خون شوند.
اینها در همین یک و نیم سال چی کردند؟
مگر این شما نبودید که ادعا می‌کردید که ظرف سه ماه چند ولایت را پاک سازی می‌کنید؟
چه شد این همه قول و قرار تان؟
مگر در همین بیست سال گذشته شما نبودید که تمام امتیازات تاجیکان را بلعیدید، تمام وزارت های کلیدی کشور و حتئ به سطح معاونیت ریاست جمهوری را در دست گرفتید و همه تان احمدشاه مسعود را فروختید و امروز احمد برای تثبیت خود نقل قول هایی از پدرش می‌آورد که متعلق به شرایط دوران چهل سال قبل بود و امروز شرایط دیگری است.

امروز بهترین چریک اندراب ها فرمانده خیر محمد خیر خواه را جبهه مقاومت از دست داد این ضعف مدیریتی را باید قبول کرد. تا زمانی گروگان گیری جبهه مقاومت از دست امرالله صالح، بسم الله محمدی، فضل احمد معنوی و کاکا و مامای احمد مسعود پایان پیدا نکند به هیچ عنوان به جایی نمی رسد و مردم هر روز به قربانگاه کشانیده می‌شوند و امتیازش را تیکه داران مقاومت می‌گیرند و درخفا با حمدالله محب معامله می کنند.

نجیب عمر
ديد


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جبهه مقاومت
احمد مسعود
نظرات بینندگان:

>>>   ﻋﺼﺮ ﺁﺯاﺩﻱ
منصفانه است به قدری خودی های بنام مقاومت به پنجشیر و پنجشیری خیانت کردند که نپرس و هیچ آسیبی از غیر پنجشیری به پنجشیر نرسیده است و برعکس بنابر ضعف خود خواهی استبداد رای خود بزرگ بینی به همه انانیکه آنجا را تکیه گاه پنداشتند از ولایات مختلف با ساز برگ آمدند خیانت شد باید از شکست و غلطی ها آموخت بجای آنکه انرا توجیه کرد ۰

>>>   Hafizollah Bassir
درست،
اما درروز هجوم طالبان بکابل ،هرچه استر جنرال و برید جنرال بود بدون حتی یک فیر هوایی پا به فرار گذاشتند ۰جمعی هم دارایی ملت را به توبره انداخته در. سواحل زیبای آنتالیا پلاژ های بوسفور ،و کشور های عربی به عیش و نوش پرداحتند۰
در مقابل این همه جمعیت رهبر، پرفیسر ، استاد !!!فقط احمد مسعود خود. را به داخل معرکه رساند۰
تاکنون کسی بیاد ندارد که بر چسپ. خیانت برو زده باشند، تنها روزنه ای امیدی که وجود دارد به آن دل خوش دارید ودر تقویت این نهال برومند. کوشا باشید

>>>   سلام برادرجان راست گفتی دمت گرم دل ماخوش بودبه جبه کی شماخیانتش رابرما عیان کردی پس برادریک رادیگری برآل مردم جوانا دختران بسنجیم به شبکهااجتمابگزاریت تامردم ازدست چراغ ظلم طالب خلاص شوندآل مردم درکشورخلی بده ازطالب توغ نداشت باشیدایناچتل استن جوانان حوصوله شان بسر آمدمتاد شدن خارجی شدن کافرشدن ازدست ناداری فغربیسوادی شماکسانیکی صداشمارامردم میشنون صداکنیدمردم رابهترف جامه سالم

>>>   نجیب جان عمر،
همه آنچه شما فرمودید درست است و حقیقت اما ،
هموطن خوبم نفس ایستادن و کشت بذر مقاومت خود بزرگترین کاریست که احمد مسعود کرد و اگر مشکلاتی که شما بر شمردید ضربه های بر پیکر مقاومت زد شاید ناشی از بیدار شدن آنی مقاومتگران از خواب دوران ۲۰ ساله غفلت بود.
مهمتر از همه این است که مقاومت را هیچ کس گروگان نگرفته و در انحصار هیچ کس نیست.
اگر احمد مسعود از دو سع نقطه افغانستان آغاز کرد به معنی سد راه شدن دیگران نیست.
افغانستان جغرافیای گسترده دارد و از هرات تا بدخشان و از کنر و لغمان تا غور و نیمروز هزارستلن و در مجموع ۳۴ ولایت افغانستان آبستن مقاومت است چون هیولای طالب در هیچ حا قابل قبول نیست ، پس چه بهتر که هر عزیزی که توان دارد و انگیزه از هر جغرافیای ممکن مقاومت خود را آغاز کند چه بسا ممکن است که این بار به جای پنجشیر یک محل دیگر این کشور فراخ مرکز مقاومت شود و چون نگین الناس درخشیدن گیرد.
حال جای گله کردن نیست جای عمل است.
اگر در کدام گوشه دیگر این وطن مقاومتگران دلیر سنگر مقاومت را بگسترانند شاید همه ملت به دور آن محور جمع شود حتمی نیست که باید احمد مسعود اگر میتواند یا نمیتواند بار این فشار را به دوش بکشد.
پس یا الله همه نقاط کشور را تبدیل به جبهات مقاومت کنید شاید بهتر از احمد مسعود و بهتر از احمد شاه مسعود را تاریخ آینده تجربه کند.

