جلوگیری از قاچاق یکهزار تن سنگ لیتیوم به پاکستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۳۶    ۱۴۰۱/۱۱/۲ کد خبر: 172298 منبع: پرینت

از قاچاق یکهزار تن سنگ لیتیوم به پاکستان جلوگیری شد.
وزارت معادن و پترولیم طالبان اعلام کرد این وزارتخانه در هماهنگی و همکاری ریاست استخبارات از قاچاق حدود یکهزار تن سنگ لیتیوم به پاکستان جلوگیری کرده است.
بر اساس اطلاعیه منتشر شده، تخته سنگ‌های لیتیوم از نورستان و کنر به طور تدریجی به ننگرهار انتقال داده شده و سپس قصد داشتند این محموله‌ها را به خارج از کشور(پاکستان) قاچاق کنند.
اطلاعیه می‌افزاید 300 تن از این محموله در ننگرهار کشف شده و حدود 700 تن دیگر نیز در ولایت کنر ضبط شده است.

دولت موقت طالبان درحالی از تلاش برای قاچاق منابع لیتیوم افغانستان به پاکستان خبرداده است که هنوز مشخص نیست هیئت حاکمه افغانستان آیا روند استخراج این فلز کمیاب را آغاز کرده است یا خیر.
افغانستان در کنار کشورهای بولیوی، شیلی و استرالیا از جمله معدود کشورهایی می باشد که از معادن و منابع لیتیوم ویژه‌ای برخوردار است.
لیتیوم فلز نادری است که از آن بیشتر در فناوری‌های نوین از جمله باتری تلفن‌های هوشمند، خودروهای الکتریکی، رایانه‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌شود.
پیش از این نیز سازمان زمین‌شناسی آمریکا پس از بررسی‌ها از احتمال وجود منابع لیتیوم در افغانستان به ارزش 3 تریلیون دلار خبرداده بود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
قاچاق سنگ
لیتیوم پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   چرکستان خو از نظر تکنالوژی لیتیوم بطری هنوز در خم یک کوتل هم قرار ندارد. شاید چینایی ها راه را نشان داده اند تا آنرا در چرکستان ارزان تر بخرند. اینها بدنبال همین منابع انرژی آمده اند و مایه مالی طالبان را میکنند.
آتش خاوری

>>>   حالا شما قدرت پاکستان را در بین طالبان را بدانید که مزدورانش قدرت دزدیدن هزار تن سنگ را از کشور دارند. این مزدوران در دوران اول طالب به ملیون ها تن وسایل نظامی را از کشور به روز روشن از طریق مرز رسمی به پاکستان بردند که تا وسایل نظامی امریکاای جایگزین شود و شد!!
سهیل

>>>   اگر راست است پس نشان دهند که این سنگ ها کجا است و چه تصمیمی در مورد آینده این سنگ ها و معادن آن گرفته میشود و به خصوص قاچاقبران دستگیر شده باید علنی شوند و اعتراف کنند که به کمک کی ها این کار را انجام داده اند چونکه کندن یک هزار تن سنگ از معدن و انبار کردن آن و انتقال ۳۰۰ تن آن به جلال آباد و باقی کار های ضمنی حد اقل یک سال زمان را در بر میگیرد و این کار ها را نمیشود در خفا انجام داد پس حتما" مسولان طالب در منطقه و مسیر راه و مرز طورخم همه در گیر این قاچاق بزرگ هستند و همچنان قاچاق چوب چارتراش و باقی اقلام معدنی.
مسولین کلان گمرک ها باید در هر سال تعویض شوند و تفتیش گمرکات هم باید در هر شش ماه تجدید شود.

