منع تحصیل دختران و شریعت اسلامی
بر اساس فتاوی دینی اختلاطی نارواست که منجر به حرمت شرعی شود. حضور دختران در صنوف درسی و محیط عمومی نمی تواند مصداق اختلاط حرام باشد 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۴۱    ۱۴۰۱/۱۰/۲۵ کد خبر: 172253 منبع: پرینت

بر اساس اموزه های دینی تحصیل زن و‌ مرد از فرایض الهی است. منع تحصیل دختران بر اساس فتاوی فقهای اسلامی شیعه و سنی فاقد مبنای شرعی و عقلی است. تنها دلیل شرعی این نظر حرمت اختلاط زن و مرد است. اما در این مورد چند نکته باید مورد توجه قرار گیرد.

۱- بر اساس فتاوی دینی اختلاطی نارواست که منجر به حرمت شرعی شود. حضور دختران در صنوف درسی و محیط عمومی نمی تواند مصداق اختلاط حرام باشد.

۲-اگر تحصیل دختران به دلیل اختلاط زن و‌مرد حرام باشد، دولت اسلامی وظیفه دارد به جای محروم نمودن زنان از حق تحصیل زمینه مساعد و مناسب و بدون اختلاط حرام زن و‌مرد را فراهم سازد.

۳-بحث حرمت اختلاط زن و‌مرد ازمصادق حق الله و تحصیل دختران از مصادق حق الناس است. بر اساس دلایل شرعی رعایت حق الناس مقدم بر حق الله است. و خداوند غفار و رحمان خود به نقض حریم حق الله رسیدگی خواهد کرد از این روی از نظر شرعی دلیلی وجود ندارد که با احتمال نقض حریم شرعی حق الناس نادیده گرفته شود.

۴-محروم ساختن دختران از تحصیل علاوه بر محروم نمودن تعداد زیادی از انسان ها از حقوق مسلم و طبیعی شان، هم چنین فاقد پشتوانه شرعی و مغایر با مصالح امت اسلامی در افغانستان است.در حالی که مصالح امت از عناصر مهم اجتهاد در شریعت اسلامی و از خطوط اساسی دولت اسلامی است.

۵-انکشاف و پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه و تامین زندگی عزتمندانه مسلمانان، از وظایف مهم دولت اسلامی است. تحصیل و رشد علم ابزار مهم برای رفع فقر، وابستگی و عقب ماندگی و تامین عزت اسلامی است. بستن راه تحصیلات برای دختران جامعه اسلامی باعث عقب ماندگی، وابستگی و درماندگی جامعه اسلامی و مناقض عزت اسلامی است.( عزت از خداوند، رسول و مومین است)

۶- منع تحصیل دختران باعث ایجاد تصویر منفی از شریعت اسلامی در افکار عمومی جامعه جهانی است. در شرایطی که دشمنان اسلام تلاش می کند سیمای نورانی دین عقلانی و اخلاقی اسلام را مخدوش جلوه دهد و پروژه اسلام هراسی و خشونت گرایی مسلمانان را برجسته می سازد، این اقدام هیجگاه به نفع اسلام و مسلمانان نیست.

۷- مردم افغانستان عمیقا متدین و باورمند به دین همیشه جاوید اسلام است. این مردم افتخار دارند که پیروان دینی هستند که علم و دانش در کنار تقوی و ایمان از معیارهای ارزشگذاری انسان محسوب می شود. این دین آسمانی با ترویج دانش اندوزی و تشویق زن و مرد مسلمان به دانش اندوزی پیشگام مدنیت، عقلانیت و خردگرایی در تاریخ بوده است. بنا بر این تحصیل دختران نه تنها مناقض ایمان دینی نیست، بلکه باعث تحکیم پایه های اعتقاد دینی است.

۸- مردم ما که امروزه از دست رنج ناچیز و از سفره های خالی خود جهت حمایت از تحصیل فرزندان شان هزینه می کنند، انتظار دارند که حاکمان کشور در این راستا سیاست حمایتی از تحصیل فرزندان جامعه اسلامی را در پیش گرفته و نه تنها در مورد تحصیل دختران در مراکز تحصیلات عالی و مکاتب مانع ایجاد ننمایند، بلکه با توجه به اهمیت تعلیم و تربیت در سلامت اخلاقی و دینی جامعه و با عنایت به مصالح امت اسلامی، وظیفه دارند تا زمینه های تعلیم عصری و تربیت اخلاقی و دینی فرزندان جامعه اسلامی اعم از دختران و پسران را فراهم نماید.

