هوش مصنوعی و خطری که ما را تهدید می‌کند
روزی هوش مصنوعی به درجه‌ای از هوشمندی خواهد رسید که اهداف خودش را بر اهداف انسان‌ها و حتی خودش را بر انسان‌ها ترجیح دهد و علیه سازنده خود شورش کند 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۳۷    ۱۴۰۲/۱/۱۷ کد خبر: 172796 منبع: پرینت

این روزها از هوش مصنوعی زیاد حرف زده می‌شود اما کمتر در این باره می‌دانیم. اگر به قدمت تاریخی ایده ساخت هوش مصنوعی توسط بشر برگردیم، انسان هنوز در غارهای کوه‌ها زندگی می‌کرد که به فکر ساخت هوش مصنوعی افتاد. به این معنا که وقتی انسان‌های غارنشین اجسامی را با دست خود برای عبادت کردن و کمک گرفتن از آنان ساختند تا از طریق معبودهای خود بر نیروهای طبیعت فایق آیند، این ابتدایی‌ترین تفکر برای ساخت هوش مصنوعی بود. بشر به هر مقدار که متمدن‌تر شد، ایده ساخت هوش مصنوعی هم پیشرفت کرد.

«مری شلی» نویسنده انگلیسی را اگر پیشتاز ایده ساخت هوش معصنوعی بدانیم، به خطا نرفته‌ایم زیرا او در سال ۱۸۱۸میلادی کتابی تحت عنوان «فرانکنشتاین» نوشت که روایت‌گر توانایی بشر در خلق نیروهای مافوق انسانی است. فرانکنشتاین داستان دانشمندی جوان به نام «ویکتور فرانکنشتاین» است که طی یک آزمایش علمی غیرمعمول، موجودی فهیم و هوشمندی را ایجاد می‌کند ولی سپس از کنترل او خارج می‌شود.

خلق نیروی بشری و یا فرابشری توسط انسان، تنها به کتاب‌ها و داستان‌های علمی- تخیلی محدود نماند بلکه با گذشت زمان و پیشرفت فناوری و ورود به عصر تکنولوژی، طرح‌ها و ایده‌های فراوانی توسط دانشمندان روی دست گرفته شد. گاهی این پروژه‌ها در دستکاری‌های ژن انسان‌ها و سایر موجودات در آزمایشگاه‌ها تعریف شد و گاهی با صنعت هنر درآمیخت و با طراحی ربات‌ها و آدم آهنی‌ها روی پرده سینما رفت. هر چه بود امروز ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که انسان دوست دارد، خواسته اجداد غارنشین خود را در چارچوب هوش مصنوعی عملی کند و بر طبیعت پیروز شود. این که چگونه انسان به این ایده بلندپروازانه جامه عمل می‌پوشاند، با ابهام و تردید فراوانی همراه است.

شاید تا اینجا که مطلب را خوانده‌اید، این سوال در ذهن شما خلق شده باشد که هوش مصنوعی چیست؟ هوش مصنوعی به انگلیسی Artificial intelligence که به طور مخفف آن را AI نیز می‌نامند، در واقع تکنولوژی کامپیوتری است که به نحوی قابلیت تفکر دارد. البته این قابلیت تفکر با چیزی که ما به عنوان تفکر انسانی می‌شناسیم متفاوت است ولی در حقیقت سعی دارد از الگوهای عصبی، مغزی و تفکر انسانی تقلید کند.

