طالبان چه تعهداتی باید به پاکستان و چین بدهند؟
برای پاکستان، وجود گروه‌هایی مانند طالبان و سایر سازمان‌های افراطی امری راهبردی است و به هیچ قیمتی از آن دست نخواهد کشید 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۲    ۱۴۰۲/۲/۱۹ کد خبر: 173025 منبع: پرینت

در روزهای گذشته شماری از وزیران طالبان به پاکستان رفتند و ملاقات‌هایی ترتیب دادند. به ظاهر، مهم‌ترین آن‌ها ملاقات سه‌جانبه با مقام‌های چین و پاکستان بود. تحلیل‌گران گفتند که دو کشور یادشده می‌خواستند در این نشست‌ها پیام جامعه جهانی را که در نشست اخیر دوحه مطرح شده بود، به گوش طالبان برسانند و این‌که اگر اصلاحاتی در رفتار طالبان نیاید، انزوای بین‌المللی و مشکل به رسمیت شناختن برای مدت‌های طولانی ادامه خواهد یافت، به اضافه عواقب احتمالی دیگری برای این گروه. شماری از تحلیل‌گران گفتند که هدف از این نشست‌ها در اسلام‌آباد، اظهار نگرانی از فعالیت‌های گروه‌های افراطی مانند طالبان پاکستان و جنبش ترکستان شرقی بوده است تا از طالبان تعهدی مبنی بر مقابله یا مهار این گروه‌ها گرفته شود.

به نظر نمی‌رسد که رساندن پیام جامعه جهانی نیاز به چنین نشستی داشته باشد، زیرا افکار عمومی پیشاپیش از طریق رسانه‌ها می‌دانستند که مطالبات از این گروه چیست و به ظاهر سخن تازه یا پنهانی وجود ندارد که برای ابلاغ آن نیاز به سفر وزیر خارجه این گروه باشد. مطالبات جامعه جهانی به چند مورد خلاصه می‌شود: برگشت زنان افغانستان به آموزش و کار، تشکیل حکومت فراگیر و منع فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان. مطالبات مردم افغانستان البته بیشتر از این موارد است و آن کنار رفتن یک گروه نظامی از قدرت، برگشت به رأی مردم به‌عنوان پایه مشروعیت نظام سیاسی، حاکمیت قانون اساسی، محو تبعیض قومی و مذهبی، تفکیک قوا میان دستگاه‌های اساسی دولت، تمرکززدایی از ساختار قدرت، آزاد شدن فعالیت احزاب سیاسی و نهادهای مدنی، تضمین آزادی بیان، مراعات کنوانسیون‌های بین‌المللی به‌ویژه در زمینه حقوق بشر و حقوق شهروندی، جلوگیری از فساد گسترده مالی رهبران و فرماندهان طالبان، به اضافه آن‌چه در مطالبات جامعه جهانی آمده است. اما مطالبات پاکستان و چین چیز دیگری است و به ظاهر اظهار نگرانی از فعالیت طالبان پاکستان و گروه ترکستان شرقی و درخواست توقف فعالیت‌های این دو گروه بخشی از مطالبات این دو کشور است. البته دولت پیشین افغانستان همین درخواست را از پاکستان و کشورهای منطقه داشت که به گروه‌های مسلح و افراطی در داخل خاک خود پناهگاه ندهند تا از آن‌جا بر ضد افغانستان فعالیت کنند و امروزه کشورهای منطقه در وضعیت معکوس قرار گرفته و به همان نگرانی گرفتار شده‌اند.

اما آیا فعالیت طالبان پاکستان و گروه ترکستان شرقی واقعا نگرانی جدی این دو کشور را برانگیخته است؟ از دید استراتژیک، برای پاکستان، وجود گروه‌هایی مانند طالبان و سایر سازمان‌های افراطی امری راهبردی است و به هیچ قیمتی از آن دست نخواهد کشید. این گروه‌ها هم در فشار بر هند، هم در چانه‌زنی با کشورهای منطقه و هم در باج‌گیری از کشورهای جهان بسیار سودآورند و از این رو از میان رفتن آن‌ها به هیچ صورت مطلوب این کشور نیست. گروه ترکستان شرقی نیز در حدی از توانایی نیست که بتواند دردسری جدی برای دولت مقتدر چین باشد. این گروه‌ها تنها در صورتی مایه نگرانی‌اند که از کنترل خارج شوند، نه تا زمانی که صرفا نقش ایذایی دارند. نگرانی اصلی پاکستان و چین از بابت توافق پشت پرده میان طالبان و امریکا است و هدف از نشست اسلام‌آباد نیز بررسی شاخص‌هایی است که به این دو کشور اطمینان بدهد که گروه طالبان به ‌رغم دریافت پول‌های هنگفت از امریکا، به متحد منطقه‌ای آن کشور تبدیل نمی‌شود تا منافع این دو کشور را در کوتاه‌مدت یا درازمدت به خطر بیندازد. طالبان اما فعلا با همه بازی می‌کنند و در حال سبک و سنگین کردن هستند که بیشترین سود را از کجا می‌توانند به چنگ آورند، از روسیه، ایران، چین و پاکستان یا از اروپا و ایالات متحده امریکا.

