در دیدار کرزی با پادشاه انگلیس چه گذشته است؟
حامد کرزی یکبار دیگر به پادشاه بریتانیا تضمین داد که طالبان مانند گذشته تمامی دستورات انگلیس را اجرایی کرده و به وعده های داده شده به آنان متعهد هستند 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۱۴    ۱۴۰۲/۱/۵ کد خبر: 172716 منبع: پرینت

حامد کرزی در سفر به لندن با چارلز سوم، پادشاه انگلیس دیدار و گفتگو کرده است.
گفته شده است که دو طرف در این دیدار درباره اوضاع افغانستان و آغاز گفتگوی ملی برای صلح و ثبات در این کشور تبادل نظر نموده و بر ضرورت بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران تاکید کردند و خواهان رفع ممنوعیت کار زنان شدند.
آقای کرزی در این سفر با معاون وزیر خارجه بریتانیا و نماینده ویژه این کشور برای افغانستان نیز دیدار و گفتگو کرده است.

پارسال، در ماه جوزا، هیوگو شورتر، کاردار پیشین سفارت بریتانیا برای افغانستان گفت که این کشور از کسانی که از طریق خشونت به‌دنبال تغییرات سیاسی در افغانستان‌اند، حمایت نمی‌کند.
او گفته بود که برای ارایه کمک‌های بشردوستانه و رسیدگی به نگرانی‌های مشترک درباره امنیت، هیچ جایگزینی برای تعامل عملی با طالبان وجود ندارد.
یک روز پس از این موضع بریتانیا، طالبان پنج شهروند بریتانیایی را آزاد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper) یک منبع از لندن گزارش داد که علت اصلی سفر حامد کرزی به انگلیس، تثبیت موقعیت طالبان بوده است. وی در این سفر تمامی تلاش خود را بخرج داده تا بتواند چهره خوشبینانه ای از طالبان به پادشاه بریتانیا و دیگر سران انگلیسی ارایه کند.
در ادامه تضمین های سرسپردگی طالبان به انگلیس، اینبار حامد کرزی یکبار دیگر به پادشاه بریتانیا تضمین داد که طالبان مانند گذشته تمامی دستورات انگلیس را اجرایی کرده و به وعده های داده شده به آنان متعهد هستند.

حامد کرزی در گذشته تمامی تلاش خود را در راستای قومی سازی افغانستان بکار گرفت و با هدایت آمریکا و انگلیس به این نتیجه رسید که قومی سازی را با برادر خواندن طالبان ادامه دهد و به آنان این موقعیت را فراهم آورد تا بتوانند بر تمامی کشور مسلط گشته و ارتباطاتی را با کشور های همسایه برای همراه سازی آنان با سیاست های انگلیسی ایجاد کند.
حامد کرزی بخوبی وظیفه خود را به انجام رسانید و ادامه مسیر را به اشرف غنی بی خبر از همه جا سپرد. اشرف غنی بدون این که آگاه باشد، در مسیر قومگرایی قرار گرفت و حرکت کند حامد کرزی را شدت بخشید و بر سرعت آن افزود تا اینکه ادامه مسیر قومگرایی به طالبان سپرده شد.

حامد کرزی در ماه قوس ۱۴۰۱ برای دیدار با سیاستمداران افغان به ترکیه رفت و در ملاقات با شماری از رهبران سیاسی سابق به بهانه لزوم راه‌اندازی گفتمان ملی بین‌الافغانی، تمامی حرکت های بعدی آنان را مانند گذشته خنثی کرد و امید به مبارزات سیاسی را آنان را به یاس مبدل ساخت.
کرزی پس از آن، به دوسلدورف در آلمان رفت و در آنجا، ضمن دیدار با پسرش، آزمایش‌های پزشکی خود را انجام داد. سپس به برلین رفت و با شماری از سیاستمداران آلمانی و افغان دیدار کرد.

حامد کرزی در ملاقات‌هایش با دیپلمات‌های خارجی و سیاستمداران افغان، بر لزوم پرهیز از جنگ با طالبان تاکید می‌کند؛ در حالی که رهبران طالبان به‌صراحت گفته‌اند به گفتگو و مذاکره با کسی نیازی ندارند، چون به باور آنان، روی کار آمدن این گروه به تامین صلح و امنیت در سراسر افغانستان منجر شده است.

حفیظ منصور، در توییتی نوشت: «کرزی در سخنرانی‌هایش از گروه جنایتکار و تروریست طالبان به عنوان برادر یاد می‌کرد و زندانی‌‎های طالبان را دسته‌دسته از زندان‌ها آزاد کرد. او حملات هوایی به مراکز طالبان را قدغن و حملات شبانه واحدهای ویژه ارتش به طالبان را متوقف کرد. او به ارتش ملی دستور داد علیه طالبان از اسلحه سنگین استفاده نکند و ۶۰۰ میلیون دلار از کمک‌های جهانی را به منظور تقویت طالبان در اختیار آن‌ها قرار داد.»

کرزی از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ بر افغانستان حکمرانی کرد و در این مدت، بارها به نقش داشتن در احیای طالبان به عنوان یک گروه شبه‎نظامی در جستجوی قدرت، متهم شد. همچنین کرزی را متهم می‌کنند که از تشکیل لوی جرگه اضطراری سال ۲۰۰۲، شکل‌گیری نظام پارلمانی، خواندن سرود ملی افغانستان به دو زبان فارسی و پشتو و تقسیم قدرت به صورت عادلانه و با حضور نمایندگان همه اقوام، جلوگیری کرده است.

از سال ۲۰۰۴ که طالبان فعالیت شان در ولایات جنوبی افغانستان را از سر گرفتند، کرزی با طرح شعار «برادری با طالبان»، مانع سرکوب این گروه به دست نیروهای خارجی و ارتش ملی افغانستان شد. او بارها حملات تهاجمی و شبانه نیروهای خارجی به قرارگاه‌های طالبان را محکوم کرد و آن را «افغان‌کشی» خواند.

