طالبان، تاراج معادن و سود تروریسم بین الملل
سربازان ساده و پیاده طالبان با بلاهت تمام گمان می‌کنند که برای برپایی نظام اسلامی جنگیده‌اند. آنان نمی‌دانند که رهبران آنان جهاد اکبر خود را برای دزدی و اختلاس شروع کرده‌ اند 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۵۸    ۱۴۰۱/۱۰/۱۹ کد خبر: 172217 منبع: پرینت

معادن افغانستان برای بسیاری وسوسه انگیز بوده است، از گروه‌های مافیایی تا شرکت‌ها و کشورهای استثمارگر.
در نظام پیشین، یکی از عوامل ضعف دولت به تلاش گروه‌هایی بر می‌گشت که نفع شان در تضعیف حاکمیت قانون و در کاهش کنترل دولت بر معادن طبیعی بود. آنان می‌کوشیدند تا افزون بر چالش طالبان، دولت با چالش‌های دیگری نیز روبرو باشد و در برابر آن‌ها زمین‌گیر شود. با آن‌هم، وجود رسانه‌های آزاد و امکان خبررسانی بدون سانسور، سبب می‌شد که هر از گاه خبرهایی از تاراج معادن به افکار عمومی درز کند و تدابیری موقت برای نظارت بر معادن روی دست گرفته شود، هرچند هیچگاه اقدامی اساسی در این زمینه صورت نمی‌گرفت. گاهی شماری از سیاستمداران فرصت‌طلب و بی‌پرنسیپ ِموظف در دولت، امتیاز استخراج برخی از معادن را به شرکت‌هایی واگذار می‌کردند که به استخبارات برخی کشورها وابسته بودند.

از زمانی که طالبان بر افغانستان تسلط یافته‌اند صفحه جدیدی در تاریخچه تاراج بی‌حساب و کتاب معادن افغانستان گشوده شده است. این گروه با سرکوب رسانه‌های آزاد و اعمال شدیدترین سانسورها بر کار خبرنگاران، می‌کوشد بر واقعیت‌های تلخ و دردناک کشور پرده بیندازد و از درز هر گونه خبر مربوط به تاراج معادن به افکار عمومی جلوگیری کند. در سایه سرکوب و بی‌خبر نگه داشتن مردم از واقعیت‌ها دست رهبران طالبان کاملا باز است تا همه دار و ندار مملکت را هرگونه که می‌خواهند به یغما ببرند.

در کشوری که چند میلیون نفر زیر خط فقر زندگی می‌کنند و روزانه با خیرات و تبرعات جهان روز خود را به شام می‌رسانند، مافیای حاکم بر گنجنیه معادن نشسته و منافع میلیون دالری را به جیب می‌زنند. در واقع، به همان میزان که مردم افغانستان به لحاظ اقتصادی نحیف‌تر و رنجورتر می‌شوند، حاکمان کنونی فربه‌تر و جیب‌های‌شان آماسیده‌تر می‌شود، چه با میلیون‌ها دالری که از غرب می‌گیرند و چه با اعاناتی که دولت ایران و قطر و بقیه برای رهبران این‌ها عرضه می‌کنند و چه با فروش معادن و واگذاری آن‌ها به شرکت‌های خارجی وابسته به استخبارات کشورهای مختلف. در این میان بدترین تجربه مردم افغانستان مربوط به شرکت‌های چینی است، که در استثمارگری شهرت جهانی دارند. این شرکت‌ها در دوران جمهوریت بیش‌ترین قراردادهای معادن افغانستان را از آن خود کردند بدون این‌که گامی در راستای عمل به آن تعهدات بردارند و اکنون، در فقدان دولت مشروع، بیش‌ از هر زمان امکان چور و چپاول معادن برای شان میسر شده است.