امروزه شاید هوش مصنوعی به آن شکلی که تصور می‌کنیم وجود نداشته باشد اما باز هم بسیاری از کارهایی که روزانه انجام می‌دهیم، مانند جستجوی اینترنت یا گشت‌وگذار در صفحات شبکه‌های اجتماعی و شبیه‌سازی‌ها و غیره، همه متأثر از هوش مصنوعی بوده و در حقیقت در حال حاضر از آن استفاده می‌کنیم.
برای مثال: رایانه‌هایی که در بازی‌های پیچیده‌ای مانند شطرنج، تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه، مشاوره به انسان و انواع کارهای مهم دیگر توانسته‌اند بهتر از انسان عمل کنند، نمونه‌هایی از هوش مصنوعی محدود هستند. با این همه، آنچه اکنون هوش مصنوعی می‌نامیم، الفبای هوش معصنوعی واقعی است که تاکنون کتاب آن نوشته نشده است. بنابراین، همین لحظه که شما این مطلب را می‌خوانید، ده‌ها و بلکه صدها نهاد تحقیقاتی در بسیاری از کشورهای صنعتی جهان با حضور دانشمندان علوم رایانه‌ای درباره ارتقای ابزار هوش مصنوعی شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند.

اگر تعریف و توضیحی که از هوش مصنوعی ارائه شد، قناعت شما را حاصل نکرد. حق با شما است زیرا هنوز تعریف دقیقی از هوش مصنوعی که تمامی دانشمندان روی آن توافق داشته باشند، ارائه نشده است ولی اکثر تعریف‌ها درباره هوش مصنوعی را می‌توان به شکل زیر دسته‌بندی کرد:
1- مانند انسان فکر می‌کند
2- منطقی فکر می‌کند
3- مانند انسان عمل می‌کند
4- منطقی عمل می‌کند

دو تعریف اول مربوط به فرآیندهای تفکر و استدلال هوش مصنوعی است، در حالی دو تعریف دیگر با رفتار او سر و کار دارد. با این تعریف، هوش مصنوعی فراتر از توانایی ربات‌ها است زیرا ربات‌ها اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک کار می‌کنند و از خود تفکر و ابتکاری ندارند اما هوش مصنوعی که اکنون در مراحل ابتدایی آن قرار داریم، فکر می‌کند و منطقی هم فکر می‌کند. البته موجودی که منطقی فکر کند، ممکن است که گاهی منطقی فکر نکند، اینجا است که باید متوجه خطر هوش مصنوعی بود. مثلاً ۳۰ سال بعد را درنظر بگیرید که بشر قادر به ساخت ابزاری با قابلیت هوش مصنوعی شده است. منطق ما می‌گوید که استفاده از بمب هسته‌ای، منطقی نیست اما ممکن است هوش مصنوعی به این نتیجه برسد که استفاده از بمب هسته‌ای منطقی است. سایر پدیده‌ها هم به همین شکل است که ممکن است ما آن‌ها را منطقی بدانیم اما هوش مصنوعی منطقی نداند و بین ما و هوش مصنوعی اختلاف فکری به وجود بیاید.

این در حالی است که وقتی هوش مصنوعی هم‌ردیف تفکر خود و یا فراتر از تفکر خود را خلق و او را بر امور خود مسلط کنیم، ممکن نیست که روی آن کنترل داشته باشیم. اگر هوش مصنوعی تصمیم به کشتن بشریت بگیرد، راه‌های زیادی برای این کار خواهد داشت. تصور کنید که امروز انسان تصمیم به ریشه‌کن کردن گنجشک‌ خانگی بگیرد. این پرنده‌ها در جریان خواسته انسان نیستند و توانایی کمی هم برای مقابله با آن خواهند داشت. حالا خود انسان ممکن است روزی در مقابل هوش مصنوعی حکم این گنجشک را داشته باشد و حتی نفهمد که در چه ماجرایی گرفتار شده است.
اینجا است که بسیاری از دانشمندان، درباره ایجاد و ارتقای هوش مصنوعی ابهام دارند چون نگرانی اصلی مربوط به روزی است که هوش مصنوعی به درجه‌ای از هوشمندی برسد که اهداف خودش را بر اهداف انسان‌ها و حتی خودش را بر انسان‌ها ترجیح دهد و علیه سازنده خود شورش کند.

