طالبان و داعش، تکرار قصه چوپان دروغگو
طالبان به شکل آگاهانه و سیستماتیک فشار بر مردم را افزایش می‌دهد تا شمار بیش‌تری به داعش بپیوندند و این گروه به بهانه سرکوب آن پول و امتیازات بیشتری به دست بیاورد 
تاریخ انتشار:   ۰۰:۳۶    ۱۴۰۲/۱/۲۴ کد خبر: 172838 منبع: پرینت

موضوع داعش و طالبان به معمایی تبدیل شده است که هر کس بنا به اهداف سیاسی و اقتصادی خود از آن روایتی به دست می‌دهد. طالبان برای خارجی‌ها وانمود می‌کند که ماموریت اصلی این گروه سرکوب داعش است، و گویا اگر مبارزه این گروه نباشد داعش افغانستان را گرفته و به سوی دیگر کشورها سرازیر می‌شود. لابی‌گران طالبان در خارج بزرگ کردن مبالغه‌آمیز موضوع داعش را وسیله شستشوی طالبان و قباحت‌زدایی از آن می‌گردانند. شماری از حلقات استفاده‌جو در غرب نیز وجود دارند که با بحران‌های منطقه‌ای تجارت می‌کنند و با کوبیدن بر طبل بزرگ‌نمایی داعش و ترساندن کشورها از آن، پرداخت پول به طالبان را توجیه می‌کنند، تا راه به تطبیق اجنداهای بحران‌ساز بعدی‌شان از طریق طالبان هموار شود.

حوادثی که از زمان تسلط طالبان بر کابل تا امروز به نام جنگ با داعش رخ داده است، بنا به گزارش‌های میدانی رسانه‌ها و ناظران داخلی به سه دسته تقسیم می‌شود، یک) جنگ طالبان با حلقاتی به نام داعش، دو) جنگ طالبان با گروه‌های مختلف مقاومت شامل نظامیان حکومت پیشین، مجاهدین سابق، جبهه ملی مقاومت، جبهه آزادگان، جبهه آزادی و دیگران، سه) درگیری داخلی جناح‌های طالبان برای تصاحب مراکز قدرت و نفوذ در حاکمیت. هرچند سرکوب رسانه‌ای طالبان اجازه نمی‌دهد که آمار دقیقی از همه جنگ‌ها و تعداد اشتراک کنندگان و تلفات برجای مانده از آن‌ها به دست بیاید، اما گزارش‌های غیر رسمی نشان می‌دهد که شمار حملات جبهات ضد طالبان بر این گروه، به مراتب بیش‌تر از حملات داعش بوده است.

طالبان هر جنگ و حمله‌ای را که در افغانستان رخ بدهد بی‌هیچ درنگی به داعش نسبت می‌دهد و چند هدف را از این کار دنبال می‌کند: یک) گویا خطر داعش بسیار جدی است و دنیا باید پول بیش‌تر به طالبان بدهد، دو) گروه‌های دیگری که بر ضد طالبان بجنگند وجود ندارند و بنا بر این کشورهای منطقه و جهان نباید سایر نیروهای سیاسی و نظامی در افغانستان را جدی گرفته و با آنان وارد تعامل شود، سه) در میان طالبان هیچ اختلاف مهم داخلی نیست و همه جناح‌های شان با وفاداری تام از امیر المومنین خود اطاعت می‌کنند و در نتیجه گروهی منسجم و مسلط بر اوضاع هستند.

کسانی که با بزرگ‌نمایی قضیه داعش و نادیده گرفتن واقعیت‌های پیچیده افغانستان شکار تبلیغات طالبان و لابی‌گران‌شان می‌شوند بر بحران افغانستان سرپوش می‌گذارند تا به اهداف سیاسی و اقتصادی خود برسند. برای آنان مهم نیست که صدها هزار نفر از کادرها و نیروهای متخصص و تحصیل‌کرده افغانستان به فرار از کشور وادار شده‌اند، ملیون‌ها نفر دیگر در صدد یافتن راهی به فرار هستند، ملیون‌ها دختر از ادامه تحصیل بازمانده‌اند، ده‌ها هزار زن شاغل منبع اقتصادی خود را از دست داده‌اند، و افزایش تنش‌های قومی زمینه را برای جنگ‌هایی خونین و خطرناک مساعد کرده است.

