جا ماندن هسته اطلاعاتی فرانسه در افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۲۳:۴۱    ۱۴۰۲/۱/۲۳ کد خبر: 172834 منبع: پرینت

فرانسه هسته اصلی‌ اطلاعات استخباراتی‌اش را در افغانستان جا گذاشته است.
پژوهش های جدید درباره روند تخلیه کارمندان محلی فرانسه از افغانستان نشان می‌دهد، که این کشور هسته اصلی کارمندان اطلاعات استخباراتی‌اش را در این کشور جا گذاشته است.

فانوس دریایی، رسانه‌ فرانسوی، در پژوهشی که در مورد روند تخلیه کارمندان محلی این کشور از افغانستان داشته و روز چهارشنبه، ۲۳ حمل، نشر شده، دریافته که هسته اصلی کارمندان استخباراتی فرانسه در افغانستان به نام "شمشاد" فعالیت می‌کرد.
برپایه این پژوهش، گروه شمشاد پس از سال ۲۰۱۴ و خروج نیروهای فرانسه از افغانستان تا سال ۲۰۲۰ برای حفظ منافع فرانسه مأموریت جمع‌آوری اطلاعات را داشته و هر عضو این هسته تا یک‌هزار دالر حقوق نیز دریافت کرده‌اند. شمشاد توسط سرویس مخفی فرانسه (دی‌جی‌اس‌ای) اداره می‌شد.

بربنیاد یافته‌های این پژوهش، اعضای شمشاد در پی سقوط حکومت پیشین افغانستان برای ماه‌ها بدون هیچ حمایتی به حال خودشان رها و برخی از آنان با تهدیدات مستقیم روبرو شده، شماری اندک به فرانسه انتقال یافته، برخی هم مهاجر در کشورهای ایران و هند و یک‌تعداد آنان هم تاکنون به‌گونه مخفی در داخل افغانستان به سر می‌برند.
در این پژوهش با ۸ تن از اعضای پیشین شمشاد گفتگو شده و مدارک کافی از کار آنان نیز با فرانسه ارایه شده و بخش‌هایی در ریاست امنیت ملی حکومت پیشین و ارتش افغانستان نیز فعالیت آنان را تایید کرده‌اند.

پژوهش انجام‌شده ادعای امانویل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه را کذب ثابت کرده که در اکتوبر سال ۲۰۲۱ از پایان موفقانه ماموریت تخلیه کارمندان محلی این کشور از افغانستان سخن گفته بود.
فانوس دریایی گفته که جا ماندن اعضای شمشاد به معنای ناقص بودن روند تخلیه کارمندان محلی فرانسه از افغانستان بوده است.
یادآوری می کنیم، که فرانسه ۷۰ هزار نظامی تا سال ۲۰۱۴ در افغانستان داشت که با خروج این نیروها از این کشور ۵۵۰۰ کارمند محلی فرانسه نیز به پاریس منتقل شدند.

فرانسه همچنان دو ماه پیش از فروافتادن جمهوریت همه ای استادان زبان فرانسوی دانشگاه های افغانستان را همراه خانواده های شان به فرانسه برده بود و از فروافتادن جمهوریت خبر داشت.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
فرانسه
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   "....و از فروافتادن جمهوریت خبر داشت....." چه یک ملک بی خبر و خواب برده خارجی ها میدانستند مگر داخلی ها هنوز ر خواب بودند.
آتش خاوری

>>>   المان و فرانسه بزرگترین قربانیان جنگ اکراین هستند. المانها بسیار سست و منفعل شده اند. شاید پس از تجزیه المان شرقی و غربی و تجاوزات بسیار به زنان المانی، نسل کنونی چنان حرامزاده شده است که خون هیتلر و فرماندهان او را از یاد برده است.
المان همچنان در حال سقوط است ولی سیاستمداران آن بشدت به تجاوز امریکا وابسته شده اند و مصداق زندانی هستند که عاشق شکنجه گر میشوند.

فرانسه ولی در حال پوست اندازی است. اگر مکرون پا برجا بماند فرانسه پس از جنگ اکراین همان فرانسه قبل از جنگ نخواهد بود. چنان بر ساز جدایی میکوبد که هم برای اعضای اتحادیه اروپا سخنانی دردناک و نو هست هم برای امریکا.

در پایان این جنگ یحتمل با دو اروپا روبرو شویم. اروپای شرقی متمایل به شرق میشوند و اروپای اطلسی یا غربی همچنان غربی میمانند. حوزه بالکان با سرعتی کم ولی ثابت قدم به سوی افزایش تنش و جنگ داخلی میرود.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است