هیات بلندپایه نظامی ایران به کابل رفت
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۱۰    ۱۴۰۲/۲/۳۱ کد خبر: 173121 منبع: پرینت

یک هیات بلندپایه نظامی به ریاست معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران به کابل سفر کرده است. اخیرا تنش‌های پراکنده مرزی میان مرزبانان ایران و طالبان رخ داده است.
بهرام حسینی مطلق در پایتخت افغانستان برای افزایش «همکاری‌های مشترک مرزی» با مالی‌خان صدیق، معاون قوای مسلح طالبان دیدار کرده است.
این اولین سفر یک هیات نظامی ایران به کابل پس از روی کار آمدن طالبان در آگست ۲۰۲۱ است.

وزارت دفاع طالبان می‌گوید در این جلسه، که در مقر وزارت دفاع در کابل صورت گرفته است، «دو طرف روی مسایل مرزی، تقویت همکاری‌های مشترک و حل مشکلاتشان از طریق مراجع زیربط تاکید کردند.
مسوولان سرحدی وزارت امور داخله، وزارت سرحدات و قبایل، وزارت زراعت و اراضی طالبان هم در دیدار حضور داشتند.
به گزارش بی بی سی، معاون قوای مسلح طالبان گفته است که «امارت اسلامی همواره خواهان روابط نیک با جمهوری اسلامی ایران بوده و متعهد به همکاری‌های بیشتر در زمینه‌های مختلف» است‌.
به گفته وزارت دفاع طالبان «هیأت ایران تعهدات دو کشور را در زمینه‌های مختلف [را] مثبت ارزیابی نموده و بر تحکیم روابط اطمینان دادند.»

در همین حال، نعیم الحق حقانی، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان در هرات، در توییتر نوشته است که «اخبار مربوط به سکتگی رفت‌و‌آمد در سرحد اسلام‌قلعه حقیقت نداشته و رفت‌و‌آمدها حسب معمول جریان دارد.»
او افزوده که «البته آنچه به ارتباط جلوگیری مجاهدین (نیروهای طالبان) از احداث دیوار توسط نیروهای ایرانی در نقطه صفر مرزی نشر شده، حقیقت دارد.»
مالی‌خان صدیق از چهره‌های نزدیک به شبکه حقانی طالبان است و مدتی در بگرام زندانی بود. او همراه با انس حقانی و یک زندانی دیگر در نوامبر ۲۰۱۹ آزاد شده و به دوحه قطر فرستاده شد.

بهرام حسینی مطلق، فرمانده دانشكده و پژوهشكده علوم دفاعی (دافوس) سپاه، هم هست.
سفر این هیات بلندپایه نظامی ایران به کابل در حالی صورت گرفته است که تنش‌های پراکنده مرزی بین مرزبانان ایران و طالبان چندین بار رخ داده است و در مواردی مرزبانان کشته و زخمی شده‌اند.
دو هفته پیش نیزهیات‌های مرزبانی طالبان و ایران در اسلام قلعه دیدار کردند.

به گفته خبرنامه این وزارت، این دیدار پس از اقدام نیروهای ایران برای احداث جاده در نقطه صفر خاک افغانستان صورت گرفته است که توسط نیروهای مرزی طالبان در گذرگاه مرزی اسلام قلعه مسدود شده بود. طالبان بر تعیین نقطه مشترک مرزی تاکید کرده است.
سه ماه پیش هم ویدیویی از بازداشت یک سرباز نیروی مرزبانی ایران بدست نیروهای طالبان در مرز میلک بین ایران و افغانستان، منتشر شد و نیروهای طالبان را نشان می‌داد که در حال انتقال یک سرباز بازداشتی نیروی مرزبانی ایران همراه با خشونت بودند. این سرباز بعدا آزاد شد اما رفتار طالبان با او بازتابی گسترده در شبکه‌های اجتماعی داشت.


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هیات نظامی
ایران طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   مالی خان صدیق به حسینی گفت:از مداخلات در امور افغانستان خود داری کنید، ورنه به سرنوشت انگلیس ها و روس ها و امریکایی ها در افغانستان مواجه خواهید شد.

>>>   فریب خوش خط و خال طالبان را نخورید آنان همیشه از پشت خنجر می زنند.

>>>   هیئت ایرانی باید حمله طالبان به کنسولگری ایران در مزار شریف وکشتار دیپلماتهای ایرانی راهم پیگیری میکرد ملت ایران فراموش نمیکنند>

>>>   آتش از جای دیگری مشتعل میشود.
منتظر اصل فلم باشید تا حال سرفلمی است.

>>>   هموطنان افغانی پیشبینی کرده بودند که ایران حتما برای تعظیم به امارت اسلامی میایید چون از امارت اسلامی میترسد الحمدلله همینطور شد . الحمدلله فعلا افغانستان ابر قدرت جهان است . ایران بایید دیگر اشتباه نکند و همیشه احترام کند .

>>>   هیت ایرانی را طالبان خوب یک‌گوش مالی داد و گفت دیگه دفه اگه اب خواستی باز کیبل کاری هم میکنیم برو دیگه ایطرفها نیایی

>>>   افغانها انسانهای فرصت طلبی هستند از آنها باید حضر کرد.چیزی ندارند که از دست بدهند.

>>>   هیت بلند پایه ایرانی را توبه دادیم که دیگر از تشنگی بمیرند نام اب افغانستان را نگیرند .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است