به همین دلیل، دانشمندان زیادی هستند که سعی می‌کنند با پدیده هوش مصنوعی با احتیاط برخورد کنند. مثلاً «الیزر یودکوفسکی» محقق هوش مصنوعی و فیلسوف معاصر ما از جمله دانشمندانی است که دیدگاه مساعدی نسبت به پیشرفت سریع هوش مصنوعی ندارد. او همواره در سخنرانی خود این سوال را مطرح می‌کند که هدف ما از خلق و یا ارتقای هوش مصنوعی چیست؟ او می‌خواهد بگوید که بشر نباید با عجله به سمت ایجاد فرانکنشتاین دیگری برود که توانایی کنترل بر آن را نداشته باشد.
سخن پایانی این که با وجود ابهامات و بدبینی‌ها درباره هوش مصنوعی اما به اصالت هوش مصنوعی در کمک به بشر باید خوش‌بین بود منتها اگر دولت‌ها برای منافع زودگذر خود، آن را به هیولا و فرانکنشتاین تبدیل نکنند.

مرادی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هوش مصنوعی
منافع انسان
نظرات بینندگان:

>>>   هوش مصنوعی فاقد تفکر و اندیشیدن است.
این دست‌آورد فوق‌العاده و نبوغ‌آمیز انسان، حاوی الگوریتم‌هایی است که ضمن درک، خواسته‌ی مراجعه‌کننده، قابلیت دست‌رسی به دیتا و اطلاعات را در زمان کوتاه داشته و متناسب با پرسش و خواسته‌ی مخاطب، اطلاعات به‌دست آمده را در اختیار او قرار می‌دهد.
انتظار ما از هوش‌ مصنوعی، فرایند آسان و سریع، به اطلاعات مورد نیاز و تبادل اطلاعات با مخزنی است که به اطلاعات تولیدشده توسط انسان‌ها، دست‌رسی سریع دارد. و این بدان معناست که دست‌رسی ما به اطلاعات مورد نیاز خود در هر زمینه‌ای سهل‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.
اما
این‌که تصور کنیم این اطلاعات حقیقت است کاملا نادرست می‌باشد، بل‌که تاکید باید نمود اطلاعات ارائه شده مجموع باورها، نظریه‌ها و علم موجود است که امکان دارد در فردای پیش‌رفت دانش به نادرستی آن برسیم.
رامین علوی

>>>   "....به این معنا که وقتی انسان‌های غارنشین اجسامی را با دست خود برای عبادت کردن و کمک گرفتن از آنان ساختند تا از طریق معبودهای خود بر نیروهای طبیعت فایق آیند" و همچنان نوشته یی که " .....او می‌خواهد بگوید که بشر نباید با عجله به سمت ایجاد فرانکنشتاین دیگری برود که توانایی کنترل بر آن را نداشته باشد."
آنچه در بالا گفته یی و یا اقتباس کرده یی با هوش مصنوعی ارتباطی ندارد بلکه وسیله یافتن اتکا و یا پناهگاه از ترس و وحشت هایی زاینده یی مغزی بوده و همچنان پدیده هایی ایجاد شده خیالی از روی تصاویر ترسناکی است که در مغز هر انسان میگذرد و بویژه در شب (آنهم شب های بی برق قرون گذشته!!!) هوش مصنوعی در روشنایی و با دانش انسان متفکر (نه ترسو) راه تکامل خود راه می پیماید و مثال هایی ابتدایی آن مانند سیستم های کامپیوتری و و اوتو سیستم تولیدی است که دقت و کنترول شان به مراتب از کار دستی بیشتر است. جان بیادر وارخطا نشو و پشت این فیلسوف هایی محافظه کار و خرافاتی را رها کن.
آتش خاوری

>>>   انسان در روی کره زمین دست به جنایاتی زده که طبیعت را از خود بیزار و متنفر ساخته است ، انسان موجود بد ترین و مضر ترین ویروس است که به هبچ چیز حتا به همنوع خود رحم ندارد ، بر ضد طبیعت و خلاف قوانین آن عمل مضرانه می کند . وقت آنست که نابود شود و حنتا خود وسیله نابودی خود می شود.