در سال‌های حاکمیت کرزی بر افغانستان، صدها زندانی طالبان با پادرمیانی متنفذان قومی و تحت عنوان کمک به تامین صلح با طالبان، از زندان‌ آزاد شدند. دولت حامد کرزی همچنین متهم بود که در ترور چهره‌های تاثیرگذار ضدطالبان در شمال افغانستان دست دارد.

حامد کرزی طبق ماموریتی که دارد، به ادامه سلطه طالبان و حمایت از رژیم طالبان دلبسته است. او در ماه قوس ۱۴۰۰ در مصاحبه با بی‌بی‌سی، از دولت جو بایدن خواست فعالیت دیپلماتیک خود در کابل را از سر بگیرد و با طالبان از نزدیک کار کند.

اکنون که حامد کرزی با اجازه طالبان به خارج از افغانستان سفر کرده است، با مطرح کردن «گفتمان ملی بین‌الافغانی»، از سیاستمداران ضدطالبان دعوت می‌کند به کابل برگردند و مثل او زیر پرچم این گروه، همچون یک زندانی سیاسی زندگی کنند و یا کاملا از هرنوع فعالیت علیه طالبان دست بردارند.

کد (3)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حامد کرزی
انگلیس بریتانیا
نظرات بینندگان:

>>>   کرزی به قانونی وزارت داخله وعده داد ولی عمل نکرد، اینها حالا هم مانند کودک دنبال یک چاکلیت سرگردان هستند، هنوز آرزوی ماموریت و غلامی را در سر دارند، اینها یک مشت معامله گر و پست فطرت اند به اقتدار گاهی هم فکر نکردند، همیشه بر ماموریت و مانند سگان منظر جیره و و پس مانده نان و استخوان هستند.
در زمانش با دو دست اقتدار را بر ماموریت عوض نمودند چون آدم های پست فطرت بودند.
فرید نیکپور

>>>   Arman Tanha
حالا طالب قدرت را توسط یک معامله ننگین با امریکا در اختیار دارند تمام سران غیر پشتون در رده تصمیم گیری نیستند و هم حالا آواره دیار بیگانه منتظر ترحم طالب اگر شود چیزی از سوخته نان ارگ برای شان بدهند و چشم انتظار بر کرزی اند ولی کرزی بود که سران تاجک را مهار ساخت و زمینه استبداد قومی خود را محکم و ضربه محکم بر پنجشیری های متکبر و یا مغروران کاذب چنان زد که در هیچ قرنی از ضربه سیلی سیاسی کرزی به هوش نیایند خداوند جهنم را نصیب فهیم خرکار کند وقتی کرزی قوماندان های تاجک را ترور کرد ولی مارشال خرکار مصروف پاک کردن خر هایش بود و دیگران اش پیاده کرزی بودن

>>>   Safa Hamraz
یکروز اشرف غنی د یکی از سخنرانی های خود به همی سران قومی گفته بود که کدام تان یک برنامه مشخص و واضح روی کاغذ دارین بیارین. مه خو هر چیز نداشته باشم برنامه حتما دارم. اینا و برنامه خر و ...

>>>   در بین قوم پشتون یک رواج است که وقتی برادر فوت میکند خانم اش را برادر بزرگتر و یا کوچکتر اش نکاح میکند و خانم آقای کرزی شاید به ملا هیبت برسد.

>>>   ملاکرزی خودت طالب را در دولت خود تقویت گردی و طالب را بشمال و غرب کشور فرستادی و زمینه را برای طالب آماده گردی و حالا اشک تمسا در ماتم برادران طالب خود میریزی که چرا وارد شهر هرات شده نتوانستند و چرا تمام شهرهای شمال و غرب افغانستان را تاکنون اشغال کرده نتوانستند

>>>   همه حرفهای کرزی درست است زمانیکه امریکایی ها بی باکانه به اذیت و ازار مردم به نام طالب دست می زد همین کرزی بار بار برایشان گفته بود که نکنید و جنجال خور نکنید اگر دنبال تروریست میگردید مرکز آن به پاکستان است و ازین لحاظ مناسبات کرزی با امریکایی ها خراب شد حتی اوباما با کرزی ملاقات نمی کرد همه ازین موضوع خبر دارند.

>>>   همه میدانند که طالبان ختم شده بودند
و کرزی برادر شان آنهارا دو باره
فعال ساخت .هر جنایتی که طالبان مرتکب
میشوند کرزی دران شریک جرم است .

>>>   حامد کرزی در جدیدترین اظهار نظرهایش در پی قیام ملت افغانستان علیه طالبان از نظر قبلی اش برگشته و به طالبان هشدار داده که قیام ملت حقیقی افغانستان را جدی بگیرد و از آن بترسد . یاد آور میشوم که زمانی که طالبان در حال پیشروی سریع و گسترده بود حامد کرزی به ملت حقیقی افغانستان توصیه میکرد که مقابل طالبان نایستند و نجنگند اما همینکه دید ملت حقیقی افغانستان طالبان این ملت مصنوعی و ساختگی مزدور و جنایتکار را با قیام خود سرکوب میکنند نظرش را برگردانده و به پشتوانه ملت حقیقی به طالبان هشدار میدهد.همه سیاسیون بدانند قدرتی که در کف ملت حقیقی افغانستان است هیج ابرقدرتی را یارای مقابله با آن نیست . پس پشت این ملت حقیقی افغانستان بایستید و برای آنها خدمت کنید تا شما هم سربلند و عزیز و سرافراز باشید.

