بلاتکلیفی صدها مترجم ارتش انگلیس در پاکستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۵۲    ۱۴۰۲/۲/۲۷ کد خبر: 173085 منبع: پرینت

صدها مترجم افغان که با ارتش انگلیس در افغانستان همکاری می‌کردند با وجود اجازه اقامت در انگلیس در هتل‌های پاکستان گیر افتاده‌اند. آنها برای ماه‌ها یا حتی بیش از یکسال است که در این هتل‌ها زندگی می‌کنند.
دولت بریتانیا پروازهای مترجمان و خانواده آنها را از حدود شش ماه پیش متوقف کرد. بریتانیا علت توقف این پروازها را کمبود مسکن در این کشور عنوان کرده است.

به حدود ۵۰۰ مترجم افغان که عملا به خاطر همکاری با ارتش بریتانیا در افغانستان که پس از قدرت گرفتن طالبان مجبور به فرار شده‌اند گفته شده باید یکسال دیگر منتظر باشند.
برخی از این افراد به بی‌بی‌سی گفته‌اند از آنجایی که ویزای پاکستانی آنها نیز به پایان رسیده‌ است قادر نیستند هتل محل اقامت شان را ترک کنند، چرا که اگر بازداشت شوند با خطر دیپورت و بازگردانده شدن به افغانستان مواجه‌اند.

دولت انگلیس می‌گوید افغان‌های واجد شرایط را در اولویت اصلی قرار داده‌اند اما این موضوع ضروری است که برای آنها مکان مناسبی هم برای اقامت درنظر گرفته شود.
بلاتکلیفی همکاران افغان ارتش بریتانیا در حالی مطرح می‌شود که حتی پناهجویان افغانی که به بریتانیا منتقل شده‌اند در آستانه اخراج از هتل‌های محل اقامت شان هستند تا احتمالا به پایگاه‌های نظامی انتقال یابند.

حدود یک ماه نیم پیش هزاران پناهجوی افغان که پس از تسلط طالبان بر کشور به اسلام آباد، پایتخت پاکستان، رفته‌اند و ماه‌ها در انتظار شنیدن خبر انتقال خود به کشورهای غربی براساس «طرح‌های اسکان مجدد» هستند تجمع‌های اعتراضی برگزار کرده و خواستار تسریع رسیدگی به وضعیت خود شده‌اند.
پیشتر روزنامه ایندیپندنت گزارش داده بود که بریتانیا پروازهای چارتر را برای انتقال «صدها افغان که با نیروهای بریتانیایی کار می‌کردند» و در پاکستان سرگردان مانده‌اند، از ماه دسامبر ۲۰۲۲ متوقف کرده است.

برنامه‌های دولت انگلیس برای «اسکان مجدد» افغان‌هایی که در طول جنگ با بریتانیا کار کرده بودند، در ابتدا «عملیات استقبال گرم» نام داشت. بریتانیا همچنین پس از خروج نیروهای این کشور از افغانستان، متعهد شد تا ۲۰ هزار افغان آسیب‌پذیر دیگر را نیز اسکان بدهد.
پس از خروج نیروهای آمریکایی و متحدان غربی‌اش از افغانستان، دولت بریتانیا از اجرای طرحی برای تسریع در صدور مجوز اقامت و انتقال صدها کارمند افغان نیروهای مسلح خود به این کشور خبر داده بود.
شیوه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و نظامیان دیگر کشورهای عضو ناتو انتقادهای بسیاری را به دنبال داشت.
نمایندگان پارلمان بریتانیا یکسال پیش در گزارشی تحقیقی عملیات خروج این کشور از افغانستان را «فاجعه» و «خیانت» توصیف کرده‌اند.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مترجم انگلیس
مهاجر پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   لست جنرالان بیغیرت و فراری .
جنرال سمیع سادات
جنرال بسمالله خان
جنرال قدم شاه
جنرال رحیم وردک
جنرا ل خوشحال سادات
جنرال شفتلی
جنرال منیر منگل
جنرال قیصاری
جنرال محب
جنرال پکتیا وال
جنرال احمد زی
جنرال نورزی
جنرال سدوزی
جنرال احمد زی دوم
جنرال جرات
جنرال طاقت
جنرال غیرت
جنرال صالح
جنرال کل سر قمندان اعلا اشرف غنی
افراد فوق جنرالان برحال دولت بودند که با بی غیرتی مشهور شدند .
چند جنرال و مارشال دیگر هم است فعلا انها عذر معقول دارند و میگوییند که در وقت سقوط بی وظیفه بوده اند بنابرین دفاع از وطن وظیفه شان نبوده و مردم هم قبول کردند که عبارت اند از
مارشال دوستم بی وظیفه
جنرال عطا بی وظیفه
جنرال مراد بی وظیفه
جنرالان بی وظیفه میگویند اگر اشرف غنی ما را بی وظیفه و بی صلاحیت نمیساخت ما از وطن دفاع میتوانستیم .
شما چه نظر دارید


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است