اظهارات مایک پمپئو و انتخابات گذشته افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۲۷    ۱۴۰۱/۱۰/۳۰ کد خبر: 172287 منبع: پرینت

‏امریکا در ۲۰۱۹ به‌درستی می‌دانست که اشرف غنی برنده انتخابات نیست. در یک مورد، در نشستی من و چندتن از همکارانم به دپلوماتان و کارمندان تخنیکی سفارت امریکا چگونگی تقلب تیم دولت ساز را به صورت تفصیلی شرح دادیم و بخشی از اسناد غیر قابل انکار را روی میزشان گذاشتیم. تیم تخنیکی سفارت امریکا بی‌اطلاع از عمق فاجعه انتخابات نبود و پس از آن نشست ‌و‌ دریافت اسناد غیر قابل انکار، می‌دانست که انتخابات در دور نخست برنده ندارد و به دور دوم رفته است.

در آن جلسه قرار ما با سفارت امریکا به این شد که این اسناد در دفتر یوناما به نمایندگان همه سفارت‌خانه های غربی در کابل پیشکش شود. به تأکید سفارت امریکا، یوناما از سفارت خانه‌ها دعوت کرد و در جلسه‌ی در دفتر یوناما در بیانیه واضح و تخنیکی ابعاد تقلب ارایه شد و برای نمایندگان سفارت‌خانه‌ها، در دوسیه‌های جداگانه، اسناد تقلب سپرده شد. فضا روشن بود و همه دپلماتان غربی از واقعیت موضوع مطلع شده بودند و اصل داستان را می‌دانستند.

اما متاسفانه قبل از تحلیف، آقای خلیلزاد و سفیر وقت امریکا، به مقامات امنیتی افغانستان موقف کشورشان را مبنی بر این‌که فرد مورد نظرشان برای ریاست جمهوری آقای غنی‌است، گفتند و فردای آن وقیحانه در مراسم تحلیفِ کسی که حالا پمپئو او‌را دزد انتخابات خطابش می‌کند، اشتراک کردند.

تقلب و فساد سیاسی مبنای بدبختی امروز ما است و امریکا در زمینه تحمیل غیر دموکراتیک آقای کرزی و آقای غنی بر مردم افغانستان مقصر اصلی‌است. در ۲۰ سال حضور جامعه جهانی در افغانستان امریکا ‌و عواملش همیشه منافع‌شان را بر ارزش‌های مردم‌سالاری و اراده مردم مقدم شمردند ‌و‌نهادهای بین‌المللی نیز به ساز امریکا رقصیدند و اما در پایان امریکا، افغانستان و مردم‌سالاری، به دلیل همین محاسبات غلط، یک‌جا شکست خوردند و تروریزم پیروز شد.

نور رحمان اخلاقی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتخابات گذشته
اظهارات پمپئو
نظرات بینندگان:

>>>   نتیجه اعتماد به شیاطین "رذالت کراسی" همان بادام تلخ است، امید درس خوبی باشد برای آینده و آینده گان!!!!
آتش خاوری

>>>   بلی! به گفته ی آیت الله خمینی: هرچه بدبختی داریم از دست امریکاست!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است