برای تاریخ
بایگانی کردن کارنامه طالبان
اگر کارنامه طالبان مستندسازی می‌شد و در بیست سال پس از آن تصویری بی غبار از آن در آگاهی جمعی مردم وجود می‌داشت، حتما اراده‌ی جمعی برای جلوگیری از تکرار فاجعه پدید می‌آمد 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۲    ۱۴۰۱/۱۰/۲۵ کد خبر: 172254 منبع: پرینت

در باره مردم افغانستان گفته می‌شود که ملتی شفاهی است، یعنی سرگذشت خود را به شکل کتبی ثبت نمی‌کند تا دارای آگاهی تاریخی شود، و این یکی از علل تکرار خطاها و فاجعه‌هااست. به زبان عامیانه، از یک سوراخ چندین بار گزیده می‌شود و هیچ گاه از آن‌چه بر سرش رفته است درسی نمی‌گیرد. اساسا علم تاریخ برای این به وجود آمد که انسان‌ها از تجربه‌های تلخ گذشته پند بگیرند و مجبور نباشند هزینه یک کار را چندین بار بپردازند.

همه تجربه‌های انسانی تلخ و ناگوار نیستند. ملت‌ها تجربه‌های خوب و خوش خود را ثبت می‌کنند تا برای‌شان مایه الهام، افتخار و اعتماد به نفس باشد. تجربه‌های دردناک اما برای این ثبت می‌شوند که تا با عبرت گرفتن، از تکرار آن‌ها جلوگیری شود. مسکوت گذاشتن روی‌دادهای تلخ و پرده کشیدن بر آن‌ها نشانه فقدان شجاعت از مواجهه با حقایق و زاده فقدان درایت برای تحلیل و کشف چرایی ماجراهااست.

ملت‌های رشد‌یافته تاریخ خود را تا جایی که امکان‌پذیر است با همه جزییات ثبت می‌کنند، و اسناد آن‌ها را در کتابخانه‌ها، موزیم‌ها و آرشیوهای ملی‌شان نگاه می‌دارند، تا نسل‌های آینده با مطالعه روش‌مند آن‌ها راه خود را به سوی آینده بگشایند. از این طریق به خطاهایی که اسلاف و نیاکان‌شان کرده‌اند وقوف پیدا می‌کنند و می‌دانند که اعمال شرم‌آور آنان جایی برای افتخار ندارد. آگاهی جوامع به تاریخ گذشته کمک‌شان می‌کند که آن‌چه را گذشته است فراموش نکنند، و هر گاه نشانه‌های اولیه تکرار فاجعه در افق زندگی اجتماعی‌شان نمایان شد پیشاپیش به اقدامات پیش‌گیرانه دست بزنند. برخورد مردم جرمنی با تاریخ‌چه نازیسم یکی از نمونه‌های موفق و آموزنده این کار است.

تاریخ افغانستان معکوس این وضعیت است. خطاهایی که به فاجعه‌های بزرگ انجامیده و سبب بحران‌هایی در ابعاد کلان خارجی یا داخلی شده است اغلب یا مسکوت گذاشته شده و یا روایتی ساختگی و تحریف‌شده از آن به دست داده شده است. تابوهای بی‌معنای فراوانی در باره تاریخ نزدیک و دور ما وجود دارد که هنوز شجاعت سخن گفتن در باره آن‌ها را نداریم و به محض این‌که باب آن‌ها باز می‌شود از گریبان یکدیگر آویزان می‌شویم، اما از تحلیل آن‌چه گذشته است عاجز می‌مانیم.

تجربه‌های تلخ در این سرزمین کم نبوده‌اند، و یکی از آخرین فاجعه‌ها حاکمیت پنج‌‌ساله طالبان در اواخر دهه نود میلادی بود. در آن دوره خون‌های فراوانی ریخته شد، خانه‌های فراوانی ویران گردید، زمین‌های فراوانی به آتش کشیده شد، و شهروندان روزهای بسیار سیاهی را از سر گذراندند. اما دو دهه بعد نسل جدید حتی یک در صد از آن جنایات را نمی‌دانست و هنگامی که زمان تکرار فاجعه رسیده بود بسیاری از مردم، به شمول شماری از تحصیل‌کردگان، خبرنگاران، تحلیل‌گران و فعالان اجتماعی به شکل ابلهانه‌ای از تغییر طالبان سخن می‌گفتند و راه پیروزی‌شان را هموار می‌کردند. اگر کارنامه طالبان در آن دوره مستندسازی می‌شد و در بیست سال پس از آن تصویری بی غبار از آن در آگاهی جمعی مردم وجود می‌داشت، حتما اراده‌ای جمعی برای جلوگیری از تکرار فاجعه پدید می‌آمد.