داعش در افغانستان در حدی نیست که گروه طالبان نشان می‌دهد، زیرا داعش گروهی سلفی-جهادی است و در میان مردم افغانستان که اکثریت شان حنفی و در درجه بعد شیعه یا اسماعیلی هستند بستر اجتماعی ندارد. حلقات پراکنده‌ای که در گوشه و کنار کشور زیر نام داعش پیدا می‌شوند اغلب‌شان در اثر ستم طالبان ناچار به پیوستن به داعش شده‌اند. طالبان به شکل آگاهانه و سیستماتیک فشار بر مردم را افزایش می‌دهد تا شمار بیش‌تری به داعش بپیوندند و این گروه به بهانه سرکوب آن پول و امتیازات بیش‌تری به دست بیاورد. داعش پروژه‌ای تجارتی برای طالبان است.

محمد محق


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
داعش
نظرات بینندگان:

>>>   اشرار، ملیشه طالب اجیر، داعش، هنگک و بنگک آینده نزدیک، خرک های آینده دور همه بازی های تیاتر گدی چرکستان است که پیه آن تنها به جان ما خواب برده گان بهشت می خورد و تا خمار این خیال های خام هستیم هر یک ازین پوقانه یک شبه بزرگ میشوند و مارا خفک میکنند
آتش خاوری

>>>   رفتن طالبان حتمی است اما اینکه بعد سقوط طالبان سرنوشت ملا های سنتی که در مساجد محلی امام هستند چه میشود ؟ فقط خدا میداند.

>>>   👈👈👈 افزایش لفاظی (افغان/افغانیت) کلمات تکقومی-انحصاریت تحمیل شده و مهندسی شده مانند《 بین-الافغانی، افغان یا افغانیت توهمی ، ملی یعنی کدام ملی ... 》بحران ها و مشکلات را بیشتر و شدیدتر کرده و میکند.
آکثر مردم کشور ما از چنین لفظ و کلمات تکقومی تحمیلی (افغان-افغانیت انحصاری) که سرنوشت مردم را به محرومیت فقر بیسوادی بیقانونی و ناانسانیت... گسترش و سوق داده است، همین کلمات حیله گرانه قومیت نوعی احساس بیزاری و تنفر را در دل مردم ایجاد کرده است و در اصل کلمات زشت و محقری و توهینی است که جان و مال مردم را به خطر دینی امنیتی و اقتصادی پیوند داده است و فغان مردم را کشیده است.

>>>   🤓 همین (مردم پشتون-متعصب یکبام و دوهوایی) که در ذات افغانان/فغانی هم ناقلین و کوچی/چوپان سرگین-وال بوده و هستند.
👈 بخاطر مفتحوری حیوانیت سرکشی و بیزاری از انسانیت و اسلام-واقعی، در هر زمان با هر نوعه ریا حیله و نیرنگ منافقت-شیطانتی خودشانرا در لباس مسلمان-اسلام بنام های مختلف مثل داعش القاعده طالبان پشتون غورزنگ کوچی و چه و چه نام داده و نمایان شده اند.
این مردم بد ذات جنی، به قسم قرآن-خور و درغگو بودن سابقه داشته و مشهور هستند مثل حاکمیت بابای پشتون-طالبانی شان ملا کرزی ملا غنی ملا اتمر و...

>>>   💥 بیخ و ریشه تباهی بربادی... { فقر بی-قانونیت محتاج کافران بودن، و نامترقی مافیاگری جعلکاری محرومیت قاچاقبری غربت انتحاریت خودکشی قوم-جنگی سمتگرایی ظلم و ستم فاشیزمی حسادتگری-قومی خیانتکاری بینظمی-ترافیکی جنایتکاری وطنفروشی چاپلوسی-گری تبعیض نسلکشی کوچ-اجباری، حذف زبان فارسی-دانشی و محروم سازی مردم غیرپشتون، جهالت تقلب گرسنگی بیسوادی بیدانشی ●《 و سر کتابهای وارداتی علمی-دانشی بزبان فارسی (مالیه کمرشکن مقرر کردن) که باش مردم فارسیزبان بی-تحصیل بمانند!؟ و هم زبان-انسانیت فارسی/دری حذف شود!؟ و همه مردم به ...پشتونی و ترورست جاهل و دشمن انسانیت و خداوند تربیه و سوق گردند و...》● } از سبب اعمال زشت و گفتاری پشتو-مروجی و هم از حاکمیت متقلب فاشیزمی-نازی ...افغانیت بین-الافغانی پشتونیستی ... بوجود آمده است و بس.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است