چین به بهبود روابط و کمک به افغانستان اطمینان داد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۷    ۱۴۰۱/۱۱/۳ کد خبر: 172304 منبع: پرینت

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه امارت اسلامی، می‌گوید که چین در راستای بهبود روابط دوجانبه و کمک به افغانستان، اطمینان داده است.
به گزارش طلوع، گانگ، وزیر خارجه چین، گفته که بیجینگ از ایجاد ساختار سیاسی فراگیر در افغانستان حمایت می‌کند.
آقای گانگ در گفتگوی تلفنی با امیرخان متقی، همچنان گفته است که بیجینگ به دنبال نفوذ در افغانستان نیست و به استقلال و تمامیت ارضی این کشور احترام می‌گذارد.
در این گفتگو، آقای گانگ اطمینان داده است که کشورش به دنبال منافع شخصی در افغانستان نیست.

همزمان با این، امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه امارت اسلامی، می‌گوید که چین برای بهبود روابط دوجانبه و کمک به افغانستان، اطمینان داده است.
آقای متقی گفت: "تقریبا یک ساعتی تلیفونی صحبت کردیم محور بحث ما این بود که چه گونه با یکدیگر همکاری داشته باشیم چه گونه در افغانستان سرمایه‌گذاری شود چه گونه در افغانستان دیگر هم صلح و ثبات را قایم (تامین) کنیم. با ایشان به خصوص در حوزه زراعتی بحث مفصلی داشتیم."

همزمان، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه امارت اسلامی می‌گوید که آقای متقی از تامین امنیت شرکت‌های چینی در افغانستان، به وزیر خارجه چین اطمینان داده است.
ضيا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت: "وزیر امور خارجه کشور به طرف چینی اطمینان داد که حکومت افغانستان برای امنیت و ثبات منطقه تلاش می‌کند و به هیچ گروه و فردی اجازه استفاده از خاک افغانستان علیه سایر کشورها را نخواهد داد. امیرخان متقی همچنین بر امنیت شهروندان و شرکت‌های چینی در افغانستان تاکید کرد."
شماری از آگاهان مسایل سیاسی می‌گویند که چین در اوضاع کنونی در بهبود اوضاع افغانستان نقش مهم دارد و افزایش روابط میان کابل و بیجینگ به نفع کشور است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
چین
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   چینایی ها بدنبال منابع انرژی اند و مایه مالی طالبان را میکنند.
آتش خاوری

>>>   چراهمه میدانند جز افغان؟
همه میدانند که درقرن ۲۱ ودرشرایط موجود برای تامین امنیت وترقی وپیشرفت بادرنظرداشت شرایط جامعه کدام تدابیرباید پیاده وعملی گردد. جزاحمقان که کتب راورق میزنند که ۶۷۰۰ سال چه گپ بود و۱۴۰۰ سال قبل چه گپ بود؟ لعنت براحماقت.
عاقل

>>>   تازمانی که ما توده مردم هشیار نشویم وعزم را برای ساختن وطن جزم نکنیم قصه به همین منوال است. کشورهای منطقه باید که به فکر منافع خود واجرای پروسه های اقتصادی در تعامل با حکومت هرکشوری باشند. درسکوت وبی خبری نشسته ایم زیر سایه پروحشت حکومتی تمامیت خواه که با عناصر زندگی یک انسان در جنگ است و ساده لوحانه انتظار کمک از دیگران داریم. ساده لوحانه منتظر ظهوریک ناجی استیم
در میان غباری از دروغ ولاف زنی های طالبان گم شده ایم و باورمان شده که اینان مسلمانند. باورمان شده که اینان وطن پرستند. باورمان شده که اینان حامی صنعتگران وانجنیرهای وطنی استند.
طالبان با رونمایی موتری که با کاپی کردن ساخته شده همان موتری که پرزه های ان هرکدام به کشوری خارجی تعلق دارد خاک به چشمان ما مردم ساده دل می پاشد و پروپاگاندای حکومت با تکیه بر مزدوران فضای مجازی خود مردم ساده دل را فریب می دهد و پایه های حکومتش را محکم می کند و افسوس که دراین میانه نفرات مسلکی وروشنگر که می توانند این بساط شعبده بازی وفریبکاری را با افشاگری برچینند خاموش مانده اند وما مردم همچنان با غرور کاذب به جهانیان فخرمی فروشیم که آی ببینید که ما افغانها چگونه دوباره چرخ را اختراع کردیم!

>>>   باور بر چین خطا است!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است