تحصیل هزاران زن افغانستانی در خارج از سوی آلمان
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۱    ۱۴۰۱/۱۰/۲۱ کد خبر: 172226 منبع: پرینت

حکومت آلمان در نظر دارد با فراهم ساختن بورسیه‌های تحصیلی زمینه تحصیل هزاران دختر و زن افغان را در خارج از این کشور فراهم سازد. قرار است این برنامه در مجموع با هزینه هفت میلیون یورو تامین مالی شود.
به گزارش رسانه‌های آلمانی، موسسه تبادلات اکادمیک آلمان (DAAD) و وزارت همکاری های اقتصادی و انکشافی این کشور در نظر دارند که تا سال ۲۰۲۷ برای بیش از ۵۰۰۰ تن از زنان و دختران افغان زمینه تحصیل را در کشورهای همسایه و منطقه مهیا سازند.

براساس اعلامیه مطبوعاتی مشترک وزارت همکاری های اقتصادی و موسسه تبادلات اکادمیک آلمان، در این برنامه برای زنان و دختران افغان زمینه تحصیل در کشورهای پاکستان، قرغیزستان و بنگله دیش فراهم می شود.
در این اعلامیه که امروز سه شنبه در شهر بن نشر شد، آمده است که بورسیه های تحصیلی برای ادامه تحصیل در دوره لیسانس در بنگلادیش، ماستری در قرقیزستان و دوره های لیسانس و ماستری در پاکستان درنظر گرفته شده است.

به این ترتیب، زنان و دختران افغان که از دست گروه طالبان مجبور به ترک وطن شان شده اند، می توانند در دانشگاه آسیایی زنان در بنگله دیش، دانشگاه امریکایی آسیای مرکزی در قرغیزستان و همچنین دانشگا ه های همکار موسسه تبادلات اکادمیک آلمان در پاکستان تحصیل کنند.
قرار است این برنامه در مجموع با هزینه هفت میلیون یورو تامین مالی شود.

پروفیسور دکتر جویبراتو موکرجی، رییس موسسه تبادلات اکادمیک آلمان وضعیت مردم افغانستان به خصوص زنان را «فاجعه بار» عنوان کرده است.
او با اشاره به محرومیت زنان افغان از تحصیل گفته است: «به این خاطر این بورسیه های تحصیلی یک سنگ بنای مهم است تا با همکاری با سازمان های بین المللی شریک خود آمادگی زنان جوان برای تحصیل را ممکن سازیم و از تحصیل زنان آواره شده در مقطع لیسانس و ماستری در دانشگاه های منطقه حمایت کنیم.»

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
زن افغانستانی
آلمان
نظرات بینندگان:

>>>   وعده یی خام دیگر از "ملی کراسی"
آتش خاوری

>>>   کشور های کفری بالای دختران افغان عاشق شده اند

>>>   بزگ نمر بهار میاد=== گوجه با خیار میاد
بزگ نمر بهاران آمد== چاقو بدست طالبان آمد

>>>   بزگ نمر جو لغمان آمد تازه خودی لغمانی ها
به دنبال جو است

>>>   هم وطن مردم افغانستان از دست قوم بی خاصیت
پشتون که ها گوچ گوچ کرده لقمه دروغ آنداختن
این گپ را خوب فکیر کنید
آیا این سخن تا کجا حقیقت دارد

>>>   چرت نزنید. نیاز به این کار ها نیست.
زمستان میرود باز آیه نوروز
طالب ماندنی نیست.

>>>   این هم چور میشود


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است