صادرات و واردات میان ترکیه و افغانستان از راه زمینی
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۶    ۱۴۰۱/۱۰/۳۰ کد خبر: 172283 منبع: پرینت

صادرات و واردات کالا‌های بازرگانی با ترکیه برای نخستین‌بار با به کار‌گیری از موتر‌های باربری افغانستان آغاز شد.
وزارت ترانسپورت و هوانوردی اعلام کرد که کالای بازرگانی با موتر‌های باربری کشور از بندر آقینه به ترکمنستان، ایران و سپس به ترکیه انتقال می‌یابند و کالا‌های بارزگانی از این کشور‌ها به افغانستان نیز وارد خواهند شد.

امام الدین احمدی، سخنگوی وزارت ترانسپورت و هوانوردی، گفت: «با تلاش وزارت ترانسپورت و هوانوردی الحمدلله ما توانستیم که شرکت‌های ترانسپورتی افغانی ما اموال ما را به ترکیه انتقال بدهند و برگشت آن را نیز به افغانستان می‌آورند.»
به گفته سخنگوی این وزارت، آنان می‌کوشند تا شرکت‌های ترانسپورتی کشور بتوانند به کشور‌های اروپایی نیز صادرات و واردات داشته باشند.

همزمان با این، شماری از بارزگانان، آغاز روند صادرات و واردت کالا‌های بازرگانی را با ترکیه می‌ستایند و خواهان پشتیبانی از شرکت‌های حمل و نقل در کشور استند.
به گزارش طلوع، عبدالمجید نیازی، بازرگان، گفت: «هفته پیش‌رو دیگر هم دو سه عراده تازه از بندر آقینه ارسال می‌کنیم به ترکیه و امیدوار استیم از تمام مسوولان ادارات دولتی که سکتور ترانسپورت خود را حمایه بکنند.»

از سویی هم، شماری از آگاهان مسایل اقتصادی، آغاز صادرات و واردات با ترکیه با موتر‌های افغانستان را یک گام سودمند در بخش بازرگانی می‌داند.
آذرخش حافظی، آگاه مسایل اقتصادی، گفت: «تمام کنوانیسیون تی‌ آی آر افغانستان می‌ةواند که با ۵۷ کشور بدون مانع موترهای خود را روان کند هم موترباربری را هم موتر مسافربری را و هم از آن کشورها به افغانستان بیایند و از این حق ما استفاده کافی نکردیم تا حال که باید بکنیم.»

قالین و گلیم دست بافت، میوه‌های خشک، و سنگ‌های قیمتی افغانستان در بازار کشور‌های دیگر خریداران فروانی دارند و این کالا‌هاهمچون کالا‌های مهم صادراتی افغانستان به کشور‌های دیگر به ویژه ترکیه به شمار می‌رود.

کد (7)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
صادرات واردات
ترکیه افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   بهتر است از این امکانات برای ثدور مهاجرین نیز استفاده شود.

>>>   صادرات افغانستان به ترکیه که میوه جات
خشک و فرش خوانده شده مورد سوال است
ترکیه خود مولد و صادر کننده این اجناس
باترکیب و پیکنگ و سورت عالی است .
حاجی ظریف

>>>   رهبر طالبانیزم خیالی است و تصامیم شان
توخالی ومردم فریبی.اداره شان نامشروع،
نه رسمیت داخلی دارند و نه خارجی .
شما بگویید که چه هستند.؟؟؟
امین گلزار


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است