>>>   👈👈👈 روزی یا گاهی هوش-مصنوعی ابزار شیطان-جنی میگردد. که شیطان در پروسس، امر، مشوره یا فرمان... هوش-مصنوعی نفوذ و مداخله میکند حتی در تجزیه، تحلیل... و هدایات هوش-مصنوعی شریک و سهیم میگردد.
و قراریکه شیطان دشمن بنی آدم توصیف شده است و حتمی است که توسط هوش-مصنوعی/شیطان ما بنی آدمها بخصوص مسلمانان به بربادی و تباهی سوق شده زندگی و سرنوشت خودمان را به خواست و اراده شیطان می سپاریم و بس.

>>>   رامین
آنچه در پاراگراف آخر گفته یی مانند تیزابی است که روی نقاشی زیبایت ریخته یی!!!
"هوش مصنوعی فاقد تفکر و اندیشیدن است" به گفته تاجیک ها نغز گفتی، انسان تا پایان عمر کاینات بمثابه موجود زنده با هوش و متفکر باقی میماند. با تاسف تعداد افراد با هوش و تفکر عالی، موجد و نوآور که اسیر افکار شیطانی نمی شوند خیلی کم اند. شکایت نظر دهنده گان دیگر و شکوه از شیطان (پهلوان پنبه برای من) بسیار زیاد است. کار آمد هایی هوش مصنوعی را در علم طب به دقت بخوانید تا به اهمیت آن در حال حاضر و آینده بهترو سالم برای بشریت پی ببرید.
"این‌که تصور کنیم این اطلاعات حقیقت است کاملا نادرست می‌باشد...." ما داده هایی اولی هوش مصنوعی را بمثابه "پیش بینی" یا "معلومات اولیه" می گیریم و این وظیفه گروپ یا تیم هوشمندان اصلی یا انسانی است که بعد از تحلیل و تجزیه پارامتر های دقیق تر را پیشنهاد و بکار ببرند (این کار ادامه دار خواهد بود). گیریم شیطانک دوستان هم رخنه کرده باشد در هر تحلیل و تجزیه بعدی قیچی میشود (هوش مصنوعی بدون شیطان). شاید هوش مصنوعی در آینده کمک کند که آن مغز های انسانی که خود نمیتوانند از گیر شیطان بگریزند از گیر شیطان آزاد سازیم!!!!
سومی!
" انسان در روی کره زمین دست به جنایاتی زده که طبیعت را از خود بیزار و متنفر ساخته است..." این توهین به همه بشریت است این افراد انسان نه بلکه شیطان اند که تعداد شان در مقابل همه یی نفوس بشریت در حال و گذشته بسیار ناچیز است. اکثریت مردم ۹۹.۹۹۹۹٪ مردمان بی گناه، زحمتکش، انسان دوست اند مگر چرا بازیچه دست ۰.۰۰۰۰۰۱٪ اند؟ جواب: "شاید هوش مصنوعی در آینده کمک کند که آن مغز های انسانی که خود نمیتوانند از گیر شیطان بگریزند از گیر شیطان آزاد سازیم!!!!"
چارمی!
رامین گفت: "هوش مصنوعی فاقد تفکر و اندیشیدن است" یعنی اینکه هوش مصنوعی فاقد خیال پردازی شب های تاریک و شیطان سازی است.
"که شیطان در پروسس، امر، مشوره یا فرمان... هوش-مصنوعی نفوذ و مداخله میکند حتی در تجزیه، تحلیل... و هدایات هوش-مصنوعی شریک و سهیم میگردد." شیطان بزرگ یا "رذالت کراسی" در حال شتنک زدن است و با مرگ آن تاثیرات شیطان بازی ناچیز میشود، غم مخور و روزت را خراب مکن.
"ما بنی آدمها بخصوص مسلمانان به بربادی و تباهی سوق شده زندگی و سرنوشت خودمان را به خواست و اراده شیطان می سپاریم و بس." با تاسف ما قرن هاست که در گیر شیطان مانده ایم و بازهم میگویم این را به فال نیک بگیر و امیدوارم در روشنایی آن راه "صراط مستقیم" را همه به آسانی پیدا کنند و این پایان راهبردی شیطان خواهد بود!!!!
در پایان هوش مصنوعی جز زنده گی همه ما شده است حتی شما دوستان که از شیطان ناله میکنید، استفاده از تلفن هوشمند، جی پی اس، فایند فرند، رسانه های اجتماعی، ماشین های سرچ، کمره های اتوماتیک، ننو تکنولوژی، ده ها مورد بسیار کار آمد در طبابت،
تولید مواد پرکیفیت و دقیق و هزاران دیگر.
آتش خاوری