سربازان ساده و پیاده طالبان با بلاهت تمام گمان می‌کنند که برای برپایی نظام اسلامی جنگیده‌اند و هر چه زندگی را بر زنان و مردان افغانستان تلخ‌تر کنند، رسالت دینی خود را بهتر به انجام می‌رسانند. آنان نمی‌دانند که رهبران آنان اکنون جهاد اکبر خود را برای دزدی و اختلاس شروع کرده‌ و روی کارتل‌های امریکای لاتین را سفید می‌کنند. معلومات میدانی از افغانستان نشان می‌دهد که ملا حسن رییس الوزرای طالبان، ملا برادر معاون او، ملا یعقوب وزیر دفاع، ملا سراج حقانی وزیر داخله، ملا امیر خان متقی وزیر خارجه و ملا شهاب الدین دلاور وزیر معادن، بخشی از سران این شبکه مافیایی هستند که فرزندان، برادران، دامادان و دیگر وابستگان خود را، علاوه بر قاچاق مواد مخدر، بر منابع عایداتی کشور گماشته و بزرگ‌ترین دزدی‌های تاریخ افغانستان را کلید زده‌اند. بخشی از شرکای آنان گروه‌های القاعده، انصار الله و دیگر سازمان‌های تروریستی‌اند که تاراج این معادن سرچشمه تجهیز و تمویل شان است. افغانستان به یغما می‌رود، و مافیا و تروریسم قوی‌پنجه‌تر می‌شوند.

محمد محق


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
تاراج معادن
سود طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   هم وطن برای همه معلوم است از قدیم که این
جهل بیکارچرسی الگشت بودن
وحالا یک بهانه آمدن باید چلبازی ومکاری کرد
قوم آوغان از وقت تا وقت دوزد بوده واست

>>>   همیشه جنگ بر سر لحاف ملا نصر الدین بوده و است.
یک زمانی یک پیره مرد لغمانی یک مثال میزد.
میگفت سیب در درخت است و برای به دست آوردن آن دهل چی دهل اش را زیر پا میگذارد تا دست اش به سیب برسد و ملا کتاب خدا را ، حال قضاوت با شماست.

>>>   نوشك جان شأن . سألهاكه اشغالگران معادن ما را تاراج نمودند صداى تانرا نكشيديد .

>>>   👩‍✈️👨‍🎓👩‍🎓 گروه بنام (طالبان) نام دیگری از مردم قومپرست و سرکش (پشتون=افغان=کوچی=طالب) است، که صرف و صرف بوسیله همین نام های مختلف قومی (افغان=افغانستان=کوچی)، طالبان خودشانرا مالک و وارث (سرزمین ما) میدانند.
چون در سطح جهانی و داخلی نام این کشور بنام افغانستان که مربوط قوم افغان=(پشتون) ثبت کرده شده، ای بیخبر بی قباله !!!
و در تذکره الکترونیکی و قبلی و هم پاسپورت، از طرف وکیل ها و سیاسیون پشتونها چرا سر کلمه افغان اصرار و تاکید داشتند!؟
چرا همیشه در نشستها بر سر کلمه (افغان) مشکلات و جنجالها و هیاهو برپا میکردند!؟

و از شروع حکومت کرزی، خود کرزی چرا ؟ و چگونه لفظ (افغان-افغانها) را در هر گفتار و سخنرانیش چندین بار به زبان می آورد ؟!!
و حالا هم کلمه ای (افغانها) را چرا تحمیلی به ذهن ما مردم القا و تلقین میکند !؟
همین لفظ (افغان=افغانها) در واقع کلمهء حربه یی و افزار جنگ نرم (غافل سازی) را کرزی زیادتر و قصدا (برضد ما و سرزمین ما مردم فارسیزبان=ترکتباران خوشباور) بکار برده و هنوز میبرد!!
تا که ما مردم اصیل این سرزمین را از خودما بیگانه سازد و وطن ما را هم از ما گرفته به گروه افغان=طالبان قومی خودش واگذار کرده و میکند!!!

متوجه شده اید که چطور سیاسیون جمهوریتی از مردم (قوم افغان=پشتون)، از کشور های غربی به بغل افغان=طالبان تشریف مطمئین و گرم آوردند !!؟
پس مالک و وارث معادن هم گروه قومی(افغان=افغانها) شده، چونکه ما ساده-بی پروا برضد کلمه (افغان=افغانها) بی تفاوت خواب برده بوده و هم غافل ساخته شده بودیم از طرف حاکمان حکومت جمهوری-افغانقومی!!؟

کرزی در پشت پرده پدر غنی و طالبان بوده که با چپن و قره-قولی فرهنگی ما، خود مارا فریب داده و به بی وطنی و نسل کشی سوق داده است.
!!! حالا تفکر عمیق کنید که صرف کلمه های بنام (افغان=افغانها و افغانستان) خطرناکتر از حملات انتحاری برضد جان و سرزمین مردم فاسیزبانان و ترکتباران نبوده و نیست ؟؟؟!!!
همینگونه لفظ دیگری بنام (وزارت اقوام و قبایل بین-الپشتونیستی) !؟؟ 👨‍🎓👩‍🎓👨‍✈️

