افغانستان می‌تواند مکمل اقتصاد ایران باشد؟!
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۴    ۱۴۰۱/۱۰/۲۲ کد خبر: 172232 منبع: پرینت

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان با اظهار اینکه افغانستان می‌تواند مکمل اقتصاد ایران باشد، افزود همکاری بین دو کشور در دستور کار دولت قرار دارد.
به گزارش تسنیم، «حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه ایران در امور افغانستان درباره تلاش‌های دولت برای ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان و نیز افزایش نقش ایران در توسعه اقتصادی این کشور گفت: با تغییر آرایش دولت سیزدهم، مربع دیپلماسی کشور، نگاه به توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و همسایگان حرکت کرد، درحالی‌که این موضوع، یکی از اولویت‌های سیاست خارجی کشور است. در نتیجه، نگاه دولت فعلی این است که ما بتوانیم با توجه به ظرفیت‌های خوب همکاری که بین جمهوری اسلامی ایران و همسایگان وجود دارد، به توسعه روابط با آنها بپردازیم.

وی افزود: از یک طرف، برخی از این کشورهای همسایه، به عنوان بهترین بازار مصرف برای کالاهای ایرانی در نظر گرفته می‌شوند و از طرف دیگر، تعدادی از این کشورها، دارای اقتصاد مکمل با جمهوری اسلامی ایران هستند. در نگاهی دیگر، گره خوردن منافع ملی میان ایران و همسایگان مطرح است؛ یعنی ما دارای منافع و تهدیدات مشترک، ظرفیت‌ها و فرصت‌های بسیار خوبی با کشورهای پیرامونی خود هستیم که می‌توان به وجود مرزهای مشترک اشاره کرد. یکی از این کشورها به عنوان مثال عراق به دلیل وجود عتبات مقدسه است و ایران یکی از فعال‌ترین کشورها در حوزه توریسم مذهبی و گردشگری در نظر گرفته می‌شود.

کاظمی قمی ادامه داد: افزون بر این، با در نظر گرفتن و همچنین توجه به روابط تاریخی و کهنی که میان ملت‌های ایران و کشورهای همسایه نیز وجود دارد، این مجموعه، در حقیقت دلایلی است که دولت سیزدهم و امیدواریم دولت‌های آتی، توجه بیشتری را معطوف به توسعه همکاری‌ها با کشورهای منطقه و همسایه کنند.

نماینده ویژه رییس جمهوری ایران در امور افغانستان به «بازار» گفت: طبیعتاً، به هر میزان این امکان وجود داشته باشد تا منافع دو ملت را از رهگذر همکاری های اقتصادی، انجام پروژه های مشترک، اتصال زیرساختهای اقتصادی میان دو کشور، توسعه همکاری های فرهنگی و علمی با توجه به اینکه ایران امروز حقیقتاً در حوزه دانش بنیان جزء کشورهای سرآمد محسوب می شود و توسعه حوزه دانش بنیان در همه بخشهای اقتصادی اعم از پزشکی، کشاورزی، نانو و غیره در جمهوری اسلامی، نقش آفرین است، این آمادگی هم از سوی ایران برای تبادل این دانش و تکنولوژی با کشورهای منطقه و همسایه وجود دارد.

لزوم توجه به حوزه‌های مختلف همکاری با همسایگان؛ تجارت تنها اولویت نیست.
سفیر جدید ایران در کابل ادامه داد: از این‌رو، اگر شما اینگونه به جمهوری اسلامی نگاه کنید، امروز، حجم همکاری‌های تجاری ایران با همسایگان رو به گسترش است. اما موضوع مهم این است که هدف ما تنها توسعه روابط تجاری با این کشورها نیست، بلکه روابط ایران با کشورهای همسایه باید در حوزه‌های علمی، فرهنگی، آموزشی و همچنین اقتصاد و نه فقط تجارت، افزایش و رشد یابد.