>>>   من به اظهارات آقای کرزی باورندارم بلکه نوشته تبصره کننده پنجم دربالارا تاییدمیکنم آقای کرزی هنوزهم زیرتأثیر خارجی ها است خارجی ها چگونه بدون اطلاع وموافقه رییس جمهور محبوب ودست نشانده شان به خانه های طالبان رفتند؟ آیا آقای کرزی را قوای هوایی امریکااز چنگ طالبان نجات نداد ممکن است آقای کرزی طالبان رانسبت این عمل شان بخشیده باشد.
یک افغان آواره ازکانادا

>>>   حامد باعث شد که طالبان به تمامی افغانستان مسلط گردد حامد بزرگان و فرماندهان شمال کشور را ضعیف و محو کرد تا طالب بتواند آنجا را نیز به قدرت خود بیاورد

>>>   M Anwar Anwar
درود به شما!
ناپلئون گفته بود: وقتی دشمنت دارد اشتباه می کند، مزاحمش نشو. حریفان طالبان و کرزی و غنی جز اشتباه و تکرار آن هنر دیگری بلد نیستند. حالا دیگه طالب و کرزی و همکاسه های شان این را خوب می دانند که جبهه ضد آنها با چنين پارو زدنی هرگز به ساحل نخواهند رسید.
بدون اتحاد و اتفاق و برنامه های جدید، شکست دادن طالب آسان نیست.

>>>   Qasim Ali Rajai
بحث اصلی منافع سیا است، که چه نوع حکومت رضایت جامعه را هم داشته باشد و منافع آمریکا در منطقه تامین باشد

>>>   Sina Jan Etemadi
اینها اصلا از گناه جبران نا پذیر که انجام داده اند بی خبر اند، اینها رهبران خود را بخاطر رسیدن به پول از بین برده اند، سخنان رهبران خود به تمسخر گرفتند، درد اش را تمام مردم کشور به شانه میکشند.

>>>   سهیل سامانی
با وصف این همه وهمه بر بادی واز دست دادن قدرت وفرار از وطن هیچ کس حاضر که با صراحت بگوید که کم توجهی وبی تفاوتی های همین سه قوم دربیست سال کرزی وغنی را به یک ایلیت بزرگ قومی تبدیل کرد.
هنوز که هنوز است غرور بی جای شان نتوانسته اند یک چار چوب ومحوریت بسازند تا اسیب های گذشته را ب ملا کرده مسیر خوبی برای بیرون رفت از وضعیت پیدا کنند‌

>>>   Hassan Rostami
کرزی یک سیاست مدار معتدل است.گرچی برادر گفتن کرزی به طالبان انتقاد های زیاد را بر انگیخت اما.اگر طالبان به آن موقع.در بدنه ای حکومت جا داده می‌شد ما ممکن شاهد این روز در افغانستان نبودیم.صلح داخلی بهتر از پول خارجی بود.ان موقع طالبان برادر بود الان رهبر شد!

>>>   بدون تردید کرزی فراتر از مأموریت اش خواهد کوشید
زیرا وی میداند چه کند.
کرزی بارها توسط این ببرهای کاغذی پلنگان نترسِ جنگلی را بخوبی شکار کرده است
اما اینبار خودش در نقش ببر کاغذی ط البان ظاهرشده است.
تنها فرقش اینست که بجای پلنگانِ شجاع جنگل درمقابلش کفتارهای پیر و ترسو قرار دارد!
نظر یک بچه ی غریب
ستاره سرخ

>>>   Jamal Abdul Naser Habibi
حامد ⁧‫کرزی‬⁩ در سفر اولش بعد از سقوط نظام جمهوریت به بیرون از افغانستان و در دیدار با سیاسیون در تبعید گفته است :
‏۱- از هر زمانی بیشتر به شروع ⁧‫#گفتمان‬⁩ ملی ضرورت داریم.
‏۲-⁧‫#جنگ‬⁩ راه حل مشکل افغانستان نیست.

>>>   Abuzar Fekrat
حامد کرزی از سیاست مداران مفید و زیرک کشور ماست وی دو دهه قبل در وضعیت ناهنجاری امور مملکت را بدست گرفت و تا پایان اقتدارش با تیز هوشی و میانه روی خوش درخشید، در عصر کرزی روزنه امید به روی هزاره ها باز شد و هزاره ها رشد کرد.

>>>   دوکتور محمد هادی رضوی
کرزی یکی ازمفسدترین خاین ترین فاشست ترین ومکارترین فرد کشور است که با مکاری خویش افغانستان به بادفنا ومردم به تباه ساخت.

>>>   هیچ سیاستمداری در افغانستان زیرک نبوده و نیست . در طول قرن های حکومت در افغانستان همه سیاستمداران مزدور و جیره خوار بوده اند و فقط به مقام و دارایی های خودشان فکر کرده اند نه در مورد ملت و مردم و جامعه و رشد و پیشرفت . وقتی به چنین حکومت های فکر می کنم حالت تهوع و اسفراغ برایم دست می دهد .

>>>   .....
بهرحال، کرزی که در مذاکرات بن جرمنی با انتخاب جعل و تقلب (در برابر ستار سیرت) به حمایت امریکا از پشتونها، در کابل بقدرت رسید، و سرانجام خود کرزی به زبان خودش گفت که زمینه آمدن طالب را خودم مداری و شیطان بزرگ با اشرف غنی بی بی گل چورگر یهودی به افغانستان کابل با برنامه ریزی مفسد=پشتونیستی=کوچیگری ما از قبل مهیا و ترتیب داده بودیم ..... .
و اکنون در افغانستان هر وضعیت بد و مصیبت باری که بوجود آمده و جریان دارد با چنین وضعیت خشن ما پشتون=کوچیان خوش و بلد سازگار هستیم و....🤣🤣

>>>   هر اقدامی که به صلح و آشتی در افغانستان بانجامد نیک است در صلح خیر است و در خصومت و نفاق فقر و تباهی !
کرزی شخصیت نیک و دلسوز است و تاهنوز هیچ عملی که به نفاق و شقاق میان مردم منتهی گردد از کرزی در طول یک و نیم ده ریاستش دیده نه شده است.
اگر غنی به مشوره های کرزی گوش میداد و آنرا عملی میکرد نه غنی رسوا می شده و نه وطن تباه !