>>>   یکم_ذهن با مغز فرق دارد. ذهن میوه مغز و محصول آن نیست.
دوم_مغز سخت افزار است و ذهن نرم افزار. آیا CPU کامپیوتر سیستم عامل آن (مثل ویندوز) را تولید می کند؟ خیرو نرم افزار کامپیوتر (ویندوز) از جای دیگر می آید یعنی یک ذهن دیگر آن را نوشته و محصول سخت افزار نیست.
سوم_او که می گوید جهان ماده فکر و ذهن و مفهوم خدا را خلق کرده ماجرا را "سرچپه" قصه می کند. این ذهن (خالق) است که جهان مادی را آفریده.
چهارم_به کسی که مرگ را نابودی جسم و ذهن (هردو) می داند توصیه می کنم برنامه "زندگی پس از زندگی" را تماشا کند. شرح کسانی است که بر اثر بیماری یا تصادف مردند و ذهنشان از بدن شان خارج شد. آنها می گویند وقتی از بدن خود بیرون شدند قدرت بینایی بسیار قوی تری بدست آوردند به قسمی که هم جلو و هم عقب و هم بالا و هم پایین را همزمان می دیدند یعنی یک دید 360 درجه. چیزی که در دنیای مادی غیرممکن است.آنها این بینایی خارق العاده را "بدون چشم" بدست آوردند! چشم از بدن است و آنها در خارج از بدن خود جسم خود را می دیدند که مرده.
[برای تماشای برنامه "زندگی پس از زندگی" در گوگل همین را بنویسید. سایت aparat.com همه قسمت ها را با انواع رزولشن ها دارد.اندازه هر قسمت با رزلوشن 360p حدود 100 مگابایت است.امسال سال چهارم_فصل چهارم_ نشر این برنامه است. هر برنامه 30 قسمت است و هر سال در ماه رمضان نشر می شود]
پنجم_ هوش مصنوعی انجام مکانیکی الگوریت های معین است و نه فکر کردن. آیا یک پایه کمپیوتر که یک برنامه شطرنج بازی را اجرا می کند در حال فکر کردن است؟!! مسلما" نه. آن برنامه صرف الگوریتمهای معینی را با سرعت بسیار زیاد اجرا می کند. ماشین نه هوش دارد و نه فکر و نه هرگز می تواند "بر انسان شورش کند". اینها گپ های ژورنالیستی و عوامانه است.

>>>   ● هوش-مصنوعی یعنی توکل به توهم و وهم-پرستی عینا مثل ذات افغانیت=محرومیت و مثل اسلام-پشتونی=نازی=فاشیزمی=کوچیگری و مانند فلسفه=خودکش=فیلسوف علم شیطانی-سرچاراهی-در شک و تردید ....

