پروازهای مستقیم میان کابل و چین دوباره آغاز شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۴۹    ۱۴۰۲/۳/۴ کد خبر: 173150 منبع: پرینت

پس از سه سال توقف، پروازهای مستقیم میان کابل و اُرومچی چین روز (چهارشنبه، ۳ جوزا) دوباره آغاز شد.
وزارت ترانسپورت و هوانوردی اعلام کرد که پروازها میان چین و افغانستان به علت شیوع ویروس کرونا متوقف شده بود که اکنون پروازهای مسافربری و کارگو هفته یک بار میان کابل و ارومچی انجام خواهد شد.
به گزارش طلوع، غلام جیلانی وفا، معین عملیاتی وزارت ترانسپورت و هوانوردی، گفت: «این ارزش بسیار مهم اقتصادی و تاثیر مستقیم بالای رشد اقتصاد کشور، روابط اقتصادی و سیاسی میان کشورهای افغانستان و چین، مردم و تجارت دارد.»

در همین حال، سفارت چین در کابل اطمینان می‌دهد که در بخش‌های اقتصادی و بازرگانی با افغانستان همکاری می‌کند و برای بازرگانان افغانستان در چین سهولت‌های فراهم خواهد شد.
خوو، معاون سفیر چین در کابل، گفت: «در حال حاضر زمینه‌های خوبی برای بازرگانان افغان در چین و همین گونه زمینه‌های خوبی برای بازرگانان و سرمایه‌گذاران چینی در افغانستان فراهم شده است. دولت‌های دو کشور متعهد هستند تا روابط اقتصادی و بازرگانی شان را بیش‌تر گسترش دهند.»

از سویی‌هم، رییس عمومی میدان هوایی کابل می‌گوید که پیش از این دی چک هواپیماها با هزینه ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰هزار دالر امریکایی در ترکیه انجام می‌شد که در حال حاضر دی چک هواپیماها به ارزش ۲۰۰ هزار دالر امریکایی در داخل کشور انجام می‌شود.
عبدالهادی محمد، رییس عمومی میدان هوایی کابل، در این باره گفت: «در حال حاضر دی چک هواپیما در داخل کشور به پول کم و وقت کم انجام می‌شود. قبلا دی چک در ترکیه و دیگر ممالک انجام می‌شد پنج تا هشت ماه وقت را در بر می‌گرفت.»

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، آغاز پروازهای کارگو را در افزایش میزان تجارت میان دو کشور مهم می‌داند. این اتاق از چین می‌خواهد که افغانستان را در استخراج معادن یاری رساند.
محمد یونس مومند، سرپرست اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، گفت: «ما همکار متداوم با کشور دوست، چین هستیم. ما می‌خواهیم که در معادن همرای شان سرمایه‌گذاری خوب داشته باشیم. ما می‌خواهیم که معادن را در افغانستان پروسس کنیم، بیایید در پروسس همرای ما یکجا سرمایه‌گذاری کنید.»

رییس عمومی میدان هوایی کابل آمار می‌دهد که ۹۰ هزار تن به شمول ۵ هزار شهروند خارجی در یک ماه از میدان هوایی کابل به بیرون از کشور رفته و ۲۰۰ پرواز کارگو نیز از این میدان انجام شده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پروازهای مستقیم
کابل چین
نظرات بینندگان:

>>>   چین مجبور است شروع کند وقتی با یک ابر قدرت مخالف میشوی بایید با ابر قدرت دیگر دوستی کنی فعلا چین با امریکا مخالف شده بنابرین با افغانستان دوست شده تا تلافی شود

>>>   جالب.
نکات مهم پروتوکول مخفی طالبان وامریکادردوحه.
امریکاومتحدانش موظف اند تا:
-قدرت دولتی رادراختیارطالبان قراردهند.
-کمک های مالی دوامداروهفته واربه طالبان تحت پوشش نام کمک های ملل متحدوغیره.
طالبان موظف اند تا:
-از طریق اعدام ومحبوس ساختن واذیت کارکنان دولت قبلی ومسدودساختن مکاتب دخترانه وجلوگیری ازکارزنان زمینه رابرای فرارمغزها ازافغانستان مساعدسازند.
-ازطریق تقویه وپشتیبانی گروه های تروریستی مشابه امنیت رادرممالک همجوار چون چین،اسیای میانه،ایران وپاکستان مختل سازند.
عاقل

>>>   در توافقنامه دوحه همچنان ذکر شده که طالبان با کشور های نوکر امریکا مثل باکستان و ایران مراودت نمایید و بخاطر که جهان نفهمد یگان جنگ زرگری همرای شان کند ولی در صل هرسه شان یکی باشند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است