>>>   کارهایی که کرزی کرد:
۱- با افشای طرح روسیه به جبهه متحد که در آن حمایت از افراد مسلح این جبهه بود، رابطه‌ی آمریکا را با احزاب جهادی خراب کرد.
۲- با حمایت آمریکایی‌ها، سران جنگی اقوام دیگر را با ترور زنجیره‌ای از پیش رو برداشت و جنگ را به طرف شمال کشانید.
۳- برای آمریکایی‌ها گفت، خطر اصلی و تهدید واقعی برای آمریکا نیروهای مخالف طالبان است زیرا مارشال فهیم در طرحی پنهانی کمک‌های روسیه را در پوشش یک شرکت تجارتی پذیرفته بود. حاشیه رفتن نیروهای مخالف مسلح طالبان باعث شد، نیروهای بالقوه و جایگزین تقویت شوند. کرزی در دو دوره‌ی ریاست‌جمهوری، مجاهدین را خلع سلاح و طالبان را اکمال کرد.
۴- در حالی‌که با مارشال فهیم تفاهم داشت پس از دوره‌های ریاست‌جمهوری‌اش از وی حمایت کند، اشرف‌غنی احمدزی را برای پاکسازی ساختار پیش کشید، مارشال فهیم در منزل خود کمر عبدالله را بست اما قبل از برگزاری انتخابات، به شکل مرموز از دنیا رفت.
۵- اشرف‌غنی در مشورت مستقیم با حامدکرزی، نهادهای امنیتی را پاک‌سازی کرد. از مهره‌های وفادار به کرزی استفاده کرد که (بسم‌الله محمدی) هم‌چون عروسک بی‌زبان نمونه‌یی از این چهره‌های تزیینی در ساختار بود.
۶- آمریکایی‌ها به خاطر راندن نیروهای جبهه متحد، پس از مارشال فهیم عبدالله‌عبدالله را آگاهانه تقویت کردند، سهمی هم که برایش گاهی می‌دادند آن را مشروط به نیاوردن چهره‌های ضد طالبانی می‌کردند.
۷- افشای روابط مارشال فهیم با روس‌ها توسط خلیل فروزی، شریک تجاری برادر مارشال فهیم باعث شد، قدرت تصمیم‌گیری در نهادها از نیروهای جبهه متحد گرفته شود.
۸- آمریکایی‌ها در هم‌آهنگی کرزی، عبدالله‌عبدالله و عروسک‌های داخل نظام به این نتیجه رسیدند که قدرت را به طالبان واگذار کنند، این کار را با اغفال دیگران بسیار ماهرانه انجام دادند. عبدالله و کرزی بنابر همین اعتماد در کابل ماندند تا پروسه تکمیل شود.
۹- کرزی با هم‌دستی خلیل‌زاد یک پروسه‌ی بیست‌ساله را مدیریت کرد، ضعف رهبران اقوام غیرپشتون و خوشخیالی شان باعث شد، افغانستان دوباره به کام تروریسم فرو برود.
۱۰- حالا کرزی به عنوان فاتح، دیگران را به تسلیم‌شدن دعوت می‌کند. هرکسی که با این شیاد ملاقات می‌کند، خائن و بی‌اراده است. کرزی همان ملاعمر گم‌شده است که امروز چهره از نقاب بیرون کشیده است.

>>>   Said Abed Hamid
کاملا دقیق، تمام فرصت ها را همین خائنین متقلب به باد هوا داد، کوچکترین تعهد و باوری به وحدت ملی واقعی ندارد، می کوشد تا با فریب و خدعه اهداف شونیستی خود را در هر زمانی به کرسی بنشاند، تلاش های اخیر وی هم از همین مکر وفریب ها خالی نخواهد بود...

>>>   Abdullah Sakhi
پرسش اينست که وقتی کرزی این کار ها را می‌کرد، گاو ها و گوساله‌ های سياسی که بیش از 60 درصد قدرت را در دست داشتند مصروف چه کاری بودند؟ چرا جلو کرزی را نگرفتند !