>>>   🕶 به توجه آتشخاوری؛
موضوع و ثبوت شرعی و دینی که بجایش باشد.
اگر کمی در مورد شیطان/جن-شناسی و خواص و ماهیت مکر و حیله و وسوسه... آن و هم در مورد شیطانپرستی و... و نمیدانم که در باره میتافزیک پلاسما و... مطالعه میداشتی شاید نظر متفاوتی می دادی....
همانگونه که قوم یا مردم پشتون به توهم پشتو و افغانیت=محرومیت توکل نموده اند....!؟؟؟
تاثیرات و مزه رذالتکراسی-دموکراسی را که کمی احساس کرده ای، چند سال بعد لذت هوش-مصنوعی را هم میچشی، که هنوز خیلی وقت است، روزش میآید اگر حیات باشیم !؟

>>>   🔔 ... فرمان هوش مصنوعی = سوق به خودکشی انتحاری مثل توهم افغانیت در محرومیت !؟

>>>   🔔 ... فرمان و انگیزه هوش مصنوعی = سوق شدن-کردن به خودکشی و انتحاری !!؟
مثل زلنسکی-اوکراینی که دیکته-گیر وسوسه-خور و فرمانبر شیطان و شیطانپرستان و هم شکار انگیزه هدایات هوش مصنوعی شده است که چه یک ارمغانی را ببار آورده است!؟
و از او احمقتر پوتین-روس که گفت ما با شی-چین پیشتازان هوش مصنوعی میگردیم !؟؟

>>>   🕶 واضح است که فرهنگ و دانشمندی مردم این این سرزمین را گروه ناقلین خرپشتون/افغان/کوچی تخریب کرده است و همه مردم تقلیدگر سریالهای دموکراسی و چه و چی شده و خراحمق میشوند!؟
مثل قصه رفتار زاغ و کوک زری...
حالی در عملکرد خرقوم پشتون/افغانیت/تروریست/نازی و طالبان کوچی شان مثل ملا کرزی-غنی که رو به قبله غرب آمریکا و انگلیس آورده اند و توکل به کافران کرده و میکنند و هم میگویند که ما مردم خرمنافقین پشتون/طالبان را از جمله آدمیان برسمیت بشناسید که ما غلام همیشگی شما بوده و از اسلام واقعی و خداوند بیزار شده از جمله شما ملعونین هستیم.
بیشک که خداوند، از نیت اراده نفس و اعمال زشت و تعصب قومی-زبانی شما مردم پشتون=افغان آگاه بوده و در سرکشی تان مهلت داده که انشالله سخت در کمین تان است!
حال اگر شما مردم به انگیزه و تلقین های (شیطان انسی/جنی یا هوش مصنوعی) عقل و سرنوشت زندگی خود را تسلیم و میسپارید، شیطانی-فضای مجازی با هوش مصنوعی اش به کمین تان آماده بوده که است!؟ تیشه به پای خود ...

>>>   🕶 البته اگر در نزدیک یا پهلوی سامانه یا افزار و یا فرمانده یا دستگاه هوش مصنوعی یا پیامگیر یک دستگاه پیشرفته غوست-دیتکتر یا حسگر جن گذاشته شود و همیشه مراقب همه جانبه هم باشید احتمالا چیزها را تجربه خواهید کرد، چه بهتر اگر در آن موقع در مورد قرین و یا تابعه تان نیز بادقت و کنجکاوی شوید و....

>>>   🕶 البته اگر در نزدیک یا پهلوی سامانه یا افزار و یا فرمانده یا دستگاه هوش مصنوعی یا پیامگیر یک دستگاه پیشرفته غوست-دیتکتر یا حسگر جن گذاشته شود و همیشه مراقب همه جانبه هم باشید احتمالا چیزها را تجربه خواهید کرد، چه بهتر اگر در آن موقع در مورد قرین و یا تابعه تان نیز بادقت و کنجکاوی شوید و....
و هم اگر در آن لحظه از شنیدن و یا تلاوت آیتلکرسی به آواز بلند تجربه کنید جالب های خواهید یافت و....

