هشدار از شدیدتر شدن ناامنی غذایی در افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۰    ۱۴۰۲/۳/۱۰ کد خبر: 173196 منبع: پرینت

برنامه جهانی خوراک و سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد از ناامنی شدید غذایی در ۲۲ کشور به شمول افغانستان تا ماه نوامبر سال روان هشدار داده‌اند.
یافته‌های سازمان ملل نشان می‌دهند که کاهش کمک‌های خارجی، کاهش صادرات، ممنوعیت کار بانوان و خشک‌سالی از علت‌های ناامنی غذایی در افغانستان است.
بربنیاد این یافته‌ها، بیش از پانزده میلیون تن در افغانستان تا اخر ماه اکتوبر ۲۰۲۳ میلادی با ناامنی شدید غذایی روبه‌رو می‌شوند که از این میان دو اعشاریه هشت میلیون تن آنان در وضعیت اضطراری قرار خواهند گرفت.

کیونگ‌نان پارک، مدیر امور اضطراری سازمان جهانی خوراک، در این باره گفته است: «آن‌چه که می‌توانیم ببینیم این است که سطح افرادی که با گرسنگی شدید روبرو هستند، در ماه‌های آینده یعنی بین ماه‌های جون و نومبر بسیار بالاتر خواهد بود و این چیزی‌ست که ما در یک زمان بسیار دشوار در برنامه جهانی غذا با آن روبه‌رو هستیم. ما نه تنها در یک محیط اقتصادی محدود هستیم بل ما همچنان در محیطی هستیم که باید به افراد نیازمند بیشتر از آن‌چه‌که در توان داریم، کمک کنیم.»

برعلاوه، خروج نیروهای خارجی و هجوم ملخ‌های مراکشی در ولایت‌های شمال از علت‌های به شمار می‌روند که افغانستان را با مشکل ناامنی غذایی روبه‌رو کرده است.
پاکستان، سوریه و شماری از کشورهای افریقایی نیز در میان این ۲۲ کشور جا دارند.

از سویی‌هم، سخنگوی امارت اسلامی با رد محتوای این گزارش، می‌گوید که امسال میزان حاصلات بیش‌تر بود و بازارهای کشور با کمبود مواد غذایی روبه‌رو نیست.
به گزارش طلوع، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، به طلوع‌نیوز گفت: «گندم بسیار خوب داشتیم که حاصلات‌اش در اکثر ولایت‌ها گرفته شده و حاصل بسیار خوب داشت و مردم راضی بودند. پس این ادعای سازمان غذا شاید پروپاگند باشد و یا معلومات نادرست گرفته باشند.»
عبداللطیف نظری، معین مسلکی وزارت اقتصاد، می‌گوید: «کاهش کمک‌های جامعه بین‌المللی، خشک‌سالی و تغییرات اقلیمی تاثیرات منفی بر وضعیت معیشتی مردم افغانستان داشته است و باعث گسترش ناامنی غذایی شده است.»

بربنیاد آمار اداره هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد یا اوچا، در حال حاضر ۲۸ اعشاریه ۳ میلیون تن در افغانستان به کمک‌های بشری نیاز دارند که از این میان ۶ میلیون تن آنان در یک قدمی قحطی قرار دارند.
چند نهاد سازمان ملل متحد گزارش داده اند که ۲۲ کشور به شمول افغانستان، پاکستان، سوریه و شماری از کشورهای افریقایی با ناامنی شدید غذایی روبرو هستند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ناامنی غذایی
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   عدم امنیت روانی و جانی و مالی باعث گستردگی مهاجرت ها و فرار مغز ها و سرمایه ها است.
با طالبان زندگی کردن ناممکن است.

>>>   سفره ها کوچک شده اما هنوز توان خرید مردم خوب است چون هنوز پول های گور کردگی شان از زمان امریکایی ها کم کم باقی مانده . یکبار که پول های گور کردگی هم تمام شود و کار و‌پیداگری هم که وجود ندارد انگاه سبد خرید مردم خیلی کوچک‌خواهد شد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است