>>>   کرزی به چه هدفی با چهره‌های سیاسی دیدار می‌کند؟
نويسنده: اسحق اکرمی
حامد کرزی در دو هفته اخیر با تام وست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان در امارت متحده عربی، آلمان و ترکیه دیدار داشته است. هدف این دیدارها چیست؟
حامد کرزی، رئیس جمهور اسبق افغانستان که دو هفته پیش برای نخستین بار بعد از تصرف قدرت توسط طالبان توانست برای یک هدف خارجی افغانستان را ترک کند، سرگرم ملاقات با چهره‌های سیاسی است.
کرزی پس از رفتن به امارت متحده عربی با تام وست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان دیدار داشت. او سپس در آلمان و ترکیه با شماری از چهره‌های سیاسی مانند فضل احمد معنوی از رهبران جبهه مقاومت ملی، محمد محقق مسئول دفتر سیاسی «جبهه مقاومت برای نجات افغانستان» و محمد کریم خلیلی معاون سابق ریاست جمهوری ملاقات داشت. قرار است کرزی با مارشال عبدالرشید دوستم و شماری دیگر از چهره‌های سیاسی در ترکیه نیز دیدار داشته باشد.
حامد کرزی از وقتی که از افغانستان بیرون شده با رسانه‌ها مصاحبه نکرده و در مورد هدف سفر خود به این کشورها نیز چیزی نگفته است. معلوم نیست کرزی در تفاهم با طالبان با این چهره‌های سیاسی دیدار می‌کند یا به ابتکار شخصی خود.
حسین یاسا، عضو «جبهه مقاومت ملی برای نجات افغانستان» و از افراد نزدیک به محمد محقق به دویچه وله گفت که روز گذشته حامد کرزی با محمد محقق جلسه داشت و روی موضوعات مختلف سیاسی و اوضاع جاری گفتگو صورت گرفت.
هرچند این گمانه‌زنی‌ها ایجاد شده است که گویا کرزی با مشورت طالبان با چهره‌های سیاسی گفتگو می‌کند، اما یاسا گفت که طالبان به کرزی صلاحیتی در این زمینه نداده اند و کرزی به عنوان رئیس جمهور پیشین و یک شخصیت تاثیرگذار در تلاش ایجاد یک گفتگوی ملی و راه حلی برای برون رفت از بحران است.
یاسا افزود: «کرزی تلاش می‌کند که یک گفتگویی بین‌الافغانی به وجود بیاید، طرفین بین شان گفتگو داشته باشند، و بدون جنگ و خونریزی به بحران انسانی افغانستان پایان داده شود.»
به گفته یاسا، محمد محقق از راه اندازی نشست‌ها و گفتگوهای بین‌الافغانی استقبال نموده و گفته است که اگر گفتگویی صورت می‌گیرد باید در چهارچوب مشخص باشد تا یک نتیجه به دست آید.
محمد کریم خلیلی نیز پس از دیدار با کرزی تاکید کرده که گفتگو تنها راه پایان دادن به بحران سیاسی است. او در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: «این خواست از طریق دیالوگ و گفتگوی بین‌الافغانی به یک راه حل اصولی، پایدار و ثبات دایمی و برقراری عدالت اجتماعی منتج می‌گردد.»
با توجه به موضع رد طالبان به خواست‌های جامعه بین‌المللی و چهره‌های سیاسی افغانستان، کارشناسان گمان نمی‌برند که تلاش‌های حامد کرزی بتواند ثمربخش باشد.
احمد سعیدی، کارشناس مسایل سیاسی به دویچه وله گفت که کرزی در این تلاش‌های خود صلاحیت خاصی ندارد، بلکه کوشش می‌کند «دوستان و یاران سابقش» را که در حکومت او شامل بودند، با طالبان نزدیک بسازد و برای خود یک دست‌آورد به وجود بیاورد.
سعیدی به این باور است که تا زمانی که یک اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی در مورد افغانستان ایجاد نشود و از این طریق بر طالبان فشار وارد نگردد، با تلاش‌های انفرادی راه‌حلی برای بحران افغانستان پیدا نخواهد شد.
طالبان تا حالا به جز ایجاد کمیسیونی برای دعوت افغان‌ها، به هیچ درخواست چهره‌های سیاسی و گروه‌های مخالف خود برای گفتگو پاسخ مثبت نگفته اند.
اداره طالبان در یک و نیم سال اخیر از سوی هیچ کشوری به عنوان حکومت به رسمیت شناخته نشده است. علاوه بر این، این گروه در هفته‌های اخیر مجازا‌ت‌های سنگین دوره قبلی حاکمیت خود مانند شلاق زدن و اعدام در ملاء عام را از سر گرفته اند که ظاهراً دورنمای کسب رسمیت بین‌المللی را بیشتر غیرمحتمل می‌سازد.
سازمان ملل متحد و کشورهای خارجی همواره از طالبان خواهان ایجاد حکومت همه شمول و رعایت حقوق بشر، به خصوص حقوق زنان و دختران شده اند؛ تقاضایی که از سوی طالبان پاسخ مثبت نیافته است.٢٩ قوس ١٤٠١ دويچ ويله

>>>   ماموریت دشوار کرزی
از دولت همه شمول تا اجماع ملی
قرار گزارشات واصله، ‏حامد کرزی با مارشال دوستم، کریم خلیلی و محمد محقق در ترکیه دیدار کرده است.
هم چنان وی قراراست فردا با استاد سیاف و ادیب فهیم نیز دیدار نماید.‌
صلاح الدین ربانی به درخواست آقای کرزی برای دیدار، تا هنوز پاسخ واضح نداده است.
محمد علی احمدی

>>>   Najibullah Kohistani
سگ را رها کرده صاحب اش را محکم بگیرید!
سگ آنچه را انجام میدهد که صاحب اش به وی دستور دهد.
شروع از توافق پنهانی دوحه تا سقوط نظام، به قدرت رسانیدن سک و بلاخر ارسال هفته چهل ملیون دالر بگونه آشکار بنام سگخوره دریافت کردن این همه کمال سگ نیست. این همه از زور اربابان سگ است.
اربابان سگ آنچه را میخواهند بواسطه سگ اش انجام می‌دهند و بعد هم با یک تویت و تقبیح کردن همه را ساده لوح متوجه سگ ساخته خود خاموشی اختیار میکنند.
راستی، آیا تا حال شاهد عملی از اربابان سگ بوده اید که به ضرر سگ بوده باشد؟

>>>   چرا استعمار رهای ما نمیکند؟
باید بریشه ها برویم. مونرو، ریس جمهور نژادپرست،سلطه طلب امریکا در ۱۸۲۳ اولین کاری کرد کشور لایبریا را گرفت و اسم پایتخت را بنام خودش گذاشت با پرچم امریکائی با یک ستاره.
پرچم عربستان را انگلیسها دیزاین ضد اسلامی کرده است. مونرو میگفت هر کشور ضد امریکا نابود شود بوش در ۱۹۹۹۰ اینرا میگفت و بایدن اینکار را انجام میدهد. هفتم دسامبر در پیرو ریس ج. کاستیلوی منتخب را نابود کردند. این کشور سرخپوست است با هشت فیصد سفید پوست اشغالگر کودتا گر ثروتمند. در ونزویلا و سایر ممالک ناکام شدند. با ممالک شرق میانه، افغانستان، اوکراین و ایران از دکتورین مونرو استفاده میکنند. جنایات زنهای قدرتمند امریکا مانند هیلاری ک. البرایت ها را در لیبی ...دیدیم. در سال ۲۰۰۰ خانم سفیر امریکائی در پیرو ۲۹۴ هزار زن را به بهانه ی عقیم کردند تا جمعیت سرخپوستان کاهش یابد. ویکتوریا نولن، معاون بایدن در اوکراین کودتا کرد. عده از زنهای که در رسانه ها فعال استند از دزدی، بد گوئی، گوی سبقت را از عارف عباسی خردجال و تیمور ها برده اند. برنامه های لوس آنجلس مصروف ریاکاری و تجزیه وطن استند. یادی از تجاوزات دشمنان اصلی نمیکنند و علیه یکدیگر اتهام می بندند. یعنی ما افغانها وطن خود را خراب کردیم!!! نمیگویند که گرگهای درنده را کی نصب کرده است؟ چرا غازی و دکتور نجیب سقوط کردند؟

