بلاتکلیفی صدها دانشجوی افغانستانی در هند
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۱۱    ۱۴۰۱/۱۰/۲۷ کد خبر: 172267 منبع: پرینت

دفتر مطبوعاتی سفارت افغانستان در هند اعلام کرد با نمایندگان دانشجویان در تماس هستیم و سعی میکنیم با دایر کردن جلسات با دولت هند گفتگو صورت گیرد تا راه حل اساسی برای مشکلات دانشجویان فارغ شده پیدا شود.
به گزارش شفقنا؛ یک دانشجوی افغانستانی که از آکادمی نظامی هند فارغ‌التحصیل شده اما اکنون با پیشینه تحصیلی نظامی در دانشگاه ملکی مصروف تحصیل است به رسانه ها گفت: تنها آرزوی ما این بود که بعد از فارغ‌التحصیلی به کشورمان برگردیم و خدمت کنیم که متاسفانه نشد.
وی که نخواست نامش فاش شود افزوده است: در جریان دوره آموزشی و پس از سرنگونی دولت قبلی، دولت‌های هند و امریکا به ما قول داده بودند که کمک‌های لازم را به ما ارائه خواهند کرد. دولت هند گفته بود که بعد از فارغ‌التحصیلی زمینه‌های بیشتر تحصیل را فراهم خواهند کرد، متأسفانه چنین نشد. ما در وضعیت بسیار بدی بودیم و خانواده‌های ما نیز در افغانستان با وضعیت اقتصادی بسیار بدی روبرو هستند، شغلی نیست و برای آنچه آمده بودیم و درس خوانده بودیم به آن نرسیدیم و اکنون در مسیری هستیم که نتیجه مشخص نیست.”
او خاطر نشان کرد که ۱۸ ماه در هند دروس نظامی را آموزش دیده است.

دانشجویان کشور که در هند از کورس‌های نظامی فارغ شده اند ادعا می‌کنند که سفارت افغانستان به آن‌ها گفته است که دولت هند جز خرید تکت رفتن به افغانستان نمی‌تواند به آن‌ها کمک دیگر کند.
اما دفتر مطبوعاتی سفارت افغانستان در هند در پیامی به رسانه ها گفت: “ما با نمایندگان دانشجویان نظامی در تماس هستیم، اقدامات لازم برای مرحله اول انجام شده است و ما همچنان در حال برگزاری جلسات هستیم تا با دولت هند گفتگو شود، راه حل اساسی برای مشکلات این دانشجویان ایجاد شود.”

بر اساس اطلاعاتی که دفتر مطبوعاتی سفارت افغانستان در هند به رسانه ها اشتراک گذاشته است، ۱۷۰ افسر اردوی ملی، بریدمنان و دانشجویان در دانشگاه‌ها و اکادمی‌های نظامی هند شامل بودند که ۱۱۷ نفر از آن‌ها هنوز در هندوستان به آموزش غیر نظامی و نظامی مشغول اند. ۱۸ دانشجو که واجد شرایط تحصیلی بودند برای ادامه تحصیلات در بورسیه آی سی سی آر وزارت امور خارجه هند پذیرفته شدند و از نوامبر ۲۰۲۲ بدینسو به ادامه تحصیل مصروف اند.
سفارت افغانستان در هند می‌گوید که حکومت هند میکانیزم حمایت از دانشجویان نظامی را در شرایط خاص تایید کرده و به کمک‌های خود ادامه می‌دهد. به ویژه به نیازهای صحی و درمانی آنها پرداخته و توجه کرده است.

گفتنی است که ۵۳ تن از دانشجویان نظامی افغانستان که تحصیلات خود را در هندوستان به پایان رسانده بودند، به افغانستان بازگشته اند که پیش از این امارت اسلامی گفته بود که به این افسران زمینه اشتغال فراهم خواهد شد.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
دانشجویان افغانستانی
هند
نظرات بینندگان:

>>>   یا با جبهه مقاومت یکجا شوید و یا با طالبان چون در غیر این صورت تحصیلات نظامی شما مشتری یی ندارد.

>>>   دولت هند میتواند این افسران شجاع را که تحصیل خود را خلاص کردند، در صورتی که دولت طالبان آنها را نمی پذیرد،به دیگر کشور ها بفروش برساند.
اما چه دانم که دیگر کشور ها آماده خرید این افسران باشند.
زیرا افسران و سربازان افغانستان،مثل بودنه های بگیل ،در مقابل طالبان جنگ نکردند و از میدان گریختند. یک تعداد اش به پنجشیر و یک تعداد اش به تاجکستان و ازبکستان و یک تعداد دیگرش به ایران.
اگر جامعه جهانی به طالب ضرورت پیدا کند،شاید بخرد. اما افسر و سرباز افغانی را فکر نمی کنم که بخرند.
نه در مقابل مجاهدین مقاومت کردند و نه هم در مقابل طالبان.

>>>   اگاهی.
اینکه چیزی نمیدانیم مقصر نیستیم، ولی گناه مااینست که هیچگاهی نمیخواهیم ازانهاییکه همه چیزرا میدانندچیزی بیاموزیم وتقلید کنیم.
طورمثال در اروپاهم دین ومذهب وملا وجوددارد وکتابهای دینی انهانیز مملواز ....است(طورمثال دربیبل امده عمرزمین شش هزارسال است، درحالیکه عمراصلی زمین شش میلیارد سال است، ده درکجا ودرخت ها درکجا) ولی ملاهایشان این ... راتبلیغ نمیکنند، زیرامیدانند مردم این چتیات راقبول ندارند وپوزخند میزنند. درمیان انچه به زعم خودشان گلچین انتخاب کرده بیان میکنند بازهم چتیات موجوداست اماکم.
مگرپروبلم کجاست که ماهم ازمتون کتاب دینی وتبلیغ ملا نصایح به دردبخور رابیاموزیم وبه ان عمل ولی .... طورمثال کمک به نادارو فقیرعمل نیک وشایسته، اما یک مردو همزمان چهارخانم .... نتیجه اخیری بدین شکل اسلام عاری ازاحماقت وقابل قبول نه تنها صرف برای احمقان،بلکه برای تحصیلکرده ها دانایان هم.
عاقل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است