دولت آلمان در تدارک کاهش موانع دریافت تابعیت
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۲    ۱۴۰۱/۱۰/۲۲ کد خبر: 172233 منبع: پرینت

دولت آلمان در تدارک حذف و کاهش موانع دریافت تابعیت آلمانی است.

بر پایه طرحی از وزارت داخله آلمان، یکی از موانع دریافت تابعیت آلمانی برای شهروندان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا حذف می‌شود. این شهروندان برای آلمانی شدن نیازی به پس دادن تابعیت قبلی خود نخواهند داشت.
وزارت داخله دولت ایتلافی آلمان همان طور که پیشتر وعده داده بود روز جمعه، ششم ژانویه (۱۶ دی) طرح تسهیل دریافت تابعیت آلمانی را در اختیار دیگر وزارت‌خانه‌ها و اعضای کابینه قرار داد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، این طرح که بسیاری از جزییات آن در دو ماه گذشته رسانه‌ای شده گامی در مسیر اجرای برنامه‌هایی است که دولت فدرال نوامبر سال ۲۰۲۱ برسر آنها توافق کرده است. در قوانین کنونی آلمان یکی از پیش‌ شرط‌ های دریافت تابعیت آلمانی برای شهروندان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا پس دادن تابعیت قبلی است.

کاهش حداقل اقامت به پنج و در مواردی به سه سال؛
مطابق طرحی که نانسی فرز، وزیر داخله به اعضای کابینه ارایه کرده حداقل زمان اقامت در آلمان برای تقاضای دریافت شهروندی به پنج سال کاهش می‌یابد و در صورتی که فردی برای ادغام در جامعه میزبان (انتگراسیون) تلاش ویژه‌ای داشته باشد این زمان می‌تواند تا سه سال تقلیل یابد.
امید می‌رود با تسهیل ارایه تابعیت آلمانی به شهروندان خارجی راه سهیم شدن و مشارکت بیشتر آنها در جامعه هموار شود تا هم خود و هم اجتماع بهتر از آن بهره‌مند شوند.

چندهمسری و نقض حقوق زنان، مانع دریافت تابعیت؛
اگر اصلاحات پیشنهادی وزارت داخله تصویب و به قانون تبدیل شود دریافت تابعیت آلمانی برای بسیاری از خارجیان به مراتب سهل‌تر می‌شود اما ناقضان حقوق زنان شامل این تسهیلات نیستند. در طرح وزارت داخله پیش‌بینی شده مردان خارجی که همزمان با چند زن ازدواج کرده یا در رفتارشان نشان دهند به اصل اساسی برابری حقوق زن و مرد اعتقاد ندارند، نمی‌توانند شهروندی آلمان را دریافت کنند.

شهروندان دارای گذرنامه آلمان می‌توانند بدون نیاز به دریافت ویزا به ۱۹۰ کشور سفر کنند. جایگاه نخست به دارندگان گذرنامه‌های جاپانی و سنگاپوری اختصاص دارد که می‌توانند بدون ویزا وارد ۱۹۲ کشور شوند.

محمود منجم زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
دولت آلمان
تابعیت
نظرات بینندگان:

>>>   آلمان حداقل باید ۱۰۰ ملیون نفوس داشته باشد آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا است و باید از لحاظ جمعیت هم قوی باشد اقتصاد و جمعیت با هم مرتبت هستند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است