>>>   وقتی که داود خان با کمک احزاب خلق و پرچم برضد پسر کاکایش کودتا کرد،اخوانی ها بشمول گلبدین و ربانی و دیگران کجا رفتند؟
پاکستان.
هیچ کس فکر میکرد که این اخوانی ها،زمانی در مقابل دولت خلق و پرچم و قوای شوروی دست به حمله مسلحانه بزنند و پیروز شوند؟
معلومدار نی.
حتی خود امریکا هم این را در خواب نمی دید.
وقتی که طالبان شروع به گرفتن ولایات کردند،پاکستان چه کرد؟
رهبران سمت شمال را،بشمول یوتس قانونی و ولی مسعود،محقق، و صلاح الدین ربانی،لطیف پدرام و غیره را به پاکستان خواست و پول های فراوان برایشان داد و برایشان گفت که دست از مقاومت بردارید و بروید به خارج.
اما چرا احمد مسعود را پاکستان نگاه کرد؟
این به خاطر این است که یک گروپ به هر اندازه که آله دست یک کشور باشد،باز هم زمانی که به قدرت میرسند،امکانات این وجود دارد که این گروپ تغیر عقیده بدهد و در مقابل بادراز خود قد علم کند.بنأ باید یک گروپ ریزرفی دیگر موجود باشد،تا در صورت ضرورت از آن گروپ در از بین بردن گروپ دیگر استفاده شود. از طرف دیگر موجودیت گروپ ریزرفی،سبب این میشود که کشور خارجی مذکور،گروپ بر سر قدرت خویش را زیاد تر تحت فشار بخاطر خواست های خویش قرار دهد.
چنانچه روس ها نیز دو گروپ خلق و پرچم را داشتند که اول گروپ خلق را به قدرت رساندند و بعد از آن که حفیظ الله امین متهم به جاسوسی امریکا شد،گروپ خلق برطرف و در عوض اش پرچمی ها به قدرت رسیدند.
حالا گروپ احمد مسعود نیز بنا به خواست امریکا و پاکستان حفظ شده است که در صورت ضرورت از آنها استفاده شود.
در پشت گروپ مجاهدین جمهوری خواهان امریکا قرار دارند و در پشت طالبان دموکرات های امریکا.
چنانچه درین اواخر جان بولتن مشاور اسبق کاخ سفید که یک جمهوری خواه است،خواهان پشتیبانی دولت امریکا از جبهه مقاومت در افغانستان شد.
اما در انتخابات بعدی ریاست جمهوری امریکا،دو گزینه وجود دارد:
یا جو بایدن دوباره رییس جمهور امریکا میشود که طالبان بازهم در قدرت باقی میمانند و یا هم دونالد ترامپ رییس جمهور میشود،که بازهم طالبان در قدرت باقی میمانند.زیرا توافقات دوحه در زمان خود دونالد ترامپ بوقوع پیوست.
هرچند دونالد ترامپ ادعا میکند که اگر او رییس جمهور میبود،خروج سربازان امریکایی به این بی نظمی صورت نمیگرفت و یا این که پایگاه نظامی بگرام با تمام سلاح و مهمان اش در اختیار چینایی ها قرار گرفت و اگر من رییس جمهور میبودم،یک اندازه قوای خود را در پایگاه نظامی بگرام نگاه میداشتم. موضوع اول امکان پذیر بود که خروج قوای امریکایی منظم صورت میگرفت،اما موضوع دوم که عبارت از نگاه کردن قوای امریکایی در پایگاه هوایی بگرام بود،مطابق به توافقنامه امکان پذیر نبود.
به هر صورت در آینده نزدیک به قدرت رسیدن دوباره جبهه شمال امکان پذیر نیست و صرف در صورتی. امکان پذیر است که طالبان به پاکستان و امریکا مشکلات ایجادکنند.
هرچقدر که طالبان چه در لباس دوستی و چه در لباس دشمنی خود را به آسیای میانه و روسیه و چین نزدیک کنند و در پی پیاده کردن سیاست امریکا درین مناطق،یعنی ایجاد بنیاد گرایی اسلامی درین مناطق شوند،به همان اندازه مورد پشتیبانی امریکا و پاکستان قرار میگیرند.
اما آنچه که کشور های آسیای میانه و روسیه و چین باید بدانند،این است که بقایای رژیم جمهوریت و مجاهدین سابق و طالبان،همه گروپ هایی هستند که توسط دولت امریکا بوجود آمده اند و مطابق پالیسی و سیاست امریکا عمل میکنند و نظر به ضرورت در زمان معین با پشتیبانی یا دموکرات ها و یا هم جمهوری خواهان،بخاطر نفوس در آسیای میانه و روسیه و چین یا تحت نام دموکراسی و یا هم تحت نام جهاد،به قدرت میرسند و به فعالیت خود ادامه میدهند.

