هجوم ملخ‌ها به زمین های ولایات‌ شمال
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۱۶    ۱۴۰۲/۳/۶ کد خبر: 173167 منبع: پرینت

هجوم ملخ‌ها در برخی از ولایت‌های شمالی زیان‌های هنگفت به کشاورزان وارد کرده است.
سازمان جهانی خوراک و کشاورزی سازمان ملل می‌گوید که هجوم ملخ‌ها سبب شده تا بیش از ۶هزار هکتار زمین کشاوزی در برخی از ولایت‌های شمالی کشور نابود شوند.
ریچارد ترنچارد، نماینده سازمان خوراک و زراعت سازمان ملل متحد در افغانستان، گفته است: «ملخ مراکشی تاثیرگذارترین آفت گیاهی جهان از نگاه اقتصادی شمرده می‌شود. این ملخ بیش از ۱۵۰ نوع گیاه و بیش از ۵۰ محصول غذایی را خورده و از بین می‌برد.»

به گفته‌ی نماینده سازمان جهانی خوراک و کشاورزی سازمان ملل متحد؛ با نظرداشت اوضاع کنونی، نیاز است تا کشاورزان بی‌درنگ کمک شوند.
ریچارد ترنچارد در این باره افزود: «ما نیاز داریم تا مطمین شویم خانواده‌هایی که ممکن است همه چیز خود را از دست بدهند، می‌توانند کمک‌های غذایی مورد نیاز خود را دریافت کنند. در کنار این، مردم همچنان به کمک‌های اضطراری کشاورزی نیز نیاز خواهند داشت.
ما باید برای سال آینده آماده شویم، زیرا یک خصوصیت دیگر ملخ مراکشی این است که می‌تواند سال به سال صد برابر رشد کند. کاری که باید انجام دهیم این است که مطمین شویم در سال آینده شاهد هجوم بدتر این ملخ‌ها نباشیم.»

با این حال، کشاورزان می‌گویند که هیچ امکاناتی را برای نابودی ملخ‌ها در دست‌رس ندارند و نهادهای مددرسان باید کشاورزان را کمک کنند.
نجیب الله، کشاورز، به طلوع‌نیوز گفت: «ملخ مراکشی ۳۰۰ جریب از مزرعه گندم من و ۳۱هزار جریب زمین را در این منطقه که ده روستا در آن قرار دارد، از بین برده است.»
بدخشان، بادغیس، بغلان، بلخ، قندوز، سرپل، سمنگان و تخار ولایت‌های اند که از هجوم ملخ‌ها بیش‌تر آسیب دیده‌اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هجوم ملخ‌ها
ولایات‌ شمال
نظرات بینندگان:

>>>   وزارت زراعت طالبان و ریاست حفاظت نباتات شاید در نظر دارند که چند هزار طالب ملخ خور را برای مقابله بفرستند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است