همه مخالفان طالب کنار هم بایستند
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۱    ۱۴۰۱/۱۰/۲۲ کد خبر: 172235 منبع: پرینت

در وضعی‌که تروریستان بر کشور حاکم اند و استبداد کمر مردم را خم کرده است، هدف اصلی هر شهروند مسوول، به دست آوردن آزادی و تامین عدالت است که بدون حاکمیت مردم بر سرنوشت‌شان تامین نمی‌شود. پس لازم است؛

‏۱- همه مخالفان طالب کنار هم بایستند. به جز اصل تسلیم بودن به اراده مردم نباید هیچ پیش‌شرطی مانع این اجماع شود. ممکن نیست همه‌‌مخالفان طالب در مورد نوعیت نظام سیاسی پساطالبان دیدگاه مشترک داشته باشند ‌و نباید مبارزه با طالب را وابسته به گرهی کرد که بازشدنش در دست مردم است نه سیاسیون. کافی است همه روی میکانیزم تشکیل حکومت مردمی توافق داشته باشند و نوع نظام بعدی واگذار به اراده مردم شود.

‏۲- خیانت بزرگ طالب این است که امارت اش را، بدون این که کسی آن را خواسته باشد، با ظلم بر مردم تحمیل کرده است. اگر کسانی دیگری هم هوس تحمیل نظامی را بر مردم دارند، به خود آیند و مثل طالب نیندیشند. تا وقتی از مردم پرسیده نشود و مردم فرصت استفاده از رای‌شان را نداشته باشند، هیچ کسی نماینده مردم نیست. بعد از این که مخالفان طالب در کنار هم به موفقیت رسیدند، در فردای آزادی همه برای نظام دلخواه شان تلاش کنند و اما در نهایت مردم در مورد نوعیت نظام و مسایل اصلی تصمیم گیرد.

‏۳- کسانی که خیر مردم را در نظام ریاستی متمرکز نظام پارلمانی، نظام فدرالی و یا حتی در تجزیه می‌بینند و به این باور اند که از پس نظام مورد نظرشان عدالت تامین می‌شود و باشندگان افغانستان در آن به توسعه و رفاه می‌رسند، نفس این که فعال اند، طالب و مفکوره اش را قبول ندارند و‌زیربارش نمی‌روند و به آینده خوب برای باشندگان افغانستان می‌اندیشند، با اهمیت است. همه‌ نیروی‌های که اراده مردم را پایه حل منازعه افغانستان می‌دانند، قابل جمع اند و هرکسی‌که با اراده مردم مشکل دارد، طالبی دیگری و در خط دیگری است. به میکانیزم مورد توافق همه مخالفان طالب، جمع شدن و در نهایت به ⁧‫شکست طالب‬⁩ متمرکز باشیم.

نور رحمان اخلاقی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مخالفان
طالب
نظرات بینندگان:

>>>   آغای نور رحمان اخلاقی !شماکه اقمار گونه به محوریت امپراپوف پوشالی می چرخیدید و اصل و رسالت سازمانی خود ره به مشت از پول و چند نمره زمین از امپراپوف پشت پا زدید هنوز حیآ نکرده ومقاله سیاسی تبصرهسیاسی هم میکنی٬ آیا تو و امپراپوف شمال نمیدانستید و نمی فهمدید؟ حمدالله محب چه وجوهات مشترک باجریان سیاسی شما و امپراپوف شمال داشت ازجناب محب هزاران دالر رابخاطری مهمانداری و تدویر کنگره دریافت کردیدو چرخبالهای حکومت را در اختیارتان گذاشت تا حواریون نا خلف تان را از ولایات بکابل بیآورد و ده ها سوال دیگر...شم تان باد و نفرین تان باو...
والسلام یحی صورت زاده از هرات


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است