>>>   جاسوسی برای امریکا و طالبان برای تخریب بیشتر افغانستان

>>>   حامد کرزی چه کسی است؟
حامد کرزی سلسله دیدار های خود را آغاز کرده،از نتایج آن نشانه ای دیده نمی شود. دست اندر کاران امور سیاسی نیکوتر از من کرزی را می شناسد،اما گاهی گذشته را فراموش می دارند،و این جا فقط بعنوان یاد آوری به این دوستان می گویم،کرزی چه کسی است؟
او در دولت اسلامی بریاست استاد ربانی به اتهام جاسوسی به پاکستان مدتی توقیف گردید؛
او از موسسین تحریک تالبان بوده،در سال های نخست فعالیت این گروه از فعالان عمده ی آن ها بود؛
در لویه جرگه ی اضطراری خلاف وعده ی که به قانونی داده بود او را از وزارت امور داخله برکنار نمود؛
در لویه جرگه ی تصویب قانون اساسی خلاف وعده ی که سپرد، تا سرود ملی را دو زبانه اعلان نماید،عملی نکرد،و اساس دغل بازی را نهاد؛
مسوده ی قانون اساسی افغانستان/خراسان را خلاف رای اکثریت که پارلمانی بود،ریاستی ساخت و با لطایف الحیل آن را به منصه ی اجرا قرار داد؛
پس از لویه جرگه ی تصویب قانون اساسی در چندین مورد متن قانون اساسی را مورد دستبرد قرار داد، به ویژه در ماده ای شانزده هم یک فقره را اضافه کرد؛
در سخنرانی هایش از گروه جنایت کار و تروریستی تالبان بعنوان برادر یاد کرد؛
دسته دسته زندانی های تالبان را از زندان رها کرد؛
حملات هوایی را بالای مراکز تالبان قدغن کرد؛
حملات شبانه ی قطعات خاص را بالای تالبان قطع کرد؛
به ارتش ملی دستور داد،تا در برابر تالبان از اسلحه ی سنگین استفاده نبرند؛
۶۰۰میلیون دالر از مساعدت های جهانی را بمنظور تقویت تالبان در اختیار آن ها قرار داد؛
به منظور تضعیف سران مجاهدین،برنامه عدالت انتقالی را مورد حمایت قرار داد و اگر جنگ های تالبان تشدید نمی شد،قصد محاکمه ی آن ها را داشت؛
برای انتقال جنگ از جنوب افغانستان/خراسان به شمال نقش فعالی ایفا کرد؛
در آخرین فرصتی که در اختیار داشت،نگذاشت نتیجه ی انتخابات به برنده ی اصلی اش تعلق گیرد،به روایت اسپنتا تنها عامل پشتون بود ن موجب شد تا اشرف غنی به بالا کشیده شود.
بزرگانی که با کرزی ملاقات می کنند،یکبار این فهرست را مرور نمایند.
حفیظ منصور
>>>   نخست حامد کرزی باور دارد؛ طالبان توسط امریکا و متحدان منطقه‌ای اش به قدرت رسیده‌‌اند و هم اکنون پشتیبانی قاطع امریکا را با خود دارند.
کرزی خود طرح و میکانیزم مشخصی برای پایان جنگ و برقراری آشتی ملی در افغانستان ندارد. او ماموریت یافته تا با رساندن پیام امریکا و طالبان به نیروهای ضد طالبان، زمینه یک گفتمان ملی را فراهم کند که در آن نقشه راه صلح و اینده افغانستان ترسیم گردد.
حامد کرزی در آلمان با برخی از شخصیت‌های سیاسی افغانستان، رییس پارلمان دولت فدرال، وزیر امنیت ملی آلمان و دیپلمات‌های ارشد اروپایی دیدار‌های جداگانه داشته است.

رییس جمهور پیشین، به هدف دیدار و گفتگو با رهبران احزاب و چهره‌های سیاسی مقیم ترکیه، برلین را به قصد استانبول ترک کرد.
حامد کرزی با بیرون شدن از کابل چندین بار تلاش کرده‌ تا با طرف اصلی جنگ با طالبان، احمد مسعود رهبر جبهه مقاومت دیدار کند

کرزی سیاست‌مدار زیرک و مرموزی که حدود یک و نیم دهه بر افغانستان حکمروایی کرد. او همانند سایر چهره‌های سیاسی، موافقان و مخالفان خودش را دارد. مخالفانش از وی به‌عنوان «طالب نکتایی‌پوش» و موافقانش «سیاست‌مدار دلسوز به وطن» یاد می‌کنند.
او با تجربه سال‌ها قدرت، انزوا، اسارت و حصر خانگی، وارد یک بازی جدید شده است.
پیشنهاد می‌کنم در عوض به برخورد‌های احساساتی و نفرت پراگنی‌ها این ماموریت مهم کرزی را زیر ذره‌بین داشته باشید تا بدانیم کرزی و یارانش چه می‌کنند و کشتی شکسته افغانستان را به کجا سوق خواهند داد!

فهیم فطرت

>>>   ● در افشانی های جدید حامد کرزی برادر طالبان:
طالبان نیز مردم این کشور هستند، وقتی آن‌ها در قدرت بودند من به دلیل نقض حقوق مردم و اجازه دادن به نفوذ کشورهای خارجی در افغانستان مخالف آنها بودم.

● با این حال وقتی دولت من و جمهوریت روی کار آمد، من آنها را مورد عفو قرار دادم و بسیاری از آنها به خانه‌هایشان رفتند و زندگی مسالمت‌آمیزی را آغاز کردند.