>>>   ششمی!
با چه یک افسانه یی سرمنگسک روزت را خراب میکنی:
۱ و ۲- پس همه مغز ها را میتوانی بکشی و کباب مغز پخته کنی زیرا همان ذهن کافی است!!!!! پس مردن یک آدم متفکر کدام ضایعه نیست و می توانی از ذهن هر بیسواد هم استفاده کنی
۳- این فکاهی "جورج برکلی" است که بدون ماخذ نوشته یی!!!
۴- تکرار همان افسانه هایی کهنه که یگان تا از آن یوتیوب هم میسازند (مردم خرافاتی است و بیننده هم زیاد، پول آور). اگر این ذهن تو به جسم خیالی که خودش تراوش کرده است ضرورت ندارد پس چرا وقتی چشمانت (ماده) پت است چیزی نمی بینی؟؟ چرا کور ها ضرورت به کتاب های چاپی (جسم مادی) ویژه دارند و ذهن شان همان کتاب های خطی مارا خوانده نمی توانند؟؟؟؟ اگر جهان مادی بشمول جسم ما تنها زاده ذهن است پس چرا در همه ادیان بشمول اسلام مراتب ویژه برای تدفین جسد هدایت داده شده (یعنی که تو از خالقت هم هوشیار تری، ماه رمضان است توبه کن). پشت برکلی بی شعور و گوگل (که در آن مرد ها هم میزایند، پس بپذیریم؟؟؟) رها کن.
۵- این پاراگراف راکتی است که خاک باد افسانه های قبلی ات را به هوا بالا میکند. درست گفتی، "هوش مصنوعی انجام مکانیکی الگوریت های معین است" که از مغز انسانی (فزیک دان و ریاضی دان) به آن منتقل شده است و تنها فرق آن سرعت بکار گیری پروگرام است. مغز ما با سرعت ۵ متر بر ثانیه و کامپیوتر با سرعت الکترونیکی و مایکروپروسس کار میکند.
آتش خاوری

>>>   هشتمی بدون تذکره!!
۱- بهترین راه نجات و فلاح از شیطان و جن های خودت اعتماد به نفس و تزکیه نفس است، وسوسه، نفرت، شهوت پرستی، پشت مردم گپ زدن، توهین به اقوام راه را برای جن و شیطان باز میکند، موفق باشی!
۲- "همانگونه که قوم یا مردم پشتون " جانم مردم پشتون را هم خداوند خلق کرده است و نزد او همه برابر اند. من گاهی از فاشیسم پختونوالی می نویسم که گروه های معین فاشیستی اند مگر چنین توهین به همه زحمتکشان پشتون خود فاشیسم است، امید رسیده باشی!!!
۳- من در درون "رذالت کراسی" نزدیک به نیم قرن است که زنده گی میکنم و با آن مستقیم در مبارزه هستم، روزانه کار و بارم هم بطور نسبی با هوش مصنوعی است غم مخور از تو کرده بیشتر آگاهم در فکر زنده گی خودت باش!!!
آتش خاوری

>>>   😎 معلوم میشود که ماهیت خوشخدمتی آتش خاوری نام برملا شد و...، که حادثه ۶۲-فیصد قتل عام مردم فارسیزبانان را با نواسه های فعلی (دشمنان قضیه شهیدان چهل دختران) در سر معامله شده است، و ضرور نتیجه خوشخدمتی و خودفروشی اشرا بمثل مهدی بلخابی با تیشه در ریشه خود میچشد !؟؟؟
جای تاسف و تعجب است که او احساساتی ساده چطور در خواب خرگوش است که از حمله نواسه های آن متجاوزین قضیه ۴۰-دختران هنوز بیخبر مانده که حالی در کوچ اجباری دادن خودک آتش خاوری خیل آمده اند !؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است