>>>   بلی. طالبان کاستی های زیادی دارند. باید معادن را از جایی شروع کرد تا چرخه اقتصاد به گردش بیفتد. اما طالب هزار درجه از حکومت قبلی که ملاهای نافهم و دزد و بد قواره ی مثل تو را به سفارت رساند، بهتر است. بلی. ملا ممد جان، یک نگاهی به آئینه بینداز و خود را ببین. شکلت از انسان نیست....

>>>   امين برهانی هستم مقیم ایران تهران

>>>   به "رذالت کراسی" ها خو باور همیشه گی داشتیم و با یاد آوری نام هایشان وزن میگرفتیم و از سفر به غرب افتخار مییافتیم!!! بعد ها روس را امتحان کردیم و در بلای برژنف لوده ماندیم و حالا چین نازنین را امتحان میکنیم خدا کند که اینبار سر یخ لغزش نخوریم و همان پای شل را هم از دست ندهیم!!!!
آتش خاوری

>>>   افغانستان همواره از درون توسط حاکمان دیکتاتور و مدعیان منحرف و مفسد نابود و غارت گشته و به فقر و فلاکت رسیده است و هنوز هم آن روند ارتجاعی ادامه دارد. هر جا که آزادی سلب و نقض شد در آنجا راه و چاه و خادم و خائن و دوست و دشمن شناخته نشده و به صلح و ثبات سیاسی و اقتصادی نمی رسد. درود بر شما. چون تو خود کنی اختر خویش را بد--- مدار از بیگانه چشم نیک اختری را.

>>>   💎💎 طوریکه از نام تحمیلی-قومی فغانستان و افغانیت معلوم است، همین مشکلات داخلی-قومی منشاء فساد و بربادی تباهی همیشگی کشور ما شده و است.
همواره پشتونمردم از روی معامله، واسطه و زور قدرتهای بیرونی و خارجیها در داخل کشور ما به حاکمیت رسانده و شانده شده است نمونه کرزی و غنی و...
تا این مشکل قومپرستی-متعصبی پشتونخواهی=افغانیت (مکر و توهم-کل طلبی پشتونها) تجزیه و تحلیل نگردد،
نسل اندر نسل فغان چیغ ناله فریادی مداوم هر چیز را همیشه در زیر خاک قبر نیز خواهد شنید.

سیاسیون های پشتونیست بخاطر حاکمیت گیری، از قدیم با اغفال سازی (مردم فارسیزبان و...) از نام های وسیله استفاده جویی مختلف چون شاهی، جمهوریت، ملی، دموکراتیک، مجاهدین، دموکراسی، طالبان و...، خود شانرا به حاکمیت قومی رسانده بعد به اعمال چپاولگری-وطنفروشی و غلامی آشکار، ملیتهای دیگر و کشور ما را بخون کشانده و برباد کرده است.
و مدتی بعد که بدبختی ها را بوجود آوردند، تمام قصور و ملامتی خود شانرا به کشور های همسایه و خارجیها ربط و نسبت داده اند و بس.

و با همین مکر و فتنه قومی شان، مردم فارسیزبان=ترکتباران را نیز فریب و ذهنیت غلت و دروغ داده اند.
که نمونه اش را در سخنان محب بی پدر و کرزی پشتون-منافق در می یابید.
... و بعد از ناکام شدن شان، افشا شدن و شرمنده ذلیل شدن شان (با صد عذر خدعه گری و مکر فریب) از نام صلح و گفتگوی بین-الافغانی و...، در برابر فارسیزبانان استفاده میبرند،
که باز هم همان فارسیزبانان احمق خوشباور هوشیار و بیدار نمیشوند و مبارزه نمیکند که بعد اولاد شانرا ناخودآگاهانه به قتل و انتحاری شدن سوق میدهند.

همه مشکلات کشور ما از درون-قومی برخاسته نه از بیرون یا از طرف خارجیها،
و اگر مشکلات و جنگ از خارج در داخل کشور ما آمده باشد آنهم از دلیل بیگانه پروری-منشی پشتونها و از سبب راه دهی و مداخله پذیری و همکاری مردم پشتونها، جنگ خونریزی و تروریستی ... در سرزمین ما وارد شده است مثل طالبانپشتون وارداتی.
همین جنگ و خشونتباری سرشت ماهیت و فطرت شیطان=افغان=پشتون ها است و بس.