وی گفت: به عنوان مثال، در خصوص روابط و همکاری‌های میان ایران و افغانستان، این فرمایش مقام معظم رهبری که دولت‌ها می‌آیند و می‌روند و آنچه اهمیت دارد مردم است، را باید مد نظر قرار دهیم. در شرایط و حکمرانی امروز در افغانستان، با بیش از چهار دهه‌ای که این کشور در شرایط بحرانی به سر برده است، ما در حمایت از مردم افغانستان همکاری کرده و این همکاری را ادامه خواهیم داد.

کاظمی قمی افزود: طبیعتاً، در هر کشوری، حکمرانی وجود دارد که ممکن است مورد شناسایی قرار گیرد یا نگیرد. به هر حال، این حکمران مسئولیت‌هایی را به عهده دارد. جمهوری اسلامی از رهگذر حمایت از مردم افغانستان، در حال همکاری با دولت طالبان در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد است. لذا، امری بدیهی ‌است که به هر میزان، ما همکاری‌های تجاری میان دو کشور را توسعه دهیم، این همکاری به نفع دو کشور است.

وی بیان کرد: اما، در این میان، ضرورت دارد که به برخی از واقعیت‌های موجود در شرایط امروز افغانستان نیز توجه کرد. یکی از آنها این است که بیش از 70 درصد از درآمدهای افغانستان کاهش یافته، به طوری که از زمان بر سر کار آمدن طالبان، کمک‌های جامعه جهانی هم از حدود 13 میلیارد دلار به 3 میلیارد دلار افت پیدا کرده و این کاهش‌ها معیشت مردم و اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار داده است. با این حال، جمهوری اسلامی به خوبی این موضوع مهم و شرایط همسایه خود را درک کرده است.

ریاست سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل اضافه کرد: از طرف دیگر، به هر میزانی که وضعیت اقتصادی افغانستان رو به وخامت رفته و بحرانی شود، بر سیل حجیم مهاجرین به کشورهای دیگر به ویژه ایران افزوده خواهد شد. افزون بر این، وخامت اوضاع اقتصاد، فضایی را برای گروه‌های تروریستی در جذب افراد ایجاد می‌کند که حتی افرادی که تمایلی به حرکت به سمت تروریسم ندارند، اما در اثر فقر ناخودآگاه به چنین فضایی گرایش پیدا می‌کنند.

نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان بیان کرد: زمانی که درآمدها با روند کاهشی و نزولی مواجه می‌شود، طبیعتاً در افغانستانی که یکی از بزرگترین کشورهای تولید مواد مخدر است، باید انتظار مشاهده افزایش تولید این مواد را داشت در حالی که خود این فقر اقتصادی، فشاری از جانب امریکا برای تحمیل اراده‌های نامشروع خود است. لذا، این موضوع می‌تواند هم برای مردم افغانستان و کشورهای منطقه به ویژه ایران آثار منفی در بر داشته باشد.
وی تصریح کرد: بر همین اساس، جمهوری اسلامی ایران، هم از نگاه انسان دوستانه، اخلاقی و اسلامی و هم از منظر منافع، در حوزه اقتصاد به عنوان یکی از راهبردهای اصلی خود، همکاری با افغانستان را در دستور کار قرار داده است در حالی که باید توجه کرد که این همکاری‌ها تنها منوط به حوزه تجارت نیست .

هیچ کشوری بهتر از افغانستان در حوزه معادن برای ایران وجود ندارد.
کاظمی قمی گفت: این مسئله را باید اعلام کرد که با توجه به منابع خدادادی و طبیعی خوبی که در افغانستان در حوزه معادن وجود دارد و شرایط آب و هوایی، اقلیمی و میزان زمین‌های زیر کشت قابل مشاهده در این کشور، افغانستان، می‌تواند نقش اقتصاد مکمل را برای ایران ایفا کند.

وی افزود: به عنوان مثال، در کشور ما، امروزه، یکی از صنایعی که رشد قابل توجهی پیدا کرده و جزو کشورهای برتر در تولید شناخته می شود، صنعت فولاد است. بر همین اساس، ما می‌توانیم مشاهده کنیم که در برنامه پنج ساله کشور، میزان تولید فولاد کشور به 55 میلیون تن در سال برسد. این موضوع، بدان معنا است که شما برای اینکه 55 میلیون تن فولاد در کشور تولید کنید، به 165 میلیون تن سنگ آهن نیاز دارید. حال، شرایط معادن ایران به گونه‌ای است که برای تولید آن 55 میلیون تن، نیازمند واردات به غیر از ذخایر موجود است.

