طالبان به استادان دانشگاه: از طالبان انتقاد نشود
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۵    ۱۴۰۲/۳/۱۰ کد خبر: 173199 منبع: پرینت

بر بنیاد مکتوبی که به افغانستان اینترنشنال رسیده، وزارت تحصیلات عالی طالبان از استادان دانشگاه خواسته تا در نوشته‌های دانشگاهی شان از انتقاد از «نظام کنونی» طالبان خودداری کنند.
در این نامه بر استفاده از «اصطلاحات ملی» و تسلط استادان بر زبان‌های پشتو و فارسی تاکید شده است.
این مکتوب حاوی هفت دستور در مورد تحقیق و ترجمه است که از سوی حمیدالله مزمل، رییس بخش تحقیق، تالیف و ترجمه وزارت تحصیلات عالی طالبان در تاریخ ۶ جوزا ۱۴۰۲ ارسال شده است.

در آغاز مکتوب، مزمل از استادان خواسته تا در نوشته‌های شان از «نظام فعلی دفاع و از هر نوع انتقاد از آن اجتناب کنند» تا دچار «مشکلات» نشوند.
در مکتوب به صراحت خواسته شده که استادان در آثار خود «از به کاربردن اصطلاحاتی بیگانه چون دادگاه، دادستانی، دانشجو، دانشگاه، دانشکده، زده کریال، پوهنپال و... به صورت جدی اجتناب کنند.» وزارت تحصیلات عالی طالبان گفته است کشور برای این کلمات «اصطلاحات ملی» دارد.

ممنوعیت استفاده از کلماتی چون دانشگاه بارها باعث واکنش و جنجال در دانشگاه‌ها و رسانه‌ها در افغانستان شده است. نهادهای حکومتی با «بیگانه» توصیف کردن این واژه‌های فارسی مانع از استفاده رسمی آن شده اند. مقامات حکومت‌های سابق و طالبان این حساسیت را در برابر کلمات و اصطلاحات غیر فارسی مانند اردو و انگلیسی نداشته‌اند.
وزارت تحصیلات عالی طالبان نیز بر خارجی بودن واژه‌هایی چون دانشگاه و دادگاه تاکید کرده است. پیش از این، طالبان بارها کلمات فارسی را از لوحه‌های رسمی حذف کرده است.

در مکتوب وزارت تحصیلات عالی از تمام استادان دانشگاه خواسته شده که «دو زبان رسمی دری و پشتو» را یاد داشته باشند. در این بخش آمده است: «هر استاد باید هر دو زبان رسمی را بتواند بخواند، بنویسد، بگوید و تدریس کند.» در ضمن، از آنها خواسته شده تا آثار خود را به زبان مادری‌شان بنویسند، «در غیر آن ترفیعات شان اجرا نخواهد شد.»

در عین حال، این وزارت از استادان خواسته تا اسامی «شخصیت‌های ملی» مانند «سید جمال الدین افغان، سلطان محمود غزنوی و احمدشاه بابا» را با «با احترام کامل» بنویسند. طالبان تهدید کرده که عدم رعایت این دستور موجب پیگرد برای «مولف، محقق، مترجم، استاد راهنما، نویسنده تقریظ، آمر بخش و رئیس دانشگاه» خواهد شد.

وزارت تحصیلات عالی طالبان بر آوردن دیدگاه‌های علمای مذهبی در آثار دانشگاهی تاکید کرده است. در مکتوب این وزارت از استادان دانشگاه خواسته شده تا «در شروع هر اثر تحقیقی و علمی خود، به دیدگاه اسلامی مراجعه کنند و ارتباط مسلک خود با دین اسلام را به شکل مستدل بیان کنند.»
طالبان تهدید کرده که «هر نوع سرپیچی» از مکتوب وزارت تحصیلات عالی برای استادان عواقب خواهد داشت.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
استادان دانشگاه
نظرات بینندگان:

>>>   دیکتاتوری ملایی

>>>   باگذشت هرروز چهره سیاه مملوازتعصب حمارت نمایانتر میشود.همه تان یکجا با لسان مضخرف تان به گور خواهید رفت.
حاجی سلیم کربلایی

>>>   بجا گفته اندکه(دیوانه درکارخودهوشیاراست).
طالبان بااین اعلامیه ها واعمال تعصب امیزتوانستندپشتیبانی تعداد زیادازپشتونهای متعصب راکه درمقابل کلمات چون خدا،محمد، قران وحدیث حساسیت دارند،بخودجلب کنندوباانها که تقریبا ازچندین دهه به اینطرف دراروپا،امریکا،کاناداواسترالیا زندگی دارندتماس برقرارکنندوازدیدگاه ها ونظریات شان درپیشبرداموراستفاده کنند.بیشک خداوراستی.
الحاج تمنا واعظی

>>>   👈✍ شاید که دانشگاه را خیمه پشتون=کوچی و استادان دانشگاه را چوپان فکر کرده اند.

>>>   راست گفته چون کرنیال و پوهنیار و پوهاند و پوهندوی و پوهنتون کلمات پاکستانی است و دانشگاهه و دانشجو و دانشکده کلمات ایرانی است بایید از هردویش استفاده نشود در عوض عربی یا انگلیسی ان استفاده شود چون عرب ها خارجی نیستند و انگلیس ها هم دوستان قدیمی افغانستان استند

>>>   شما شپش های چرکستانی ضرورت به انتقاد ندارید زیراحتی پشک ها بالای شما از خنده روده درد شده اند!!!
آتش خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است