اکنون که ابزار و امکانات بیش‌تری برای ثبت کارنامه طالبان وجود دارد، و هر شهروند می تواند با موبایل، قلم، و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی بخشی از واقعیت‌ها را به ثبت برساند، باید به بایگانی کردن کارنامه این گروه اقدام کرد. نباید هیچ چیزی از قلم بماند. باید مانند تاریخ‌چه نازی‌ها تمام جنایات طالبان ثبت تاریخ شود. تنها ثبت فاجعه است که می‌تواند از تکرار بیش‌تر آن جلوگیری کند.

محمد محق


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کارنامه طالبان
بایگانی طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   🤔🤔🤔 سلام به آقای محق و دیگر دوستانش!
نهایت مسئله مهم و سرنوشت ساز که تحول جدی و جدیدی را بر مردم کشور ما ایجاد میکند چنین موضوع را برجسته یادآور و تذکر داده اید.
بنظر من اگر روک و راست و پوست کنده گفته شود و با شجاعت تجزیه و تحلیلات صورت گیرد تا از خونریزی و تباهی مردم و کشور ما جلوگیری صورت گیرد.
تمامی فجایع خیانت جرم جنایت... که از سوی حکمرانان (طالبان و همین گروه پشتون=افغان) در طول تاریخ ۱۳۰ ساله و یا ۲۵۰ ساله ای که بر علیه منطقه، مردم و اقوام دیگر (فارسیزبانان=ترکتباران و...بر علیه طبیعت یا اکو سیستم این سرزمین) تحمیل، اعمال، انجام و یا صورت گرفته است،
درین باره توسط ۳ یا ۵ شخص سیاسیون روشنفکر و حقوق دان و تاریخ دان تالیفات و نشریات متنوع صورت گیرد البته با فلم و دیگر اسناد واقغی و مدارک مستند سازی شود.
و از جمله سایت های معلوماتی و عناوین مختلف مربوطه را هم در کتابی و یا سایتی درج و ثبت ذخیره و آرشیو سازی گردد.
تا که همه مردم کشور ما و هم مردم خارج کشور ما و جامعه جهانی از طریق اینترنت و پوشش های نشریاتی در آن دست یافته و از آن آگاه و باخبر شوند اگر هر هفته در آن مورد تبصره و برنامه میز مدور نیز احیا گردد البته به زبان های مختلف داخلی و خارجی،

ترتیب دهی یا اجرای این مسئله مثل اینست که کلاه-گذاری یا پنهان کاری و فریبدهی ملت ها را بعد از چندین نسل تباه شده (با علت و دلیل واضح و روشن) را برملا و آشکار و افشا میگردانید.
در نتیجه هم صواب هم خرما در ضمن ملت و کشور ما از خونریزی و بربادی نجات پیدا میکند.
البته که مضمون و کتابی در مورد (ماهیت فطرت و سرشت و ... و مکر پشتون=افغان / پشتون شناسی) نیز ضمیمه آن گردد.

تا بوسیله همین کتب آرشیو سایت اخبار معلومات، اصلاح سازی مردم پشتون و حل بحران جامعه ما صورت گیرد،
ازجمله جعل-سازی تقلب و دروغ و ... تاریخی و عملکرد مورخین مردم و روشنفکران پشتون=افغان را نیز باید تذکر داده شود البته با بسیار وضاحت و مشخص و معین مستقیم گویا و آشکار در مورد هر شخص هر نکته و هر موضوع تبصره و مضمون روشن ترتیب داده شود.
بهتر است اگر درین باره اولتر (یک کمیته کنگره اجتماع یا آدرس یا مرجع یا سایت انترنتی و...) مهیا و جور شود،
تا هر فرد در آن آدرس سر بزند و مواد تهیه شده شانرا رد و بدل و تبادله مضمون و شریک کنند🤔🤔🤔

>>>   👩‍🎓👨‍🎓 همین بایگانی کردن (موضوع یا مضمونی عملکرد طالبان یا پشتونها و یا افغان=پشتونیزمی) را که جناب محق نظر و پیشنهاد کرده است،
همین بایگانی کردن و شدن کوتاه ترین، با تاثیر ترین، با نتیجه ترین و زودترین راه-حل (دایمی و یا ۸۵ فیصد) مردم و کشور ما را شامل شده دربر میگیرد که با اهمیت ترین و مهمترین موضوع انسانی و سرزمین ما را احتوا میکند👨‍🎓👩‍🎓