سفیر ایران در کابل اضافه کرد: در این میان، هیچ کشوری بهتر از افغانستان در حوزه معادن برای ما وجود ندارد، زیرا افغانستان با توجه به روابط برادری، همسایگی و نزدیکی مسافت، از نظر انجام فعالیت‌های اقتصادی و انتقال دانش و فناوری برای ایران سهل الوصول‌تر و راحت‌تر است. لذا، ما می‌توانیم در این حوزه وارد عمل شده و به سرمایه‌گذاری بپردازیم که در این صورت هم این حوزه به توسعه اقتصاد افغانستان کمک می‌کند و هم برای تولید صنعت فولاد جمهوری اسلامی بسیار کارآمد است.

تقویت همکاری‌های کشاورزی ایران و افغانستان؛ توسعه روابط علمی و فرهنگی به همراه امنیت آفرینی.
حسن کاظمی قمی گفت: در حال حاضر درحوزه کشاورزی، بخشی از نیازهای کالاهای اساسی ایران از طریق واردات از کشورهای دوردست مانند استرالیا، برزیل و کشورهای امریکای لاتین تأمین می‌شود. بر همین اساس، اگر ما، شرایط همکاری میان دو بخش کشاورزی ایران و افغانستان را در خصوص آموزش‌ها، تامین بذر و ماشین آلات برای افغانستان تسهیل نماییم و افغانستان به تولید کالاهای اساسی که هم مورد نیاز خود و ایران است، بپردازد، این مسئله، روابط اقتصادی دو کشور را تقویت کرده و هم دارای پیامدهایی چون ایجاد همکاری های فرهنگی و علمی می‌شود، در حالی که آثار امنیتی نیز در بر خواهد داشت.

وی افزود: لذا، به هر میزان که اقتصاد کشور در شرایط مطلوبی قرار گیرد، می‌تواند از بروز بحران‌ها و چالش‌های اجتماعی و اقدامات تروریسم در جذب افراد به بهانه فقر به خصوص در افغانستانی که به تولید مواد مخدر می پردازد، جلوگیری نماید. بر همین اساس، اگر ما بتوانیم حوزه کشاورزی را توسعه داده و یک نوع کشت جایگزین که دارای توجیه اقتصادی باشد و کشاورز افغان بداند علاوه بر تأمین نیاز داخلی، یک بازار صادراتی به نام ایران دارد؛ در حالی که قراردادهای بلند مدت به عنوان مثال در سطح سالی 5 میلیون تن، میان طرفین منعقد می شود، این موضوع می‌تواند آثار مثبت زیادی بر توسعه همکاری‌های اقتصادی و اشتغال‌زایی در افغانستان داشته باشد، ضمن اینکه، خود این موضوع فی نفسه، امنیت آفرین است.

ایجاد مناطق آزاد مشترک؛ کاهش سیل مهاجر و کشت مواد مخدر.
نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان ادامه داد: به منظور اینکه روابط اقتصادی دو کشور جان گرفته و در سطح مطلوبی قابل مشاهده باشد، باید مرزهای امنی نیز وجود داشته باشد، زیرا واردات و صادرات کشور باید از مرزهای زمینی عبور کنند و انجام تجارت با وجود این مرزهای امن تسهیل و روان خواهد شد. این موضوع، خود نیازمند انجام سرمایه‌گذاری در مرزها است. لذا، یکی از اولویت‌های جمهوری اسلامی، هوشمند سازی، روان سازی و انجام سرمایه‌گذاری در مرزهای مشترک در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: همچنین، در صورتی که، ما بتوانیم مناطق آزاد مشترکی در خصوص بخشی از صنایع تبدیلی حتی در حوزه انرژی، ایجاد کرده و این اقدامات را در مناطق مرزی مشترک انجام دهیم، این موضوعات در کاهش مهاجرت مردم افغانستان و ماندگاری آنها در سرزمین خود و کاهش کشت مواد مخدر موثر است. با این اقدام، تقویت و گسترش همکاری های همه جانبه اقتصادی و فرهنگی متناسب با شرایط کنونی افغانستان برای ما در اولویت قرار می گیرد.

