آیا جهان به داد پاکستان خواهد رسید؟
بحران سیاسی، سقوط ارزش روپیه پاکستان، افزاش شدید تورم، خسارات گسترده سیل ویرانگر اخیر و کمبود منابع انرژی اقتصاد پاکستان را در لبه پرتگاه ورشکستی قرار داده است 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۱۲    ۱۴۰۱/۱۰/۲۶ کد خبر: 172261 منبع: پرینت

سیاست نرم در برابر پاکستان که بانی تروریسم اسلامی در جهان است به نتیجه نزدیک شده است!
با این حال، آیا جهان به داد پاکستان خواهد رسید؟
بحران بی سابقه کاهش ذخایر ارزی پاکستان و قرار گرفتن این کشور در لبه پرتگاه ورشکستگی؛

با تشدید بحران کمبود منابع ارزی پاکستان، هزاران کانتینر حامل مواد اولیه، مواد غذایی ضروری و تجهیزات پزشکی در اسکله بندر کراچی بلاتکلیف مانده‌اند.
به گزارش بامداد دوشنبه یاهونیوز، بانک‌های پاکستان به علت کمبود منابع ارزی قادر به صدور اعتبارات اسنادی برای وارد کنندگان نیستند و با افزایش سرسام آور قیمت‌ها و تورم، اقتصاد این کشور با بحران جدی مواجه شده است.

این کانتینرها حامل مقادیر زیادی عدس وارداتی، مواد اولیه داروسازی، تجهیزات تشخیصی بیمارستانی و مواد کیمیایی مورد نیاز صنایع تولیدی مختلف پاکستان هستند.
تجار و بازرگانان پاکستانی می‌گویند در ۴۰ سال گذشته هرگز شاهد یکچنین بحرانی نبوده‌اند.
مقبول احمد مالک رییس گمرکات پاکستان گفت: هزاران کانتینر به علت کمبود دالر در بنادر بلاتکلیف مانده‌اند و عملیات ترخیص و تخلیه آنها به کمتر از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

میزان ذخایر ارزی بانک مرکزی پاکستان هفته پیش به کمتر از ۶ میلیارد دالر رسید که پایین ترین میزان در ۹ سال گذشته به شمار می‌رود این در حالی است که میزان تعهدات ارزی بانک مرکزی پاکستان در سه ماهه نخست امسال بیش از ۸ میلیارد دالر است بدینسان ذخایر ارزی این کشور برای تسویه صورت حساب‌های وارداتی حدود یک ماه آینده کافی خواهد بود.

بحران سیاسی، سقوط ارزش روپیه پاکستان، افزاش شدید تورم، خسارات گسترده سیل ویرانگر اخیر و کمبود منابع انرژی اقتصاد پاکستان را در لبه پرتگاه ورشکستی قرار داده است.
مجموع بدهی‌های دولت پاکستان ۲۷۴ میلیارد دالر، چیزی حدود ۹۰ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است

سامی دره ای


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
روپیه پاکستان
بحران سیاسی
نظرات بینندگان:

>>>   این چرکستان بمثابه دانه سرطان برای تشنج منطقه توسط انگلیس تشکیل شد و دانه یی سرطان بعد از متاستز به دانه هایی چرکین تبدیل میشود و نفری خودرا هم میکشد. ما در انتظار هستیم چرت نزن!!!!
آتش خاوری

>>>   بیچاره طالبان که در چیز های پاکستان کشال هستند و حال وضع پاکستان هم نا معلوم.

>>>   پاکستان خیر خواه هیچ کشوری نیست، هرچه بادا باد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است