>>>   👩‍🎓👨‍🎓👨‍⚕️ .....، جبهه مقاومت نه بلکه جبهه خون-معامله و (خوشخدمت) بوده و است (البته بزرگان چوکی و پول طلب شان در رآس بچه مسعود غافل ریموتی) 👨‍🎓👨‍⚕️👩‍🎓

>>>   خداوند شروفساد را شرماند این راهزنان ودزدان باید خودرا از مردم پنهان کنند وشرمنده اعمال بد خود باشند اگر بجای مقاومت (جبهه دزد ها ) گفته شود بهتر قابل فهم ومناسب حال شان است
غ

>>>   مردم تا قیام قیامت نمیتواند به خاطر پر کردن جیب دزدان نامدار, وطنفروشان هرزه همچو صالح، احمد ضیا و احمد ولی،معنوی ومحمدی پشق...قربانی بدهد وامتیازات که از طرف استعمار گران هدیه داده میشود ایشان تصاحب شود تا بلدینگ ها بیشتر رادر ترکیه وغرب خریداری کند بس است دیگر برایتان شرم است اگر شرم دارید.
عاصم.

>>>   جناب نجیب عمر،
شما لطف کنید یک مقدار در مورد خود نیز بنویسید تا من خواننده مطلب بدانم که سابقه کاری و مشغولیت فعلی تان چیست و چند بار با احمد مسعود و اطرافیانش و با دیگر مقاومتگران در ۳۴ ولایت دیدار داشتید تا در قبول یا رد نوشته تان من و دیگران را کمک کند.

>>>   منظورتان از نخبه گان سیاسی فراری های ترسو که نیست
اگر جبهات مختلف نتوانستند جذب نیرو کنند علتش وجود جبهه مقاومت نیست چون گند و کثافاتیست که خودشان پیشتر زدند پس کوبیدن جبهه مقاومت دردی از دیگر خیانت کاران دوا نمیکند

>>>   پشتونها از قدیم در پی تصرف خاک افغانستان بودند نه در پی تصرف حکومت آنها از قدیم جدل داشتند که افغانستان تنها وطن اوغان ها است اما دیگر اقوام ساکن در افغانستان با جدل اوغان ها مخالف بودند آنها همیشه در پی این بودند تا دیگر اقوام را کنار بزنند و خودشان صاحب خاک افغانستان شوند که بلاخره در چهره طالب به این آرزوی خود رسیدند حالا این پشتونها هستند که برای دیگر اقوام تعین تکلیف میکنند و دیگران باید به همه دستورات انها سر تعظیم فرود آوردند در غیر ان باید افغانستان را ترک کنند کاش این جماعت که به نام طالب روی کار شده گپ را می فهمیدند و سواد و علم میداشتند معلوم نیست که اقوام غیر پشتون با اینها چی دردسرهای را باید تحمل کنند اما باید اقوام غیر پشتون ساکن در افغانستان با این نژادپرستان مبارزه جدی بکنند تا این همه مردم افغانستان به حق و حقوق مشروع خود برسند.
سلیم بدخشی

>>>   کشور افغانستان همواره از درون توسط حاکمان دیکتاتور و مدعیان منحرف و مفسد نابود و غارت گشته و به فقر و فلاکت رسیده است و هنوز هم آن روند ارتجاعی ادامه دارد. هر جا که آزادی سلب و نقض شد در آنجا راه و چاه و خادم و خائن و دوست و دشمن شناخته نشده و به صلح و ثبات سیاسی و اقتصادی نمی رسد. درود بر شما افغاییهای آگاه و دلسور و مسئول و متعهد. چون تو خود کنی اختر خویش را بد--- مدار از بیگانه چشم نیک اختری را.

>>>   خداوند پشتون هارا برای حاکمیت تاجک هارا برای دزدی راهزنی خلاف کاری ظلم بی تمیزثی وفساد افریده است مخصوصا دزدان شمالی وپنجشیری

>>>   بلی هم وطن خداوند ....پشتون را برای آدم کشتن
بچه بازی خلق کردن وبرای بخیل بودن وحسود
برای نوکری پاکستان وبرای نوکری انکلیس
سی پنج سال به کمک انکلیس شصت دو در صد
هزاره کشتین وحالا به کمک همین کشوری شیطان
شوهری قوم پشتون است اکر کمک شوهری تان نه
باشد چه کار خواهد کردید


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است