کاظمی قمی گفت: ناگفته نماند که خداوند یک منابع طبیعی را در اختیار دو کشور قرار داده است. برای نمونه، ما در مناطق مرزی مشترک با بادهای اصطلاحاً 120 روزه مواجه هستیم که می‌تواند یکی از زمینه‌های همکاری مشترک میان ایران و افغانستان در حوزه تولید انرژی پاک باشد، در حالی که امروز افغانستان نیازمند این حوزه است و یکی از اولویت‌های ایران در نظر گرفته می‌شود.

امریکا؛ عامل اصلی از بین رفتن زیرساخت‌های افغانستان.
سفیر ایران در کابل اضافه کرد: در این میان، یک نکته قابل توجه این است که در افغانستان، جدا از کاهش درآمدها، زیرساخت‌های اقتصادی این کشور در طول سه تا چهار دهه‌ای که جنگ و مبارزه با تروریسم وجود داشته، از بین رفته است. بسیار تاسف‌بار است که امریکا به مدت 20 سال این کشور را اشغال کرده و مدعی‌ است که بیش از 2 هزار میلیارد دلار هزینه کرده است.
وی گفت: امروز، تولید برق این کشور، حدود 300 مگاوات است که 700 مگاوات از خارج وارد می‌شود. مفهوم این موضوع این است که نه کشاورزی، نه صنعت و نه معادن هیچ‌گاه رشد نخواهند کرد. لذا، تمامی این موارد فرصت‌ها و زمینه‌هایی است که با شکل‌گیری همکاری‌های بیشتر، دو کشور می‌توانند از آنها بهره‌مند شوند.

کاظمی قمی افزود: در حوزه اقتصاد و همچنین تقویت امنیت مرزها، ما در حال انجام جامع‌نگری هستیم، در حالی که این حوزه‌ها به همراه حوزه‌های فرهنگی، علمی و آموزشی جزو اولویت‌های کشور در نظر گرفته می شوند. پس از اینکه آمریکایی‌ها، نظامیان خود را بر اساس یک چارچوب طراحی شده از افغانستان خارج کردند، بخش زیادی از نخبگان، متخصصین و مدیران کارآمد این کشور را به همراه خود بردند. امروز یکی از خلاهایی که در افغانستان وجود دارد، فقدان نیروی متخصص است و یک کمبود درنظر گرفته می‌شود.

وی بیان کرد: بر همین اساس، جمهوری اسلامی ایران، اعلام آمادگی کرده که در تربیت و پرورش سرمایه‌های انسانی افغانستان اقدام خواهد کرد. در حال حاضر، ما در حوزه دانشگاهی نزدیک به 34 هزار دانشجوی افغان در مقطع کارشناسی تا فوق دکتری داریم که این افراد را باید برای بازگشت به کشورشان آماده کنیم تا بتوانند در حوزه‌های تخصصی کشور خود به مدیریت پرداخته و وارد عمل شوند. این مسائل در حالی مطرح است که سیاست جمهوری اسلامی ایران، ساخته شدن و بهبود اقتصاد این کشور و کمک به ثبات و امنیت افغانستان است؛ چرا ثبات و امنیت افغانستان بر امنیت منطقه موثر است.

تشویق کابل بر همراهی با سیاست تشکیل یک دولت مشارکتی؛

کاظمی قمی در ادامه گفتگو به روابط دو کشور در حوزه سیاسی اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی، ضمن اینکه امروز تعامل با حکومت طالبان را دنبال می‌کند، بر این موضوع نیز تأکید دارد که ثبات و امنیت پایدار در گرو وجود حکومتی است که مردمی و جامع الاطراف باشد. این مسئله موجب می‌شود که ظرفیت‌های همگانی و ملی با توجه به اینکه در حال حاضر افغانستان با چالش‌های امنیتی، اقتصادی و حتی دخالت‌های امریکایی‌ها و مسئله داعش مواجه است، به کمک دولت بیاید و دولت را در برابر این بحران ها مقاوم سازد.
وی افزود: طبیعتاً، جمهوری اسلامی ایران، مشوقانه در حال گفتگو با حکمرانان افغانستان در این زمینه است، چرا که تشکیل چنین دولتی می‌تواند هم کمک‌های جامعه جهانی، بین المللی و منطقه ای را توسعه داده و هم موجب ایجاد وحدت و اعتماد ملی در داخل افغانستان و کمک به خود دولت شود.

