هند در پی تقویت قدرت نرم، با دور زدن پاکستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۵    ۱۴۰۲/۳/۳ کد خبر: 173139 منبع: پرینت

یک روزنامه با اشاره به ارسال کمک‌های هند از طریق ایران به افغانستان، نوشت، که دهلی نو با دور زدن اسلام‌آباد، در پی تقویت قدرت نرم خود در افغانستان است.
روزنامه ای نیکی آسیا می نوشته است، که انتظار می‌رود کمک هند شامل ۲۰ هزار تن گندم از طریق بندر چابهار ایران در ماه‌های آینده به افغانستان برسد.
حکومت هند این کمک‌ها در ماه مارچ را اعلام کرده بود.
روزنامه نیکی آسیا روز سه‌شنبه در گزارش خود نوشت که این کمک‌ها در چند ماه آینده از طریق مرز ایران به ولایت هرات افغانستان منتقل خواهند شد.
یک نماینده برنامه جهانی غذا به این روزنامه گفت، که به رغم چالش‌های ناشی از منع کار زنان در دفاتر ملل متحد، این سازمان متعهد به ادامه کمک‌رسانی به افغانستان است.

به گفته نماینده برنامه جهانی غذا، نیازهای بشردوستانه در سراسر افغانستان همچنان در سطح بالایی قرار دارند.
پس از تسلط طالبان بر افغانستان و وخیم شدن وضعیت بشری در این کشور، هند با ارسال ۵۰ هزار تن گندم از طریق پاکستان به افغانستان توافق کرد. این محموله در ماه فبروری پارسال به افغانستان رسید.
با این حال، نیکی آسیا نوشته است که پاکستان از تمدید روند انتقال کمک‌های هند از طریق این کشور به افغانستان خودداری کرد.
اشوک ساجنهار، دیپلومات سابق هندی به نیکی آسیا گفت که استفاده هند از بندر چابهار، به ویژه در زمانی که روابط طالبان با اسلام‌آباد تیره‌تر و با هند بهتر شده، نیاز هند به پاکستان برای دستیابی به افغانستان و آسیای میانه را کمرنگ می‌کند.

آقای ساجنهار که سفیر سابق هند در قزاقستان، سویدن و لیتوانیا بوده، افزود که استفاده هند از بندر چابهار می‌تواند مایه نگرانی پاکستان باشد.
نیکی آسیا نوشته است که دسترسی هند به بندر چابهار، به دهلی نو این فرصت را می‌دهد که به گونه موثرتر به افغان‌ها کمک‌رسانی کند.
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با استقبال از کمک‌های پسین هند گفته است، که این گروه خوهان رابطه خوب، دوستانه و قوی با دهلی نو است.
پیشتر سفارت ایران در کابل در توییتی نوشت، که نماینده برنامه جهانی غذا در افغانستان، در دیدار با معاون این سفارت خواستار همکاری جمهوری اسلامی در زمینه ارسال کمک‌های هند به افغانستان از طریق بندر چابهار شده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هند پاکستان=افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   چه خبره؟
هر وقت بیست هزار تن!
هزاران هندی از گرسنگی میمیرند.
تازه ایران هم به این گندم نیاز دارد.

>>>   هند خودش هم نرم افزار است و هم نرم بر


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است