● ناگهان آمریکا و برخی عناصر محلی حمله به خانه‌های طالبان و روستاهای آنها را آغاز کرده و طالبان را مجبور به فرار از کشور کردند.

● آمریکا طالبان را مجبور به ادامه جنگ کرد... این خشونت علیه مردم افغانستان به نام جنگ با طالبان بود که منجر شد من طالبان را برادران ما خطاب کنم، چرا که آنها نیز به کشور ما تعلق دارند و هموطن ما هستند.

● آقای کرزی با اشاره به نگرانی‌ کشورهای منطقه از گسترش ناامنی‌‌ها در افغانستان نیز گفت؛ پس از برقراری صلح و ایجاد یک دولت مرکزی که بر همه خاک این کشور حکمرانی کند، این تهدیدات نیز از بین خواهد رفت.

سید اسحاق شجاعی

>>>   کرزی به قانونی وزارت داخله وعده داد ولی عمل نکرد، اینها حالا هم مانند کودک دنبال یک چاکلیت سرگردان هستند، هنوز آرزوی ماموریت و غلامی را در سر دارند، اینها یک مشت معامله گر و پست فطرت اند به اقتدار گاهی هم فکر نکردند، همیشه بر ماموریت و مانند ....منظر جیره و و پس مانده نان و استخوان هستند.
در زمانش با دو دست اقتدار را بر ماموریت عوض نمودند چون آدم های پست فطرت بودند.
فرید نیکپور

>>>   بیچاره کرزی،
هم دنیا را از دست داد و هم آخرت را
در جمع طالبان امارت و در جمع فاسقان جمهوریت مسوول بربادی ملت و مملکت افغانستان است.

>>>   هم وطن یک کلام
افغانستان خراب شده را اول انکلیس
شیطان روباه مکار
دوم طالبان شیاطین دشمن افغانستان
خراب کرد

>>>   کرزی در سوگ میرویس فرزندش خواهد نشست چونکه عدالت الهی تحقق پذیر است.

>>>   حالا گروپ دزد ها وغاصبان بکلی منفور عام وخاص شده اند حتی تاجکستان هم می خواهد سفارت را از غصب گروپ دزدان وراهزنان گرفته به امارت اسلامی تسلیم دهد
آنها با پول های حرامی که در طی چهل سال از بیت المال دزدیده اند باقی عمر خود را در خارج سپری منند تا بلکه ذعهن وافکار مردم افغانستان آنها وچپاول هایشانرا فراموش کند
غ

>>>   کی با طالبان می جنگد ؟ آن موش هائیکه هر روز کرزی واشرف غنی را اخطار میدادند حالا د رکدام سوراخ پناهنده شده اند ؟

>>>   کرزی در سایه درخت اعتماد به طالب حیات به سر میلرد.

>>>   در زمان ایجاد گروه طالبان آی اس آی در تبانی با تنی و خلقی های فراری کودتاچی تمام افسران خلقی را با پوشاندن دستار و گذاشتن ریش یک شبه لقب ملا بخشید و این گروه هسته اصلی گروه طالبان را تشکیل داد و بعدا" شاگردان مدارس دینی را فامیل هایشان به امیود ملا شدن و قاری شدن و به خاطر رها شدن از خرچ نفقه شان به مدارس سپرده بودند در کنار این خلقی ها قرار دادند و پروژه طالب را راه انداختند و فتنه ها به پا کر دند تا الحال که طالبان نسل نو فکر میکنند که این ها مستقل اند و سربازان امارت در حالیکه ترفند حمارت اینها را باربر پاکستان کرده و گذشت زمان شاهد ذلیل شدن این گروه در دنیا و بی آبرو شدن شان در آخرت خواهد بود.

>>>   برای کرزی شرم است که در این ریش سفیدی دل شاه را به دست آورد ، هرچند که ترک عادت موجب مرض است.
کرزی و غنی و عبد الله مثلث شوم خباثت و رزالت و منافقت هستند که در نتیجه اعمال شرم آور شان لشکر شیطان بر کشور مسلمان افغانستان مسلط شده و جهاد و مقاومت شیران هندوکش و دشت های فراه و هریرود و بلندی های پامیر و سفید کوه در نهایت این لشکر خبیثه شیطان را به شیطانستان پاکستان فراری خواهد ساخت.

>>>   داکترعبدالله کرزی خلیلی ۳مثلث نابودگر که به طریق های مختلف اتحادشمال را نابود وبزرگان را ترور کردند وهمیشه به شکل های جدید مردم وکشور را در اختیار پاکستان وغرب قرار دادند این ۳موجود نابکار ختم غائله را توسط اشرف غنی نمودند واشرف غنی رامقصرجلوه دادند،وغنی که یک شخص بی ریشه وبه نام مسلمان بود که درحقیقت کفروحتی بدترازکفراست هربدنامی را به جان خرید تا افغانستان را دودستی تحویل طالبان تروریست داد تمام ترورهای رهبران باهمکاری این ۳نفر انجام پذیرفته است .مزاری،ربانی،کاظمی،نجیب،احمدسمنگانی،مولانا سیدخیلی،جنرال داود،وچندین تظاهرات جنبش روشنائی، این عملیات توسط این ۳ جنایت کار وجاسوس های ای سی آی وسی آی ای وموساد کشور را به تباهی کشید دانشمندان این تاریخ را نه اشتباه ونه فراموش خواهدکرد.

>>>   هر روزه شیر چوچه یی در دره شیران زاده میشود تا موسی وار بساط فرعونیان طالبانی را از بنیاد سرنگون کند.
چه کرزی بخواهد ، چه نخواهد.