دکتر عبدالقیوم سجادی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
تحصیل دختران
فتاوی دینی
نظرات بینندگان:

>>>   همبستگی جهانی در حمایت از زنان و دختران افغانستان
امروز حامیان حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا، استرالیا، پاکستان و …اعتراض خود را به سیاستهای سخت گیرانه و غیر انسانی طالبان علیه زنان، ابراز داشته اند. این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد در جلسه اختصاصی خود روز گذشته، تصمیم طالبان را مبنی بر محروم کردن زنان از حق کار و آموزش، شدیداً محکوم نموده و خواستار پایبندی طالبان به تعهدات و‌ موازین بین المللی شده است. طالبان باید بدانند صدای زنان افغانستان خاموش شدنی نیست و این مبارزه در سرتاسر جهان تا تأمین حقوق انسانی آنان، ادامه خواهد یافت.
دکتر زکیه عادلی

>>>   همه تان دروغ میگویید در مورد حقوق زن.از امان الله خان گرفته تا حبیب الله بچه سقاو تا نادرشاه تا ظاهرشاه تا داود خان تا مجاهدین تا حکومت کرزی و اشرف غنی و طالبان.
خانم کدام یک ازین رهبران در ادارات دولتی کار میکردند؟
هیچکدام شان.
یگانه دولتی که حقوق زن را به رسمیت میشناخت،دولت حزب دموکراتیک خلق افغانستان بود که خانم کارمل منحیث رییسه پرورشگاه وطن کار میکرد و خانم داکتر نجیب معلم در مکتب بود.
اما بعد از انقلاب ثور، رییس جمهور یکی از کشور هایی که خود را سردمدار حقوق زنان در جهان میداند، نام اش جیمی کارتر بود، در تلویزیون اعلان کرد که قوای شوروی افغانستان را اشغال کرده است و جهاد بالای مردم افغانستان فرض است.
بعد از ده سال قوای شوروی از افغانستان بیرون شد و مجاهدین آمدند و جنگ های داخلی شروع شد و طالبان بر سر قدرت شدتد.
همین مجاهدین که القاعده نیز به کمک امریکا در پهلوی شان برضد قوای شوروی میجنگید.بعد از بیرون برآمدن قوای شوروی از افغانستان خواستار بیرون شدن قوای امریکا از عربستان شد. امریکا به رهبر القاعده اسامه بن لادن گفت که قوای ما به در خواست همکار استراتیژیک و کشور دوست ما عربستان سعودی،در عربستان مستقر است.
اسامه بن لادن گفت که این حرف ها معنی ندارد،شوروی نیز میگفت که قوای محدود ما بنا به درخواست دولت جمهوری دموکراتیک افغانستان ،در افغانستان مستقر است.
امریکا گفت که یک دفعه باش که من در کتاب دموکراسی که جورج واشنگتن نوشته است،سیل کنم که چه گفته است؟
بعد از چند روز مطالعه گفت که من کتاب را خواندم در آن نوشته شده است که اگر روس ها هر جا قوای خود را بفرستند،آنها متجاوز و غیر قانونی است و اگر امریکا به هر جا قوا میفرستد،مطابق به معیار های دموکراسی است و قانونی است.
بن لادن گفت:یعنی البیل و من التاوان و التبرو من الهیچ؟
امریکا گفت:بلی.
همان بود که حادثه بازدهم سپتامبر شد و القاعده که مجاهدین بودند و در مقابل قوای روسی در افغانستان در پهلوی مجاهدین افغانستان میجنگیدند،دفعتاً تغیر نام دادند و از طرف امریکا بنام تروریست های اسلامی یاد شدند.
بیست سال مکمل با این گروپ های تروریستی جنگ کردند و بعد از بیست سال یک گروپ را یعنی القاعده را اعلان کردند که ضعیف شده است و دیگر توان حمله به امریکا را ندارد.
با طالبان موافقتنامه صلح امضا کردند و دولت را برایشان تحویل دادند تا به حقوق بانوان برسند.
اما امریکا گروپ داعش را نیز تشکیل کرده است و وقت و ناوقت یگان حمله در مکاتب و دانشگاه و مسجد و یگان وزارت خانه و غیره جاها انجام میدهد،اما از جمله دوستان امریکا است و به امریکا عرض ندارد.
حالا امریکا که جهاد را در مقابل شوروی در افغانستان فرض میدانست،حالا از حقوق زنان در افغانستان گپ میزند و طالبان را که نیز مجاهدین هستند.مورد ملامت قرار میدهند.
آیا بانوان افغانستان دزد را چوپان نگرفته اند؟
آیا فکر میکنند که امریکا که جهاد را در افغانستان در مقابل شوروی فرص میدانست،از حقوق شان دفاع میکند؟