ای سیاسیون خوشباور و مردم فریبخورده فارسیزبان ما!
مشکلات چندین ساله درونی کشور ما، از ریشه شاخ و برگ از مسئله (پشتون-قومی-افغانی طلبی و حذف اقوام و زبان دیگران) برخاسته است که می بینید چنین جریان دارد یا نه!؟؟
چه وقت چگونه با سوزن زدن بر میخرید!؟ 💎💎

>>>   خبر های بسیار بسیار خوش در راه است.
فکر معدن نباشید ، همه مملکت را دوباره به دست خواهیم آورد.

>>>   بهره برداری درست و بهینه از منابع طبیعی کشور در راستای توسعه زیربناها و رونق اقتصادی، یکی از مولفه های مهم حکومتداری است. ناامن ساختن مناطق دارای منابع اقتصادی و معادن توسط طالبان، در بیست سال گذشته و بهره برداری غیر مسلکی از آن جهت تامین هزینه های جنگ، آسیب های جدی ای را به اقتصاد کشور وارد کرده است. در حال حاضر نیز عقد قرارداد نفت حوزه آمو‌ با چین، با شرایط نامعقول ۲۰٪ - ۸۰٪ به نفع چین، بیانگر نگاه سطحی و غیر مسئولانه طالبان به اقتصاد کشور است. واگذاری امتیاز بهره برداری و استخراج از ۶۵۰ معدن دیگر به شرکت‌های داخلی و خارجی، گام دیگری است که طالبان برای تامین هزینه های حکومت خود، برداشته اند. این اقدام در نبود موجودیت یک سیستم معیاری و شفاف، و ناآشنایی طالبان با تکنالوژی و دانش روز، نه تنها در بهبود وضعیت اقتصادی مردم تاثیری نخواهد داشت بلکه با استخراج غیر مسلکی و کم کیفیت، سرمایه های طبیعی کشور، بیش از پیش به تاراج خواهد رفت.
دکتر زکیه عادلی

>>>   اقای محق !
خودت که از اسلام رو گشتانده و در خدمت باداران غربی قرار گرفته ای، به هر بهانه ای برای خوشنودی غربیان بر علیه اسلام و مسلمانان مینگاری، به پاس همین خدمات ات در زمان جمهوریت به حیث سفیر در مصر توظیف شدی، استفاده از معادن به سود کشور بوده واز کمکهای خارج بینیاز خوایم شد، چرا با ان مخالفت داری؟
در زمان جموریت که فساد به اوج خود رسیده هیچگاهی از خودت مطلب انتقادی درباره ان نشر نشد، زیرا خودت جز همان نظام بودی!

>>>   جناب دکتر زکیه عادلی، بهینه از منابع و یا اقتصاد کشور روی سرکوب و سانسور و ستم و اختناق حاصل نگشته و نخواهد گشت، اقتصادی پایدار است که بر اصول و مبانی سیاسی و حقوقی انسان و جامعه سوار و متکی باشد و نه بر روی دیکتاتوری و سیاستهای ضد انسانی و انحصاری و سرکوب و سانسور و خفقان و بگیر و به بند. بنابراین پایه های سیاسی ملی و مردم مقدّم بر اقتصاد انحصاری و تحمیلی است . به بیان دیگر پایه های سیاسی منطبق بر قوانین دموکراتیک و حقوق بشر منجر به تاًمین منابع ملی کشور خواهد گشت و در غیر اینصورت همانند گذشته توسط حاکمان غارتگر داخل و باندهای حکومتی و ....نابود خواهد گشت. خلاصه اینکه تا موقعی که در کشور دموکراسی مستقر نگشته و مردم افغانستان آزادانه بطریق نماینده گان منتخب و حقیقی خود مسئول و صاحب و ناظر بر سرنوشت سیاسی... خود و کشورشان نگشته است، طبق معمول اقتصاد آن کشور همواره دستخوش غارت و اختلاس و رانت خواری گشته و به هدر رفته و نابود گشته و کشور را در فقر و فلاکت نگه خواهد داشت.
درود بر شما.شاد و تندرست باشید.
خدا نگهدار


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است