آمریکا با جنگجویان افغان در بی ثبات کردن منطقه
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۴    ۱۴۰۲/۳/۶ کد خبر: 173170 منبع: پرینت

سرگئی شویگو طی نشست شورای وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در مینسک گفت، انتقال شبه نظامیان گروه های تحت کنترل واشنگتن از خاورمیانه به افغانستان سازماندهی شده است و سپس از آنجا می توانند به کشورهای همسایه نفوذ کنند.
به گزارش اسپوتنیک، سرگی شایگو وزیر دفاع روسیه تاکید کرد که تهدید اصلی در افغانستان از سوی گروه های مسلح غیرقانونی صورت می گیرد که پس از به قدرت رسیدن طالبان، مواضع خود تا حدی تقویه کرده‌اند.
کشورهای ناتو مشغول احیای اقتصاد افغانستان نیستند، بلکه در حال احیای نفوذ خود در آسیای مرکزی هستند. آنها سازمان پیمان امنیت جمعی آن را تهدیدی برای ثبات افغانستان و منطقه می داند.

یحی چاووش، تحلیل گر سیاسی در گفتگو با خبرنگار اسپوتنیک در اینباره گفت: باید تذکر داد که انتقال جنگجویان از کشورهای شرق میانه به افغانستان بحث تازه نیست. حتی زمانی که نیروهای امریکا و اروپا در افغانستان حضور داشتند، نیروهای افراطی را به سرحدات دول مشترک المنافع استخدام می کردند تا این منطقه را تحت تهدید قرار دهند. شواهد وجود دارد که بعضی اوقات از طریق هلیکوپتر ها این کار را انجام میدادند. حالا که نیروهای امریکا و متحدین‌اش در افغانستان وجود ندارد، پایگاه های تروریستی در پاکستان و ایالات متحده تنظیم گردیده است. همیشه علاقمند بودند که افغانستان را به تخته خیز تروریزم مبدل کنند.
امریکا برعلاوه مخالفین چین، از مخالفین کشورهای آسیائی میانه مانند ایران نیز حمایت میکردند.
در شرایط فعلی بهترین گزینه این است که همه کشورهای آسیا میانه و همچنان روسیه روابط اقتصادی خوب داشته باشند. شرایط طوری گردد که اقتصاد افغانستان توسعه یابد.

باید افزود که امریکا در شرایط فعلی آماده ایجاد تشنج هم در داخل افغانستان و هم بین افغانستان و کشورهای همسایه است. هرگاه بین افغانستان و ایران درگیری صورت بگیرد، وضع منطقه برهم می خورد. امریکا میلیاردها دالر در این عرصه تخصیص داده است و قصد دارد به افغانستان و ایران ضربه اقتصادی و نظامی وارد کند.
گفته شده است که امریکا سعی دارد گروپ های تروریستی را در افغانستان تقویه نمایند تا بی نظمی ایجاد گردد و بار دیگر منطقه درگیر جنگ های دیگری گردد.
هدف از مذاکرات که رییس استخارات امریکا طی نشستی در پاکستان و قطر با طالبان داشت، این بود که مراکز تروریستی باید در داخل افغانستان ایجاد گردد تا بتوانند از 2 تا 3 هزار تروریست را آماده کنند و به این شکل امنیت کشور های آسیایی میانه را برهم بزنند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جنگجویان افغان
منطقه آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   خوب است که ایران و روس و آسیای میانه چوب تروریسم را بخورند تا از خواب خرگوش و خوش باوری بیرون آیند و بدانند که طالب لشکر نیابتی امریکا است هرچند در معاشقه با شما این می‌دهند و آن میستانند.

>>>   💥👈 لجام مردم متعصب پشتون=افغان=کوچی بدست نعل زنندگان افتاده و هر طرف که قمچین و ایخ گردند همانطرف می روند.

>>>   اخبار کاملا ناشیانه است , زنده باد مجاهدین امارات اسلامی افغانستان و زنده باد پشتون قهرمان

>>>   افغانستان بار اول نیست که ایران را شکست داده شما اگر به تاریخ رجوع کنید میبینید که هزاران بار ایران از دست افغانستان شکست خورده . اینبار شکست و عقب نشینی ایران بعد از گزافه گویی های ایران در مورد قدرتش در سطح دنیا از همیت زیاد برخوردار بود که باعث تنزل جایگاه جهانی ایران شد و طالبان به حیث‌ابر قدرت جدید منطقه ظهور کرد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است