روسیه طالبان را به رسمیت می‌شناسد؟
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۸    ۱۴۰۱/۱۱/۱ کد خبر: 172293 منبع: پرینت

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد در سفر اخیر نماینده ویژه این کشور به افغانستان درباره چشم انداز به رسمیت شناخته شدن طالبان گفتگو شده است.
به گزارش تسنیم، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای جزییاتی از سفر «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان به کابل را منتشر کرد.
در این بیانیه آمده است طی رایزنی‌های ضمیر کابلوف در کابل، به چشم‌انداز به رسمیت شناخته شدن طالبان از سوی جامعه جهانی از جمله روسیه توجه ویژه‌ای صورت گرفته است.
در این بیانیه آمده است ضمیر کابلوف در سفر به افغانستان در روزهای 12 و 13 ژانویه 2023 با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، رزا اوتنبایوا، نماینده دبیرکل سازمان ملل در افغانستان و دیگر مقامات دیدار کرده است.

وزارت خارجه روسیه افزود دولت موقت طالبان از تلاش‌های روسیه برای افغانستان در ایجاد یک کشور صلح‌آمیز، مستقل و خودکفا از نظر اقتصادی بسیار قدردانی کرده است.
مبارزه طالبان با گروه‌های تروریستی، جلوگیری از قاچاق و افزایش مواد مخدر در افغانستان و گسترش روابط اقتصادی روسیه با افغانستان از دیگر موضوعاتی بوده که به گفته وزارت خارجه روسیه درباره آن گفتگو شده است.
بر اساس اظهارات روسیه، در صورت ثبات، بازسازی پروژه‌های زیربنایی ساخته شده در افغانستان در دوران شوروی امکان پذیر است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
روسیه
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   خوب روسیه میخواهد تا تاوان ۶ جدی را به خلقی طالبان پس دهد!!!
آتش خاوری

>>>   امریکا در سال دوهزار و یک،بعد از حادثه یازدهم سپتامبر،به افغانستان تحت نام مبارزه علیه تروریزم لشکر کشی کرد و یک اجماع جهانی را،بشمول رقبای خود مانند روسیه و چین را،در پهلوی خود گرفت و بیست سال مکمل تحت همین نام در جهان رهبری کرد.
حالا بعد از بیرون کردن قوای خود از افغانستان نیز تحت نام عدم قطع ارتباط طالبان با القاعده و عدم در نظر گرفتن حقوق بشر و حقوق بانوان و عدم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان،باز یک اجماع بین المللی عدم به رسمیت شناختن دولت طالبان را ایجاد کرده است و درین رمینه باز رقبای جهانی خود یعنی چین و روسیه را در پهلوی خود نگاه کرده است.
هرچند روسیه و چین در روز های اول تأکید بر این داشتند که دولت امریکا پول های قید شده افغانستان را رها کند. اما بعد ازین که امریکا هفته وار چهل میلیون دلار به حساب دولت طالبان انتقال پول را شروع کرد،روسیه و چین دیگر موضوع پول های قید شده افغانستان را یاد نکردند.
حالا هیچ کشور دنیا حاضر و آماده نیست تا دولت طالبان را برسمیت بشناسد، تا زمانی که ملل متحد و امریکا برسمیت نشناسد.
بنأ افغانستان یک کشوری شده است که امریکا از آن برای خویش،غرض تشکیل یک اجماع بین المللی سؤ استفاده میکند.
هرچند بعد از شروع جنگ اوکراین نیز امریکا میخواست یک اجماع بین المللی را در پهلوی خویش،علیه روسیه ایجاد کند. اما موفق نشد و کشور های بزرگی مانند چین و هند و بعضی کشور های دیگر آسیایی و افریقایی و امریکای لاتین یا در پهلوی روسیه قرار گرفتند و یا هم بی طرفی اعلان کردند.
از طرف دیگر کشور های عضو پیمان شانگهای و بریکس نیز با گذشت هرسال،ساحه نفوذ خود را وسیع تر میکنند و کشور های زیادتری را شامل گروپ بریکس میسازند. امسال نیز ایران و عربستان و بعضی کشور های دیگر خداهان پیوستن خویش به این سازمان شدند.
از آنطرف کشور های عضو ناتو نیز در پی توسعه خویش هستند و میخواهند فنلند و سویدن را نیز شامل پیمان ناتو کنند.
بنأ جنگ سرد که با ازبین رفتن شوروی به پایان رسیده بود،دوباره به شکل جدیدی و این مرتبه میان شرق و غرب ایجاد شده است و این اختلافات نه تنها شکل سیاسی و اقتصادی و نظامی را بخود گرفته است،بلکه تا جایی ریشه کلتوزی نیز در آن نهفته است و ما میدانیم که در بین کلتور های شرقی و غربی نیز اختلافاتی وجود دارد.
هرچند در قرون وسطی این تفاوت های کلتوزی وجود نداشت.اما با پیدایش دوره روشنگری در اروپا و انقلاب های بورژوازی و صنعتی، این تفاوت های کلتوری بمیان آمد.
هرچند کشور روسیه نیز خود در میان هردو کلتور قرار گرفته است و نمیتواند جهت مشخصی را برای خود اختیار کند.

>>>   روس ها از طالبان استفاده ابزاری میکنند در حالیکه میدانند سر طالبان در افغانستان است و کون شان در پاکستان

>>>   من برای امارت اسلامی یک توسعه دارم وان اینکه به لیاظ خدا پاسپورت را لطفا ندهد زیرا تمام جوانان کشور را ترک می کند اگر کدام طالبان کرام این پیام را خواند لطفا برای رهبران خود برسانید

>>>   کسیکه به طالبان توصیه کرده است که به لحاظ خدا پاسپورت ندهید که جوانان بیرون میشوند باید متوجه باشد که اگر کار و امنیت فکری و روحی و شغلی و معیشتی و امید به آینده نباشد هم جوانان با پاسپورت یا بدون پاسپورت و هم فامیل ها به خاطر تحصیل دختران شان افغانستان را ترک میکنند.

>>>   روسیه با به رسمیت شناختن طالبان زمینه ورود دسته چوب طالبان و آمریکا را در آستینش براهم می کند.
کشور های بی عقل را بگذارید که زود تر نابود شود. مثل اشرف غنی دیوانه

>>>   قسمی که دیده میشه طالب هبچ وقت در دل مردم جای نداشتن و ندارن


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است