نگاه اسلامی و اخلاقی ایران به تحصیل دانش آموزان افغان؛
سفیر ایران در کابل بیان کرد: در حوزه علمی و فرهنگی نیز، تا پیش از اینکه طالبان در حکمرانی باشند، تعداد دانش آموزان کودک افغانی در ایران، 520 هزار بود. در حال حاضر، این رقم به 620 هزار دانش آموز افزایش یافته که بر اساس آمار برای مسیر ثبت نام به 700 هزار نفر هم خواهد رسید.

حسن کاظمی قمی افزود: این موضوع تأکید مقام معظم رهبری بود که کودکان افغانی که تحت هر شرایطی وارد کشور شده‌اند، نباید از علم و تحصیل محروم شوند. این مسئله یک نگاه اسلامی و اخلاقی از سوی کشوری است که خود تحت تحریم و فشار است، اما حاضر نیست کودک کشور همسایه که بالاجبار وطن را ترک کرده و به ایران آمده، از حقی که خداوند اعطا کرده، محروم شود.

گفتگوهای بین‌الافغانی را تشویق می‌کنیم؛
نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان گفت: در جمع بندی صحبت‌هایی که گفته شد، موضوعی که خود مردم افغانستان نیز شاهد آن هستند که چیزی در حدود پنج میلیون مهاجر افغانی در ایران به سر می‌برند، بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری که نگاه ما به مردم افغانستان و حمایت از آن‌ها است، همگی مصادیق این مسئله و حمایت‌هایی است که جمهوری اسلامی در حال انجام دادن آن است. بر همین اساس، با نگاه به راهبرد کلان، همه باید به شکوفایی، ایجاد صلح، ثبات و برقراری امنیت این کشور کمک کنیم، ضمن اینکه گفتگوهای بین‌الافغانی را مورد ترغیب و تشویق قرار می‌دهیم، زیرا اگر چنین افغانستانی شکل گیرد، مهاجران به کشور خود بازگشته، تروریسم از بین می‌رود و همگی متنفع می‌شوند.

سفیر ایران در کابل در پایان گفت: جمهوری اسلامی این نگاه را در دیپلماسی منطقه‌ای، به کشورهای دیگر منتقل کرده، به طوری که ما هم اکنون یک همسویی منطقه‌ای را در این زمینه میان خود و کشورهای منطقه مشاهده می‌کنیم. لذا، ما امیدواریم در یک همکاری مشترک منطقه‌ای و تشویق کابل بر همراهی با سیاست تشکیل یک دولت مشارکتی، بتوانیم این همکاری‌ها را توسعه داده و به ایجاد یک افغانستان آباد و آزاد کمک نماییم.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
افغانستان
ایران
نظرات بینندگان:

>>>   ایران و افغانستان به لطف تندروی وزن خاصی در اقتصاد جهان ندارند با اینکه کشورهای ثروتمندی هستند باید از بنیادگرایان اسلامی در ایران و افغانستان پرسید چطور در کشورهای عربی از عربستان و یمن عرب اصیله تا مصر و الجزایر و مغرب عربی که با حمله اعراب مسلمان و عرب زبان و همزبان قرآن شدند انقدر تندروی دینی وجود نداره ؟

>>>   به نظر دهنده اول؛ طبق گزارش سازمان بین المللی پول ایران بزرگ اقتصاد در آسیای غربی و آفریقاست.

>>>   روابط اقتصادی بین کشور ها به اساس عدالت و قوانین بین المللی تجارت صورت میگیرد.
نه این که یک کشور مکمل اقتصاد و تجارت کشور دیگر باشد.

