دیدار هیات قطری از قندهار به پایان رسید
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۷    ۱۴۰۲/۲/۲۴ کد خبر: 173065 منبع: پرینت

نخست‌وزیرو وزیر خارجه قطر و هیات همراه‌‌اش در دیدار با رییس‌الوزرا درباره‌ی گسترش همکاری‌ها، بهبود روابط دوجانبه و مسایل اقتصادی گفتگو کرده‌اند.
بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، می‌گوید یکی از خواست‌های کابل از هیات قطری، بهبود روابط امارت اسلامی با کشورهای همسایه، منطقه و جهان است.
بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، به طلوع‌نیوز گفت: «تقویت روابط و در عرصه‌های مختلف مثل صحی، تعلیمی و اقتصادی همکاری آن‌ها تمرکز صورت گرفت.»

وزارت خارجه قطر در خبرنامه‌ای بر پشتیبانی قاطع و دوامدار از مردم افغانستان و تامین امنیت و ثبات در این کشور تاکید کرده است.
وزارت خارجه قطر افزوده است که هیات قطری در دیدار با مقام‌های امارت اسلامی درباره پشتیبانی‌های بشردوستانه و اقتصادی در کندهار گفت‌وگو کرده است. وزارت خارجه قطر گفته است که سازوکاری که بتواند اثرهای بحران‌ اقتصادی افغانستان را کاهش دهد، بخشی از گفت‌وگو بوده است.
در خبرنامه وزارت خارجه قطر آمده است: «قطر حمایت قاطع خود را از تمام اقشار و مردم افغانستان و تلاش‌های دوامدار آن برای تامین امنیت، ثبات، رفاه و زندگی شرافتمندانه در افغانستان ابراز کرده است.»

سهیل شاهین، رییس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر، گفت: «نیاز است تا کشور برادر قطر برای کمک در بخش‌های اقتصادی، سیاسی و آموزشی افغانستان نقش مثبت را ایفا کند. اعتماد و روابط میان دو کشور بیش از پیش تقویت خواهد شد.»

اما سفر هیات بلندپایه‌ی قطری به افغانستان حامل چه پیامی بوده است؟
رحمت الله بیژن‌پور، آگاه روابط بین‌الملل، به طلوع‌نیوز گفت: «این سفر نشان می‌دهد که قطر تلاش می‌کند که طالبان را قانع کند به سیاست‌های همسو با سیاست‌های سازمان ملل و سازمان ملل را به اصطلاح ترغیب کند در زمینه به رسمیت شناختن طالبان.»
در جریان نزدیک به دو سالی از ایجاد حکومت سرپرست می‌گذرد، این نخستین سفر مقام‌های بلندپایه‌ی قطری به افغانستان است.
قطر در سال‌های پسین به حیث تسهیل‌کننده‌ی‌ در عرصه‌های گوناگون میان امارت اسلامی، ایالات متحده و سایر کشورهای جهان عمل کرده است. این کشور میزبان رویدادهای مهم از جمله امضای توافق‌نامه دوحه در سال ۲۰۲۰ و نشست ارشدترین مقام سازمان ملل متحد در ۲۰۲۳ درباره افغانستان بوده است.

هیات بلندپایه‌ی قطری پس از گفتگو با مقام‌های ارشد امارت اسلامی در قندهار به قطر برگشت.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هیات قطری
قندهار
نظرات بینندگان:

>>>   قطر که قول داده بود که طالبان خوب شده مانند قبل نیست ویکی از کمک کنندگانشان بود پس باید خودش بیاید وتکلیف مردم را روشن کند فعلا قدرت دست ملا هبت الله است .بقیه زیاد در تصمیم گیری های مهم مثل تحصیل دختران وغیره موثر نیستند .ودر ضمن بیایند مردم افغانستان را هم در منابع ومعادن ان شریک سازند افغانستان الحمدوالله از همه نظر غنی است فقط دنبال انسان صادق وراست کردار وکاردان می گردد.
شاه محمد.

>>>   نه رود میخ آهنین در سنگ
به جر انفجار فنی بر سنگ .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است