>>>   پس چه بهتر که از حالا کارنامه های سیاه دیروز و امروز طالبان ثبت و بایگانی و همه رسانی شود تا فردا که پاکستان برای بار سوم تلاش حاکم ساختن ملا های تولید شده در مدارس آی اس آی را در افغانستان میکند جلو اش گرفته شود.
اما مهمتر از همه تلاش برای بدست آوردن DNA طالبان و خانواده هایشان است تا معلوم شود که این ملا های تولید شده در کارخانه های ملا سازی پاکستان اولاد پدر خودشان هستند یا نه؟؟؟

>>>   👨‍🎓👩‍🎓👮‍♂️ یک موضوع جدی و مهمی را نیز بایگانی نمایید که آن اقدام از جمله عملکرد سرکشی و متعصبی پشتون=افغانها بوده و هنوز است.
حتما به آن متوجه شده باشید که، چرا !؟؟

هویت جسمی، چهره فزیکی (مردم و اقشار مختلف فارسیزبانان و ترکتباران) یعنی شناخت یا تصاویر هویتی اکثریت مردم کشور ما در سطح داخل کشور در خارج کشور و هم در رسانه ها و در فضای مجازی، از آرشیف دولتی، در سطح بین-الملل و هم از صفحات مجلات، اخبار، کتابها، از روی تابلو ها و...، شکل چهره، شناخت، تصاویر یا قواره مردم (ازبک هزاره ترکمن ایماق و...) عمدا حذف و کنار گذاشته شده است، چرا !؟؟
این جرم و جنایت و خیانت بشری جدیتر و بیشتر در دوران وظیفه وی یا مقام کاری امرخیل صورت گرفته و انجام یافت که در یوناما سازمان ملل از طرف غنی پیشنهاد و در وظیفه مقرر شده بود.

در آرشیف (چهره-هویتی-تصویرشناختی، در نهاد های سازمان ملل و جامعه جهانی و در سطح منطقه و کشورهمسایگی و در نهاد های انتخاباتی، آموزشی، کمکی، حقوق بشری و...) تصاویر فوتو شکل قواره مردم یا هویت شناختی تبارگونه مردم ترکتباران و فارسیزبان حذف و دیلیت شده؛ چرا !؟؟
شروع این برنامه و اجرای آن از شروع کرزی به دیکته یون-پشتون زلاند فاروق وردک و دیگر پشتونیست ها انجام و صورت گرفته که حتی در برابر چهره (کاکا مراد جاپانی) نیز تبعیض تعصب و سانسور سازیها صورت گرفت البته از سوی همین افغان=پشتونهای متعصبین (... از همه پست تر، آب خوردنش از همه بالاتر)

با خوشباوری بر افغان=پشتونها، با همین بی پروا بودن و شدن و با همین خاموشی و غفلت اکنون سرنوشت
زندگی و یا زنده بودن ما و شما در کجا ها رسیده و چگونه شده است !؟؟
چرا از گذشته تان از درد و رنج کوچ اجباری غضب ملکیت حذف زبان و نسل کشی تان پند، عبرت و جبران عمل نمیگیرید!؟؟ لطفا اینرا شییر کنید 👨‍🎓👩‍🎓👮‍♂️

>>>   دور اول طاابان ظاهرا" حذف شدند اما در حقیقت در زیر چپن کرزی و دستار غنی احمدزی حضور فعال داشتند.

>>>   من باور به درست شدن افغانستان ندارم و این فقط یک خواب و خیال است برای آنهایی که به امید ابادی افغانستان نشسته اند بروید تاریخ را بخوانید ما در کدام دوره یک ثبات دائمی ویا طولانی داشتیم؟ از تاسیس جمهوریت تا به امروز ما کی در حکومت شریک بودیم؟ اصلا حکومت بدرک حکومت را هم نخواستیم کی یک روز آرامی داشتیم؟ همه ساله حمله کوچی ها به هزارستان و غضب زمین هایشان و غضب زمین ها و... اقوام تاجیک و ازبک و... نسل کشی اقوام غیرپشتون بوده و هست و خواهد بود چرا همه چیز باید پشتونی باشد؟ به صورت مستقیم و بدون تارف نظر من اینست که اگر دولت فراگیر از سوی طالبان یا هر کس دیگری شکل نگیرد افغانستان به سمت یک جنگ تمام عیار خواهد رفت که برای مردم این کشور فاجعه بار خواهد بود.پشتون ها وقتی به کسی زور میگید یا خانه و... آن را غضب میکنید توقع نداشته باش که طرف مقابل از تو خوشحال شود و این راهم به عنوان یک هشدار بیان میکنم که سکوت شیر آغاز یک فاجعه است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است