>>>   چطور در کشورهای عربی از عربستان و یمن عرب اصیله تا مصر و الجزایر و مغرب عربی که با حمله اعراب مسلمان و عرب زبان و همزبان قرآن شدند انقدر تندروی دینی وجود نداره ؟/// پس داعشی هایی که در سوریه و عراق آدم را همچو گوسپند ذبح می کردند از کجا می آمدند؟ اغلب آنها وهابی های عربستانی بودند. رژیم مسلمان کش وهابی-صهیونیستی عربستان میلیاردها دالر برای ایجاد داعش صرف کرد. داعش با نقشه امریکا_انگلیس_اسرائیل ایجاد و با پول عربستان مسلمان کش و امارات مسلمان کش تمویل شد.
به گپ مزدوران ماهواره گوش نده. آنها وقایع را سرچپه قصه می کنند چون مزدور امریکا و اسرائیل و عربستان هستند و از آنها معاش می گیرند.

>>>   نظردهنده دوم من خودم ایرانیم رو واقعیات نمیشه با اخبار دروغ منتشره در ایران مانور داد ایران چطور بزرگترین اقتصاد در آسیای غربی و آفریقاست در حالیکه اقتصاد عربستان و امارات و قطر در آسیای غربی و مصر در آفریقا از اقتصاد ایران بزرگتره؟ از نظر طالبان هم افغانستان ، اقتصاد قدرتمندی داره و مردمش در رفاهن! من که نزدیکی خونه ام کارگران افغان زندگی میکنن میدونم بندگان خدا با چه رنجی اومدن ایران و چقدر سخت کار میکنن در ایران ما کشوری که برای مردم خودش هم رفاه نیست چه برسه به کارگران افغان مخصوصا مهاجران جدید که از پارسال اومدن باز مهاجرانی که ۳۰ ساله اومدن خوب وقتی اومدن تورم نبود بعصیشون خونه و ماشین و ...هم خریدن اما این بندگان خدا که از پارسال اومدن شرایطشون خیلی سخته شرایط من که ایرانیم سخته چه برسه به این مهاجران .
ارزش پولی ملی ما (ریال ایران) و با(ریال عربستان ) و (ریال عمان ) مقایسه کن میفهمی اقتصاد بزرگی داریم یا نه ، با جنیه مصر هم مقایسه کن می بینی چقدر قوی هستیم . منتشر کنید لطفا

>>>   به نظر دهنده دوم: ارزش پول بیشتر واحد اندازه گیری هستند مثلا ترکیه چند سال پیش ۸ صفر از پولش حذف کرد. ایران و افغانستان هم اگر ۸ صفر از پولشان حذف کنند واحد پولشان به باارزش ترین واحد پول جهان تبدیل می شود. آرژانتین و برزیل ۵۰ صفر حذف کردند. باارزش ترین ارزش پول مربوط به کویت هست ولی این کشور در اقتصاد جهانی یک نقطه کوچک به حساب می آید.
ولی در مورد حجم اقتصاد که امسال در مورد ایران یک تریلیارد و ۸۰۰ ملیارد دلار برآورد شده و به زودی هند روسیه کانادا و فرانسه را پشت سر خواهد گذاشت که همگی حدودا ۲ تریلیارد دلار حجم اقتصاد دارند. ضمن این که بسیاری از اقتصادهای برتر جهان در واقع تک محصولی هستند ولی تحریم ها موجب شده ایران چرخه های تولید را تکمیل کند و متنوع ترین اقتصادهای جهان را داشته باشد.
حجم اقتصاد بیشتر با جمعیت و مساحت کشورها مربوط هست وگرنه اقتصاد سوئیس از آلمان بیشتر میبود در صورتی که اقتصاد سوئیس از اقتصاد ایران کوچک تر است.
افغانستان و ایران هر کدام میتوانند مکمل همدیگر باشند. بنادر ایران و صنایع ذوب فلزات و بازار محصولات کشاورزی ایران میتواند در اختیار افغانستان قرار بگیرد. بزرگ ترین فرصت برای افغانستان در واقع نیروی انسانی ۴۰ ملیون نفری آن هست و در آینده ای نه چندان دور یک صادرکننده بزرگ علم در جهان خواهد بود و ما هم در آینده از افغانستان علم وارد خواهیم کرد و تجارت ما بر اساس تولیدات دانش محور خواهد بود.