محمد محق


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
تعهدات طالبان
چین پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   جان بیادر گپ حل شد:
سه کشور بر «افزایش تجارت ترانزیتی از طریق بندر گوادر» پاکستان توافق کردند.
نتیجه این نوع گرد همایی های پوقانه یی، باید جیب خان ها پر شود ما خو بدون آن خمار و خراب بهشت هستیم!!!!!
آتش‌خاوری

>>>   بیچاره طالب از شش جهت پول دریافت کرده و حال باید در شش جهت خدمت رسانی کند ، همه حجله آراسته اند تا با طالب خلوت کنند.

>>>   🤫👈💫 همین گروه پشتون=طالبان=ناقلین تنها به چین و پاکستان نه، بلکه به سازمان ملل و همه جهانیان تعهد و تضمین ذیل را بدهند و بگویند که؛
💫 ما مردم پشتون=ناقلین=طالبان چنین (قباله تکقومی یا جوازنامه تک-ملتی یا تکقومی پشتون/افغان و هم افغان-ستان را با توهم افغانیت) پس ازین حرام دانسته و فسخ کردیم، و زین پس انسان هستیم.
👈 شما سازمان ملل یا اینکه در باره جاگزین کلمه تکنژادی (افغان=پشتون و تکقومی افغان-ستان=افغانستان) یک نام خوب با برنامه جدید تازه و تصمیم منصفانه انسان-غیرقومی در مورد اتخاذ نمایید.
💫 یا که ما مردم افغان=پشتون ازینکه بنام هر فرد و مردم-قومی خود جواز هویتی-خونی دی ان ای بنام (افغان) و هم قباله ناقلینی هویتی-قومی این سرزمین بنام (افغان-افغانستان) را صرف بنام مردم و قوم خود در آرشیو درج کرده و داریم، پس این (سرزمین اصلی مردم فارسیزبان) پس ازین از ماست.
💫 پس باید دیگه اقوام و مردم فارسیزبان تورکتباران ازبکان تاجکان ایماقان هزارگان تاتاران ترکمنان پامیریان عربان و دیگران این سرزمین نامنهاده-شده قومی ما را ترک کنند و ازینجا برایند و بروند، ورنه در صورت برسمیت شناختن ما، مردم فارسیزبان در خطر حتمیست.
💫 یا یک کشور با مردم (خالص ناقلین-پشتون قوم افغان-فغانی و هم دولت فغان-فغانستان با ماهیت افغانیت-فغانیت) صرف برای نژاد ما کشور جدا و علیحده جور شود.
💫 و امید داریم آن وقت مارا منحیث یک انسان و هم یک کشور با ماهیت فغانتون به رسمیت بشناسید.

>>>   کسی گاو خودرا به بازار برد ودلال برای مشتری ها از گاو بسیار تعریف کرد شخص که این صفتهارا به گاو خود هرگز ندیده بود بسیار تعجب کرد وگفت اگر گاو من راستی دارای همین صفاتی است که دلال بر شمرد من این گاو را هرگز نمی فروشم چون این صفاتش را خبر نداشتم!!!؟ حال اگر طالب ومتقی واقعا استقلال فکری وعملی دارندوملت وکشور برایشان ارزش دارد ودنباله رو تابع دساتیر وفرامین غرب نیست ویا پاکستان دیگر غلامانگلیس وامریکا نیست ومیتواند ارباب خودرا چینج نماید باید با اینها تعامل کرد وبرایشان فرصت دارد تانتیجه ای عملکرد ها شان راسبک وسنگین نمود ولی معلوم است که چنین نیست وطالب وپاکستان به سر چین کلاه میگذارند وانها عهر عملی را که انجام میدهند به اجازه ای استخبارات جهانی وفرماندهان اولی شان است کسیکه عاقل استبه این ترفند ها بازی نمیخورد
حاجی ولایت خان از پاریس

>>>   👩‍💻👨‍💻 خلاصه مشکلات و دشمنان دین و دنیای ما ( روس ایران آمریکا چین انگلیس پاکستان آی اس آی و کشور های همسایه نبوده اند و هم نیستند)،
💁‍♀️ دشمن اصلی و همیشگی (علم دانش و فرضیت حکم خداوند، و دشمن ما مردم فارسیزبان تورکتباران ... زبان فارسی=دانشی) صرف مردم پشتون=ناقلین و کاربرد زبان پشتو بی فرهنگ، ملت افغان، و نام افغان-ستان تکقومی-انحصاری بوده است و بس،
👨‍⚖️ همین موضوع مرموزاثر علت دایمی-خونریزی... پسمانی...و گرسنگی ۲۷۵ ساله ما مردم ای سرزمین شده است و خلاص.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است