اولین هموطنی که توانست قله اورست را فتح کند
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۹    ۱۴۰۲/۳/۱ کد خبر: 173125 منبع: پرینت

سمیع‌الدین صدیقی، اولین افغانی که توانست به روز چهارشنبه (۲۷ثور) به قله اورست صعود کند و نام خود را برای همیشه ثبت تاریخ افغانستان و جهان نماید.
به گزارش اسپوتنیک، صدیقی روز پنج‌شنبه (28ثور) طی پیامی به آریانا نیوز گفته است: "دیروز توانستم به اورست صعود کنم و امروز به سلامت [به کمپ اصلی] پایین رسیدم."

صدیقی سفر خود به اورست را با هدف افزایش آگاهی‌دهی و جمع‌آوری کمک‌های مالی برای توسعه ورزش اسکی و کوهنوردی از طریق موسسه خیریه "افغان پیکس" که ایجاد کرده بود، آغاز کرد.
صدیقی با صعود به قله اورست عزم و استقامت خود را به نمایش گذاشت و گفت که امیدوار است دستاورد او پیامی الهام بخش برای جوانان افغانستان باشد – که با فداکاری تزلزل ناپذیر، افغان‌ها می‌توانند بر هر مانعی غلبه کنند و به افتخارات دست یابند.
او گفت: "با صعود به قله اورست، هدف من این است که پیام قدرتمندی را به همه پسران و دختران افغان برسانم و به آنها قدرت بدهم تا باور داشته باشند که می‌توانند هر کاری را که در ذهن خود دارند انجام دهند."

صدیقی مدت‌هااست که از طریق موسسه خیریه "افغان پیکس" خود به توسعه کوه‌های افغانستان از نظر ورزش، ایمنی و حفاظت از طبیعت اختصاص داده است.
این درحالی است که طی سه سال گذشته، "افغان پیکس" حامی مسابقه اسکی هیجان انگیز در بامیان، افغانستان بوده است.
قله اورست در هیمالیا با ارتفاع 8849 متر، مرتفع ترین قله جهان است و برای هزاران کوهنورد در سراسر جهان، قله اورست اوج در حرفه کوهنوردی آنها است.
این قله بین نپال و تبت، یک منطقه خودمختار در چین واقع شده است و اولین افرادی که تا به حال به اورست صعود کردند، ادموند هیلاری، کوهنوردی از نیوزلند، و راهنمای تبتی او تنزینگ نورگای بودند. آنها در سال 1935 از این قله بالا رفتند و با هم رکورد بستند.

گفته شده است که ممکن بزرگترین خطر ارتفاع بلند باشد. بیشتر کوهنوردان به ارتفاع زیاد و سطوح کم آکسیجن عادت ندارند و به بالون‌های آکسیجن که همراه خود می‌آورند متکی هستند و به همین دلیل است که منطقه بالای 8000 متر ارتفاع اورست را “منطقه مرگ” می‌نامند. کوهنوردانی که زمانی طولانی را در این منطقه سپری می‌کنند ممکن است به مریضی‌های ارتفاع (کسالت در اثر ارتفاع زیاد) و حتی به تورم مغز (افزایش فشار در سر) مبتلا شوند.

کد (5)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
قله اورست
افغان
نظرات بینندگان:

>>>   ازو‌کده میرفت چند رکعت نماز میخاند سواب داشت . ادم که دیوانه شد سر کو میبرایه


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است