>>>   از دیگر زمینه هایی که برای همکاری بین دوکشور برای هر دو طرف سودمند است تکمیل و بهره گیری از توان کریدور هند ایران افغانستان برای اتصال به آسیای میانه است که با سرمایه کذاری و تکمیل راه آهن چابهار زاهدان مشهد و مشهد هرات و همچنین رته آهن زابل فراه و گسترش و تکمیل شیکه راه آهن در درون افغانستان و اتصال به شبکه ریلی آسیای میانه اسست .
به دوست نفر سوم " دوست عزیز اقتصاد مکمل به این معنی است که هر یک از طرف ها کسر و کمبود هایی در اقتصاد خود دارند با داشته طرف دیگر کامل می کند و با هم بهره مند می شوند برای مثال طرف افغانستانی میتواند نفت ومحصول پتروشیمی ایران را بگیرد تبدیل به کالا کند و کشور دیگر بفروشد در اقتصاد هایی کهمکمل همتعریف می شوند تخفیف ها و امتیازاتی هم برای هم تعریف میکنند . یا اینکه سنگ آهن افغانستان در ایران تبدیل به فولاد شود و برای مثال همین فولاد در سوریه تبدیل به خودرو شود . امیدوار هستم کار به انجام برسد و خیر آن به کل منطقه می رسد .
امیر -- شیراز

>>>   امریکا بهترین مکمل اقتصاد افغانستان....این حقیقت غیر قابل انکار است که افغانستان در زمان همکاری با امریکا در حال توسعه همه جانبه بود اما گروهک طالبان با همکاری کشورهای رقیب مانع پیشرفت مردم ما شدند.دانشگاهها توسعه یافته بود شرکتهای دانش بنیان و شرکتهای خصوصی بسیاری در حال شکل گیری بود.و اگر این همکاری در سایه امنیت ادامه میافت مردم ما هماند چین منافع بسیار زیادی از روابط دوستانه با امریکا دریافت میکرد و چه بسا در تمام زمینه ها از کشورهای منطقه همانند کشور چین پیشی میگرفت.چین ظرف ۳۰ سال از یک کشور عقب مانده به دکمین کشور بزرگ اقتصادی تبدیل شده و این را مدیون زوابط با امریکا بوده است.از نظر تکنولوژی ایران با امریکا قابل مقایسه نیست و دوم اینکه امریکا در دادن تکنولوژی بخیل نیست در حالی که کشورهای چین و روسیه و ایران چنین ویژگی را ندارند.همه کشورها با الفاظ خوب در افغانستان دخالت میکنند یکی با نام اسلام دیگری با نام دموکراسی اما برای ملت ما افغانستان به نظر من ارتباط با امریکا بسیار پر منفعت تر است چون کشورهای ژاپن و کره جنوبی و حتی چین منافع بسیار راهبردی ای را از از ازتباط با امریکا برده اند.ارتباط با ایران مطمینا تاثیری بر شکوفایی و توسعه افغانستان نخواهد داشت.

>>>   به نظر دهنده دوم: ارزش پول بیشتر واحد اندازه گیری هستند مثلا ترکیه چند سال پیش ۸ صفر از پولش حذف کرد. ایران و افغانستان هم اگر ۸ صفر از پولشان حذف کنند ....
محض اطلاعت واحد پول افغانستان به ضعیفی ریال ما نیست که بخواد صفرهای پولش و حذف کنه شما اول اصل مطلب و بفهم بعد کامنت بذار عشق ترکیه و نوکری برای ترکیه ترکهای ایران و کشته با ابگیری سدی که داره روی رود ارس میزنه و خشکسالی وسیع آذرباییجان که حتی ممکنه به گیلان هم برسه میفهمید رو دیوار کی دارید یادگاری مینویسید الان زوده منتشر کنید لطفا .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است