پشتیبانی سازمان ملل متحد از بانوان در افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۸    ۱۴۰۱/۱۱/۲ کد خبر: 172294 منبع: پرینت

سازمان ملل متحد در یک خبرنامه تعهد کرده است که از بانوان در افغانستان پشتیبانی می‌کند.
در این خبرنامه آمده است که آمنه محمد معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در سفر چهار روزه به افغانستان، محدودیت‌های کار و تحصیل بانوان را نقض حقوق بشر خوانده است.
بربنیاد این خبرنامه، این هیات در دیدار با مقام‌های حکومت سرپرست در کابل و قندهار هشدار داده است که تعلیق کار بانوان در نهادهای غیرحکومتی روند کمک‌رسانی به میلیون‌ها انسان را در افغانستان، صدمه می‌زند.

اما امارت اسلامی می‌گوید که حقوق تمامی شهروندان کشور مصوون است و کشورهای جهان باید به سنت‌های کشور احترام بگذارند.
بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، گفت: «جامعه جهانی، کشورها و جهت‌های ذی دخل نیز باید به اصول، عنعنات و معنویات کشور ما نیز احترام قایل باشند.»

در همین حال، نمایندگان اتحادیه اروپا در امور آسیای مرکزی در باره بحران بشری، ممنوعیت کار و آموزش بانوان در افغانستان، در بروکسل گفتگو کردند.
آنان گفته‌اند: «افغانستان در دستور کار اتحادیه اروپا است نمایندگان ویژه اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی امروز در بروکسل برای بررسی احتمال کشیدن افغانستان از بحران بشری، ممنوعیت تحصیل زنان و دختران، وضعیت حقوق بشر و بهبود اوضاع گفت‌وگو کردند.»

از سویی‌هم، زلمی خلیلزاد نماینده پیشین امریکا برای صلح افغانستان، در صفحه تویترش می‌گوید که رهبران حکومت سرپرست باید به سخنان مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی گوش دهند.
مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت مسجد جامع زاهدان، گفته است: «حکومت‌ها به زنان توجه کنند تعلیم زن از تعلیم مرد فرق ندارد همان‌طور که مرد لازم است بر زن نیز لازم است.»

وزارت‌های تحصیلات عالی و اقتصاد امارت اسلامی در نامه‌های جداگانه، کار و تحصیل بانوان را تعلیق کردند و تا کنون در باره لغو آن تصمیم‌ها گامی برداشته نشده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سازمان ملل
بانوان افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   پشت این ملل متفق را رها کنید آنها تنهامانند بازیچه بدرد ابر قدرت ها میخورند. با تاسف یک گپ واضح است، ما خود، زن ها و اولاد هایی خودرا قربانی میکنیم تا بهشت از دست نرود. دیگر به این عرب پرستی پوچی که هیچ‌ دستاوردی به جز آدمکشی، غارت و تجاوز نداشته و نخواهد داشت پایان دهید. کشور، زنان و فرزندان تانرا نجات دهید
آتش خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است