گفتگوی مرزبانان طالبان و ایران برای حل منازعات مرزی
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۳۱    ۱۴۰۲/۲/۲۳ کد خبر: 173054 منبع: پرینت

هیاتی از ‏مسوولان مرزی قول‌اردوی ۲۰۷ الفاروق طالبان برای بررسی یک اختلاف مرزی با هیأت مرزبانان کشور ایران دیدار و گفتگو کردند.
به گزارش شفقنا؛ هیاتی از لشکر الفاروق به ریاست محمد رحیم خادم، فرمانده تیپ مرزی و همراهی مدیر اپراسیون این لشکر و فرمانده کندک اسلام قلعه برای بررسی یک اختلاف مرزی با هیأت مرزبانان ایران دیدار و گفتگو کردند.

این دیدار پس از آن صورت گرفت که نیروهای ایرانی اقدام به ساخت سرک در عبور از نقاط صفری خاک افغانستان کرده بودند که با ممانعت نیروهای مرزی کندک اسلام قلعه مواجه شد.
در‌ این دیدار دو طرف بر حل منازعه از طریق دیپلماتیک و تعیین نقاط مشترک از سوی مهندسان تاکید کردند.

این در حالی است که پیش از این نیز برخی اختلافات مرزی، به خصوص در نقاط صفر مرزی بین نیروهای مرزی و مرزبانان دو کشور وجود داشته و با ورود مقام های رسمی افغانستان و ایران حل و فصل شده است.
مسوولین ارشد و دیپلماتیک دو کشور نیز همواره بر حل مسالمت آمیز و دیپلماتیک اختلاف نظرها دور از هرگونه درگیری تأکید کرده اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
منازعات مرزی
ایران افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   حدود ایران توسط مهندسین از زمان امان الله خان وظاهرشاه وبعدا درحکومت های بعدی تماما تحدید ومشخص می باشد همینطور زمان کرزی واشرف غنی .وحتی زارعین ایرانی وافغانی طی چندین صدسال قسمت مرز را می دانند که حتی در برخی جاها بینشان جوب اب است اینطرف زمین های ایرانی ها انطرف زمین های افغان ها.یعنی کاملا مشخص است منتها ایران امده اشتباه کاری نموده فکر کرده مرز خانه یا باغ است که طرف بیاید عقب تر دیوار بکشد درزمین های خودش اینها امده اند پانصد تا یک کیلومتر عقب تر دیوار کشیده اند حالا که دولت افغانستان از دست نیروهای قانونی اش بیرون رفته وافتاده دست یک گروه تندرو می خواهند این قسمت پشت دیوار وقبل مرز را زور گیری کنند .بهرحال اشتباه متوجه مهندسین ایرانی است که فکر این وقت ها را نکرده بودند.بهرحال طبق گفته حتی مسئولین دولت قبلی افغانستان حدود مرز ایران وافغانستان کاملا مشخص است وچیزی به نام اختلاف وجود ندارد.
حسن زاده.

>>>   ما با ایران مرز تعیین شده نداریم خراسان از خراسان (افغانستان ) جدا شده بایید خراسان را پس بگیریم و فارس را که فعلا نام خود را ایران گذاشته سرجایش بنشانیم


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است