>>>   طالبان نه منطق دارند و نه دین را میفهممد فقط امر پاکستان را اطاعت میکنند.

>>>   زاده های آی اس آی که نیروهای نیابتی پاکستان هست نمی‌خواهد مردم افغانستان در عرصه علم وپیشرفت خودمختار شود بلکه میخواهد مردم افغانستان دایم در فقر و بد بختی و محتاج درمان گا های چتلستان باشد ، وگرنه کدام کشور را دیده ید که جلویی پیشرفت و علم مردم مش را کرفته باشد ؟ لعنت خداوند بر زاده های آی اس آی که دشمن علم‌ و پیشرفت مردم افغانستان هست، و لعنت بر مزدور آی اس آی ،
امیری

>>>   گرچه در آموزه های اسلامی نه در کتاب ونه در سنت ما به طور صریح منع از تحصیل و کار زنان نداریم ولی اگر به دستورات قرآنی و سیره پیامبر و روایات دقت کنیم منع کار و تحصیل زنان از لوازم احکام و دستورات الهی است.
آنچه در روایات در باب فرض بودن علم آمده دو نکته قابل یاد آوریست:
اولا حدیثی که از پیامبر روایت شده طلب العلم فریضة علی کل مسلم فقط است.
دوما منظور از علم در روایات و ایات علوم دینی و احکام فقهی است نه علوم دیگر در حالیکه علوم دینی امروزه علم محسوب نمی شود و بیشتر علوم تجربی را شامل میشود و با مسامحه به علوم دینی و حتی علوم انسانی علم اطلاق میگردد.
شما اگر از صدر اسلام تا امروز تاریخ علمی را بررسی کنید متوجه میشوید که در زمان خود پیامبر حافظان، قراءو مبلغان دینی همه مرد بودند و در طول تاریخ اسلام هیچ زنی را نمیتوانید پیدا کنید که یک عالم برجسته دینی باشد و...
یوسف

>>>   بهتر است شریعت طالبانی بنویسید چون شریعت اسلامی چیزی نیست که طالبان ادعا میکنند.

>>>   یوسف
" شما اگر از صدر اسلام تا امروز تاریخ علمی را بررسی کنید متوجه میشوید که در زمان خود پیامبر حافظان، قراءو مبلغان دینی همه مرد بودند و در طول تاریخ اسلام هیچ زنی را نمیتوانید پیدا کنید که یک عالم برجسته دینی باشد و..." آن زمان گذار از دوره جهالت بوده است که با تاسف در زمان اموی ها و عباسی دوباره سیر خودرا پس به دوره یی جهالت تغییر داد. اگر این گذار بدست چند آدم چیز فهم میبود شاید خودت هنوز در ظلمت "مرد سالاری" و "پدر سالاری" غرق نمیبودی. در کشور هایی غربی پیش از "رنسانس" ازین بدتر بود مگر آغاز و ادامه "رنسانس" مردم غرب را روز بروز هوشیار تر ساخت و آنها در روشنایی دانش و عقل سلیم جامعه عادلانه تر، آباد و مرفه را پایه گذاشتند که امثال تو هم بجای پا با کله به این کشور ها رو میاورند!!!!
قید کردن تنها چار زن در حاکمیت یک مرد هم شروع پایان دادن به رسم جهالت عرب های بربر بود تا مردم جاهل عاقل شوند و این رسم فرسوده به مرور زمان از بین برود، مگر با تاسف تیر در دست ملایزم به بیراهه رفت. در غرب یک زن را هم تحت حاکمیت قرار داده نمیتوانی چار زن را خو بان، ازدواج هم با توافق هر دو طرف است!!
بی خریطه فیر کردن نشانه عدم معرفت است!!!!
آتش خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است