>>>   کشور ما سرتاسر مشکلات است ،نه مردم سرزمین ما نفس راحت در کشور شان کشیده میتوانند نه هم موجودیت معادین کدام فایده به خود کشور ما دارد،کشور های دیگر به خاطر بردن معادین هر روز خون مردم ما را میریزند،خداوند بزرگ واقعا خسته سدیم قیامت را بر پا کن،تا شاید ما مردم از ای بدبختی نجات پیدا کنم،

>>>   زندگی مشکل شده.
وقتی بایک بیدانش وبیسواد چون بایسکل ساز وموچی وگادیوان روبرو میشوی دوهزار فیصد مومن ومسلمان ومعتقد، امابرعکس وقتی بایک تحصیلکرده واگاه ودانشمند روبرو میشوی وزیرپوستش رامیکاوی دیگربه این افسانه های جن ودیووپری قرنها قبل هیچ باوری ندارد وانرابباد تمسخرمیگیرد. زندگی مشکل نیست؟
عاقل

>>>   دو نوع سیاست طالبان را منحیث یک افغان ، تاجیک ظالمانه و غیر انسانی میدانم:
۱-مسدو نمودن مکاتب و قیودات غیر انسانی بر زنان
۲-کوههای اجباری و تعصب در برابر زبان فارسی
ولی از صداقت شان در برابر مال ملت قدردانی می‌کنم. یک هزار تن سنگ لیتیوم حتما ارزش زیادی دارد و در قاچاق آن هم افغان‌ها چه طالب باشند چه غیر طالب ، پاکستانی ها و در نهایت له گفته آقای خاوری کشور مرموز چین است.طالبان زمانیکه شهر و ولایات را تسلیم شدند یک سنگ هم بیجا نه شد این خلاف آرزوی پاکستان بود زیرا پاکستان یکبار دگر میخواست که افغانستان مثل سال‌های نوزده نود در آتش جنگ بسوزد و تمام دارایی های آن به یغما برود. شما به یاد آورید چپاول تمام دارایی های ملت را توسط تنظیم‌های دزد جهادی . در سال‌های نوزده نود ، سوختاندن شهر کابل .....حتی میخ هم در دیوار های عمارات دولت باقی نگذاشتند.بیاد آورید که طی بیست جمهوری اسلامی افغانستان در هر گوشه کشور حفریات خود سرانه توسط مافیای دولتی صورت گرفته است ، تا توانستند طور قاچاق هر آنچه بدست شان آمد بر موتر ، خر و قاطر بار کرده له پاکستان انتقال دادند
هر منطقه تقسیم بود ، زمرد پنجشیر برای فامیل احمد شاه مسعود، طلا ی تخار و بدخشان و لاجورد آن نیز بین گروه های مافیایی ، قوت های مسلح محل تقسیم بود ، احجار قیمتی در مناطق شرقی و جنوب شرقی توسط گروه‌های قاچاقچی .
در این وطن اگر کسی بنام محمد و الله و جهاد یک مرمی هم فیر کرده باشد خود را وارث تمام منابع طبیعی آن میداند و باقی ملت را کافر و بیدخل میدانند. تمام بدبختی ها در همین نهفته است.
اتاترک چه میگفت و چه می‌کرد:
ارث بین زن و مرد مساوی شود
ترکان را از اجرای مناسک حج یا عمره ممانعت کرد
زبان عربی را در مکاتب منع قرار داد
اذان را در مساجد تحریم کرد
حجاب را در ترکیه منع قرار داد
مصطفی را از نام خودش حذف کرد
تجلیل عید فطر و قربان را لغو کرد
یک شنبه را بجای جمعه تعطیل هفتگی قرار داد
حروف عربی را از زبان ترکی حذف کرد
سوگند بنام الله را به سوگند به شرف تبدیل کردعلمای که او را رد میکردند کشت
قبل از مرگ وصیت کرد که نماز جنازه بر او خوانده نشود
اتاترک در مجلس ترکیه در سال ۱۹۲۲ گفت که ما اکنون در قرن بیستم و عصر صنعت هستیم، ما نمیتوانیم دنبال کتابی بگردیم که از انجیر و زیتون ، عسل ، حور و غلمان حرف میزند.
حکمت


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است