>>>   جناب حامد کرزی سلام!
"لطفا دوستان سعی کنند این پیام به جناب حامد کرزی برسد"
از تحرکات اخیر احساس می‌شود که برای تغیر اوضاع طاقت فرسا و عدم مشروعیت نظام افغانستان در سطح داخلی و بین‌المللی، یکسری برنامه های از جانب قدرت های سیاسی جهان در حال طرح، عملی و انجام است.‌ و از میان چهره های ملی افغانستان، نقش شما کلیدی و آدرس سیاسی ملی و بین المللی ارزیابی می‌شود که اگر درست کار کنید میتوانید برای نجات افغانستان موثر باشید. اینکه شما در طول سیزده سال حکومتداری خود چه کردید، خوب است. اندکی به آن جهت عدم تکرار اشتباهات گذشته اشاره گردد.
شما در طول حکومتداری خود، فرصت های نادر و طلایی ملی و بین المللی را از دست دادید و با اتخاذ روش های غلط کشور را در نتیجه به جهل، تعصب و بحران طاقت فرسا و تباه گر رها کردید.
قرار بود تا شما دموکراسی، دولت مدرن، رفاه، پیشرفت، شهروند محوری و در حقیقت انسان محوری را جایگزین عقب ماندگی، بی ثباتی و بی عدالتی نمائید. اما با کمال تاسف کشور را توام با مظاهر بسیار منفی حکومت خود بعد از ( ۱۳ ) سال به یک حکومت مافیایی فاسد تر، با مظاهر منفی بمراتب بیشتر و تناقضات و روش های بسیار عقب مانده قبیلوی در راس محمد اشرف غنی تحویل دادید و رفتید.
در نتیجه در این عصر و زمان که دیگران در صدد تسخیر کره مریخ و سایر سیارات هستند. افغانستان از سیر پیشرفت و ترقی به قهقرایی قرون وسطایی عقب گرد نموده. و اکنون فقیر ترین، افسرده ترین، پریشان ترین و عقب مانده ترین کشور جهان محسوب میگردد. در حالیکه این حق سرزمین و مردم توانا و با استعداد افغانستان نیست.
جناب کرزی! شما که می‌دانید سیاست هم علم است و هم هنر و هر عمل غیر علمی چه در گذشته و چه از جانب شما، اشرف غنی یا طالبان محکوم به شکست بوده و خواهد بود. چونکه ملتها و از جمله مردم افغانستان نسبت به گذشته بی نهایت بیدار و هوشیار شده اند و حقوق حقه ی شانرا دانستند.
جناب کرزی ! بدانید که معادلات سنتی عقب مانده دیگر کارایی ندارد. عدالت قومی قطعا باید رعایت گردد ولی دیدگاه قومی و قبیلوی عقب مانده، دیدگاه علمی سیاسی و منطقی نمی‌باشد. دیدگاه علمی، منطقی و انسان محورانه، دیدگاهی است که در یک کشور مدرن و یا در حال توسعه شخص بر اساس آرای مردم، لیاقت، شایستگی، توانایی و برنامه اش در راس امور قرار می‌گیرد. افغانستان فعلی با حدود چهل ملیون نفوس و نیازمندی های بلند، آن کشور پنجاه سال پیش با پانزده ملیون نفوس که ممکن نیم فی‌صد تحصیلات دانشگاهی و سفر خارجی نکرده بودند و از تحولات و پیشرفتهای بشری آگاهی نداشتند نیست‌.
شما در تعین مسئولین اکثرا فاسد، ناتوان، نالایق و مافیایی و نوع بر خورد برادر خواندگی با مخالفان نظام و تضعیف روحیه و مورال منسوبان قوای مسلح عملا کشور را در مسیر جهل و تاریکی حاکم سوق داده اید. و با وجود فرصت ها و ظرفیت های ملی و بین المللی هرگز یک استراتژی درست و معقول جهت اصلاحات و حکومتداری خوب طرح و عملی نساختید. و ( ۲۴ ) ساعت گرفتار روش های کهنه و فرتوت قبیلوی بودید. و تحت نام نمایندگی از مردم و اقوام شریف افغانستان، عناصر فاسد و مافیایی را در سطوح نظامی و ملکی به قدرت رساندید‌. عناصر پاک و لایق را نپذیرفتند.
( ۲۲ ) سفر بیهوده ی تان به پاکستان و در مجموع سیاست خارجی تان در سطح منطقه و جهان مملو از تضاد و تناقض و غیر متناسب به منافع علیای ملی کشور ما بود. این واضح است که شما و اشرف غنی نه به رای واقعی بلکه به زور و کمک آمریکا به قدرت رسیدید. اما بر عکس آلمان، جاپان، کره جنوبی حتی چین بعد از جنگ دوم جهانی و بسیار کشور های دیگر به جای درایت و توانایی استفاده ی درست از آمریکا به سود مردم افغانستان، به سود دشمنان منطقوی عمل کردید. و حال و روز تاریک و سیاه فعلی وطن ما نتیجه آن سیاست های غیر قابل انطباق به علم سیاست از جانب شما و اشرف غنی و شرکای تان در قدرت سیاسی دو دهه نخست قرن بیست ویکم میلادی است.
گذشته را فعلا صلوات میگوئیم و می‌گذاریم به قضاوت تاریخ و مردم، اما در این مقطع با استفاده از تجارب تلخ و شیرین که در نتیجه ی تباه نمودن افغانستان آموخته اید. کاری کنید که نه تنها بسیاری از خطا های جبران ناپذیر گذشته ی تانرا جبران کنید، بلکه برای آینده و قضاوت تاریخ و مردم نام نیک کسب کنید. ثروت و شهرت و قدرت خون آلود، مردم فریبانه و تباهی کشور مایه افتخار یک چهره ی سیاسی نیست. مایه افتخار یک شخصیت خوب و موفق سیاسی و کسب جایگاه درخشان و مفتخر در صفحات تاریخ میهن؛ خدمت، صداقت، عدالت، صلح، ثبات، راستی و آبادی خصوصا در این مقطع حساس برای کشور و مردم عذاب کشیده ی ما است.
بااحترام " محمد نعیم غیور"
ایتالیا ۸ حمل ۱۴۰۲ خورشیدی مطابق ۲۸ مارچ ۲۰۲۳ میلادی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است